×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| به صفر رسیدن صادرات نفت عربستان به آمریکا پایدار نخواهد بود

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، در سال ۲۰۱۷ میلادی، عربستان سعودی به طور منظم بیش از ۱ میلیون بشکه در روز نفت خام خود را از طریق اقیانوس‌های اطلس و آرام به ایالات‌متحده می‌فرستاد. در طی چهار سال، این بازار تقریباً ناپدید شده است، زیرا انقلاب صنعت نفت شیل و سپس سقوط تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا، شرایط بازار را تغییر داده است.

به صفر رسیدن صادرات نفت سعودی به ایالات‌متحده به معنای پایان صادرات نفت عربستان به آمریکا نیست، در حال حاضر این رقم در گزارش هفتگی روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی که نخستین هفته ژانویه را پوشش می‌دهد، تکرار نخواهد شد. داده‌های گمرک ایالات‌متحده نشان می‌دهد که این کشور ۱٫۹ میلیون بشکه نفت خام سعودی را در هفته نخست ژانویه وارد کرده است.

کاهش جریان صادرات به بزرگترین بازار نفت جهان الگویی است که تقریبا توسط اغلب تولیدکنندگان در سراسر جهان احساس شده است.

اولین کشورهای صادرکننده نفتی این کاهش واردات ایالات‌متحده را تجربه کردند (به غیر از ایران که از زمان اعمال تحریم‌های جیمی کارتر در سال ۱۹۷۹ میلادی نفت خامی به ایالات‌متحده صادر نکرده است) کشورهایی مانند نیجریه بودند که در غرب آفریقا حضور داشتند. محموله‌های نفتی صادراتی آنها به دلیل بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی تحت تأثیر قرار گرفتند و سپس به دلیل انقلاب نفت که از سال ۲۰۱۱ آغاز شد، سقوط شدیدتری را تجربه کردند. آنها با کاهش رونق نفت شیل در سال ۲۰۱۵ دوباره احیا شدند، اما این بهبود آنها کوتاه‌مدت بود.

با وجود مجاورت تولیدکنندگان غرب آفریقا با ایالات‌متحده، حدود سه هفته طول می‌کشد تا نفت خام آنها به سواحل شرقی ایالات‌متحده برسد، مدت زمان تحویل نفت از خاورمیانه حدود شش هفته طول می‌کشد. تولیدکنندگان آفریقای غربی متضرر شدند، زیرا نفت خام تولیدی آنها از نظر کیفیت به نفت شیل آمریکا نزدیک‌تر از رقبا است و به همین دلیل جایگزینی آن در پالایشگاه‌ها آسان‌تر بود.

تولیدکنندگان خاورمیانه علی‌رغم فاصله و نگرانی چندساله از تحولات ژئوپلیتیک ایالات‌متحده در منطقه، در ابتدا وضعیت بهتری داشتند. صادرات محموله‌های نفتی عراقی‌ها رونق گرفتند و در آوریل ۲۰۱۸ به بالاترین سطح ۱۵ ساله رسیدند، زیرا صنعت نفت این کشور پس از دهه‌ها جنگ، تحریم‌ها و سو مدیریت بهبود یافت.

اما این رونق کوتاه‌مدت بود. موج شیل دوم ایالات‌متحده همه را تحت تاثیر قرار داد. با بروز رسانی مجدد پالایشگاه‌های آمریکایی برای به دست آوردن نتایج بهتر از مواد سبک‌تر، شیرین‌تر (بدون گوگرد)، نیاز کمتری به نفت وارداتی وجود داشت.

حتی پس از آنکه افزایش موج دوم انقلاب شیل در اواخر سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد، روند کاهشی ادامه یافت. این بار نه با رقابت در تولید داخلی، بلکه با رکود تقاضای نفت ایالات‌متحده ناشی از شیوع ویروس کرونا.

بنابراین، آیا جریان نفت عربستان به ایالات‌متحده برای همیشه متوقف خواهد شد؟

نه هنوز. تشدید تحریم‌های ایالات‌متحده علیه صنعت نفت ونزوئلا و کاهش صادرات از مکزیک و کلمبیا، به این معنی است که ایالات‌متحده نیاز به واردات نفت خام سنگین از جای دیگر دارد. کاهش تولید نفت در حوزه دریای کارائیب، به هیچ وجه به سرعت بر نمی‌گردند.

مالکیت سعودی در پالایشگاه موتیوا پورت آرتور در تگزاس به این معنی است که احتمالاً واردات نفت خام از عربستان سعودی را ادامه خواهد داد. همچنین شرکت شورون که میدان نفتی وفرا را در منطقه مرزی مشترک عربستان و کویت اداره می‌کند، خریدار نفت خام عربستان برای پالایشگاه‌های ال سگوندو و ریچموند در کالیفرنیا است.

چندان بعید نیست که در برخی هفته‌ها واردات نفت آمریکا از عربستان دوباره به صفر برسد، اما ایالات‌متحده خود را کاملاً از نفت خام عربستان سعودی بی‌نیاز نکرده است. حجم واردات به احتمال زیاد اندك خواهد بود، در صورتی که دولت جو بایدن حمایت کمتری از تولیدكنندگان داخلی نفت آمریکا داشته باشد، با كاهش محدودیت تردد ناشی از شیوع ویروس کرونا، تقاضای نفت ایالات‌متحده دوباره افزایش می‌یابد و احتمال افزایش واردات دور از انتظار نیست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false