×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| جنگ عربستان و روسیه برنده ای دارد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، نشست وزارتی اعضای اوپک پلاس در ماه ژانویه مجدداً صحنه صف‌ آرایی عربستان و روسیه بود. این دو کشور بر سر سیاست کاهش تولید همچنان دچار اختلاف بودند.
روسیه اعتقاد دارد که با توجه به کشف واکسن نفت و افزایش احتمال بازگشت تقاضا برای نفت به دوران پیش از شیوع ویروس کرونا، هر گونه توافق برای کاهش تولید تنها می تواند به تقدیم کردن بازار به نفت شیل آمریکا تمام شود.
در مقابل عربستان بر این باور است که خوش بینی نسبت به آینده بازار نفت در ماه‌ های ابتدایی سال ۲۰۲۱ تحلیلی بدون پشتوانه به شمار می آید. ضمن آنکه مقامات سعودی بر این اعتقاد هستند که با توجه به نزدیک شدن به فصول گرم سال و برخی تغییر روندها در پتروشیمی های شرق آسیا به طور طبیعی میزان تقاضا برای نفت و فراورده های آن در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ کاهش پیدا می ‌کند.
اما در حالی که همگان انتظار داشتند که جنگ قیمت جدیدی میان عربستان و روسیه در بگیرد این بار ریاض ترجیح داد که با کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه نفت در روز از تولیدات خود به آنچه که آن را جلوگیری از تورم عرضه نفت نامیده است نزدیک تر شود. این اقدام عربستان بلافاصله باعث افزایش قیمت نفت به میزان ۳ دلار در هر بشکه شد.
ظواهر موضوع نشان می داد که عربستان با این سیاست توانسته است به آنچه که به دنبال آن بوده برسد ولی در حقیقت با توجه به کاهش تولید نفت این کشور، ریاض مجموعا ۳۶ میلیون دلار از درآمدهای روزانه خود بابت فروش نفت را از دست داده است. در مقابل روسیه همچنان با گستردگی سابق مشغول صادرات نفت است و بزرگترین برنده تصمیم عربستان به شمار می ‌آید.
اما تصمیم عربستان، روی نگران کننده ای برای روسیه به همراه خواهد داشت. در حقیقت، این تصمیم، نشان دهنده اوج بی اعتمادی عربستان به همکاری با روسیه در قالب اوپک پلاس به شمار می آید.
اساساً اوپک پلاس به این منظور پدید آمده بود که با هماهنگ سازی میان سیاست های نفتی برخی از مهم ترین تولید کنندگان نفت در جهان بتواند برنامه این کشورها برای مدیریت بازار نفت را به یکدیگر نزدیک ‌تر کند. اما حالا آنچه کف از سوی عربستان رخ داده است، دقیقا نقطه مقابل این هماهنگ سازی است.
به نظر می رسد عربستان به این برآیند رسیده که همکاری در قالب اوپک پلاس صرفا می تواند دوگانه سود و زیان را علیه این کشور ادامه دهد. حداقل در ۳ نشست اخیر وزارتی اوپک پلاس عربستان با ناامیدی اجلاس ها را به پایان برده است. در همه این نشت ها ریاض بر کاهش تولید اصرار و در مقابل روسیه بر افزایش تولید تاکید داشته است.
عربستان به خوبی به این نتیجه رسیده که روسیه، به یک بازیگر قدرتمند در عرصه انرژی چهان تبدیل شده و تقریبا هر سیاستی که به سود آن نباشد، دنبال نخواهد کرد. این موضوع دقیقا تداوم حیات اوپک پلاس را هدف گرفته است چرا که دولت های عضو قرار بود رویکرد «ضرر برای همه، سود برای همه» را دنبال کنند اما اکنون بسیار بعید است که عربستان چنین تصوری از این گروه داشته باشد.
به این ترتیب شاید عربستان به نزدیک ‌ترین فاصله به درهای خروجی اوپک پلاس نزدیک شده باشد. اهمیت قابل توجه عربستان در بازار انرژی از یک طرف و در اوپک پلاس از طرف دیگر باعث می شود تا خروج عربستان به معنی پایان عمر این بلوک نفتی محسوب شود. نباید فراموش کرد که دولت های نزدیک به عربستان در این بلوک نفتی، همچون امارات و کویت نیز همزمان با خروج عربستان راه بیرون آمدن را پی خواهند گرفت. در بازار شدیدا رقابتی نفت با حضور رقبایی همچون شیل، روسیه نباید از نبرد تن به تن و دور از شرکای سابق خوشحال باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false