×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| ایران بازی عربستان را به هم زد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، تقریباً ماه گذشته بود که عربستان به تعبیر وزیر نفتش یک سورپرایز عجیب برای جهان داشت. ریاض تصمیم گرفته بود یک میلیون بشکه نفت از تولید روزانه را خود کاهش دهد تا از این طریق بتواند به افزایش قیمت نفت کمک کند.
این برنامه البته اثر گذار هم بود و نفت بلافاصله شروع به افزایش قیمت کرد. اما این افزایش فقط تا چند روز ادامه دار بود یعنی دقیقا تا زمانی که ایران اعلام کرد که به دنبال ایجاد شرایط جدید ژئوپلیتیک در جهان توانسته میزان صادرات خود را تقریبا دو میلیون بشکه نفت در روز افزایش دهد. همین خبر از سوی ایران کافی بود تا مجدداً قیمت نفت در وضعیت سراشیبی قرار گیرد.
آژانس بین المللی انرژی در تمامی گزارش های یک سال اخیر خود نسبت به آینده بازار نفت با تأمل و بدبینی نگریسته است. این موضوع نشان می ‌دهد که اقدام عربستان مبنی بر کاهش تولید به خودی خود اقدام درستی بوده است؛ اما باید بدانیم که هرچه قدر تولید نفت کاهش پیدا کند، به همان اندازه با کاهش صادرات روبرو هستیم و کاهش صادرات نیز به معنای کاهش درآمدهای دولتی عربستان است.
آمارهای ماه نوامبر نشان می دهد که صادرات عربستان با کاهش ۲۵ درصدی از رقم ۲۱.۵۴ میلیارد دلار در سال گذشته به رقم نازل ۱۵ و نیم میلیارد دلار رسیده است. اما صادرات نفت عربستان وضعیت بدتری را در این ماه پشت سر گذاشته چرا که میزان کاهش صادرات نفت عربستان در این ماه تقریبا ۴۰ درصد بوده است.
اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم باید نوشت که وضعیت چشم ‌انداز تقاضا برای بازار نفت از ماه نوامبر و به دلیل توزیع واکسن کرونا به نسبت گذشته بهتر شده است. همین موضوع نیز تا اندازه ای توانسته است افزایش قیمت نفت را توجیه کند. اما افزایش قیمت دقیقا تا آن جایی که عربستان انتظار داشت ادامه پیدا نکرد و به همین دلیل تردید نسبت به آثار فراگیر اقدام جدید عربستان مبنی بر کاهش یک میلیون بشکه نفت از تولیدات روزانه اش بیشتر از گذشته شده است.
نباید فراموش کنیم هر زمان که کشورهای عضو اوپک به سمت سیاست کاهش تولید گام بر می دارند به موازات آن این نگرانی نیز مطرح می‌ شود که این سیاست می ‌تواند به معنای تقدیم کردن بازار به نفت شل آمریکا باشد.
آمارهای موجود نشان می دهد که حفاری ها در آمریکا بدون وقفه و کاهش دوام دارد. در عین حال سرمایه‌ گذاران نفت در آمریکا با احتیاط به سمت افزایش میزان حفاری‌ ها گام بر می دارند. در حقیقت اگرچه قیمت نفت نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است اما هیچ کس نمی تواند حتی آینده نزدیک را پیش‌بینی کند.
بنابراین بی دلیل نیست که حفاران نفت در آمریکا ترجیح می دهند که هر چه دیرتر از وضعیت موجود در بازار فاصله بگیرند. اما همین تولید نیز در حدی است که می تواند به تدریج سهم عربستان در بازار نفت را کاهش دهد. بنابراین بسیار بعید است که عربستان بتواند سیاست کنونی خود را در بلندمدت ادامه دهد.
مقامات عربستان برای تصمیم گیری درباره تداوم سیاست کاهش تولید با تناقضی عجیب رو به ‌رو هستند. از یک سو آن‌ ها برای رسیدن به چشم انداز اقتصاد بدون نفت که وعده آن را در سال ۲۰۳۰ داده ‌اند هرچه بیشتر باید از وابستگی به نفت بکاهند. اگر از این زاویه به تصمیم مقامات عربستان بنگریم احتمالاً باید گفت که این کشور همچنان به سیاست کاهش تولید ادامه خواهد داد.
اما در همین حال، سعودی ها قصد دارند تا در یک دهه آینده به یکی از کشورهای نوظهور اقتصادی در جهان بدل شوند و برای رسیدن به چنین مرحله ای به سرمایه گذاری های داخلی و خارجی قابل توجه نیاز است.
بنابراین، برعکس دغدغه قبلی، عربستان نیاز دارد که همچنان سود سرشاری از اقتصاد نفتی خود به جیب بزند. در نتیجه اگر ریاض بخواهد میزان سرمایه گذاری داخلی خود را بالا ببرد طبیعی است که باید حداقل طی یکی دو سال آینده سیاست کاهش تولید را متوقف کند تا هر چه بیشتر بودجه خود را سرشار تر نماید.
اما موفقیت این تصمیم منوط به آن است که در دو سال آینده چشم انداز تقاضا برای نفت مثبت باشد. در غیر این صورت این تصمیم می‌تواند مجدداً به کاهش قیمت نفت منجر شود. این وضعیت عجیب نشان می دهد که خروج عربستان به سمت یک راهکار پایدار برخلاف انچه که پیبشتر تصور می شد، سخت تر است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false