×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| جنگ ارمنستان و آذربایجان؛ تولیدکنندگان نفت خوشحال باشند؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر، پس از کشته شدن ۹۰ تن از دو طرف، شورای امنیت سازمان ملل متحد تصمیم گرفت، اختلاف نظامی میان آذربایجان و ارمنستان را در دستور کار خود قرار دهد.
این در حالی است که منابعی در آذربایجان به رویترز اعلام کردند مناطق نفت خیز سوگار و تأسیسات موجود در آن، به دلیل محافظت از حملات هوایی و زمینی به محاصره ارتش آذربایجان در آمده است.
بخشی از مناطقی که ممکن است در اثر تنش های نظامی میان آذربایجان و ارمنستان آسیب ببینند مناطق تولید نفت و گاز هستند اما تحلیلگران معتقدند که این جنگ نمی ‌تواند بر عرضه و انتقال فرآورده های نفت و گاز اثرگذار باشد.
ادوارد بل، تحلیلگر ارشد موسسه ان دی بی می گوید جنگ میان آذربایجان و ارمسنتان خطر شدید و قابل توجهی برای بازارهای نفت و گاز نخواهد داشت. او اعتقاد دارد همان‌ طور که درگیری ‌های سابق میان دو طرف تأثیر چندانی بر قیمت نفت و گاز نداشت، درگیری های اخیر نیز فاقد تاثیرگذاری بیشتری به نسبت گذشته هستند.
درگیری ‌های اخیر میان ارتش آذربایجان و ارتش ارمنستان جدیدترین برخورد نظامی میان دو جمهوری سابق شوروی به شمار می ‌آید که از مدت ها قبل بر سر منطقه ناگورونو- قره باغ با یکدیگر دچار اختلاف هستند.
از اواخر هفته گذشته دو طرف حملات هوایی و توپخانه ای به سمت مواضع یکدیگر را آغاز نمودند اما منابع آذربایجانی معتقدند که حملات آنها زمانی آغاز شد که ارتش ارمنستان پیشروی و حملات توپخانه ‌ای به سمت مناطقی در ارمنستان را آغاز کرده بود.
آذربایجان به عنوان بیست و چهارمین تولید کننده بزرگ نفت در جهان به شمار می ‌آید و تخمین زده می ‌شود که منبع بخش قابل توجهی از گاز طبیعی در دنیا باشد. نفت و گاز تقریباً ۹۰ درصد صادرات آذربایجان را تشکیل می‌دهد. همچنین خطوط انتقال نفت و گاز موجود در این کشور باعث شده است تا آذربایجان به یک کشور استراتژیک در مسیر انتقال نفت و گاز در حاشیه دریای خزر تبدیل شده و منبع مهمی از تامین انرژی برای اروپا به شمار آید.
در آذربایجان سه خط لوله انتقال نفت ساخته شده است. بزرگترین این خطوط انتقال از باکو آغاز شده و به تفلیس و جیحان می‌ رسد و چیزی حدود ۱۷۶۸ کیلومتر درازا دارد.
همچنین آذربایجان میزبان دو خط لوله انتقال گاز به شمار می آید که یکی از آن ها ۶۹۳ کیلومتر درازا دارد و گاز را از مناطق شاه دنیز به گرجستان و سپس ترکیه منتقل می ‌کند. به همین ترتیب، این کشور در سال های اخیر به مرکز مهم انتقال انرژی در منطقه قفقاز تبدیل شده است.
با این وجود، ادوارد بل اعتقاد دارد که تنش های موجود در حدی نیست که باعث نگرانی از افزایش قیمت انرژی در جهان شود.
او می افزاید وضعیت عرضه نفت و گاز در جهان به گونه ‌ای است که اخلال در بخشی از تولید و عرضه نفت و گاز در جهان به سرعت جبران می‌شود و در نتیجه نباید نگران افزایش قیمت این کالاها بود.
این تحلیلگر بازارهای انرژی اعتقاد دارد تنها زمانی باید منتظر تاثیرات جنگ آذربایجان و ارمنستان بر قیمت انرژی در جهان بود که یا لطمه سنگین به خطوط انتقال نفت و گاز در آذربایجان وارد شود یا اینکه این جنگ وارد یک چرخه فرسایشی طولانی مدت شود.
۵

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false