×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| رنجی که عربستان از قیمت نفت می برد

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، بنا به آمارهای رسمی منتشر شده از سوی دولت عربستان اقتصاد این کشور در سه ماهه سوم سال جاری ۴.۶ درصد کوچک خواهد شد. با توجه به اینکه اقتصاد عربستان در سه ماهه دوم سال جاری به نسبت گذشته ۷ درصد کاهش پیدا کرده بود باید تحولات جدید را در راستای تقویت اقتصاد این کشور در نظر گرفت هرچند مقامات این کشور گفته اند که انتظار رشد بیشتری در اقتصاد این کشور داشته اند.
وقوع بیماری کرونا در سراسر جهان و تاثیرات آن بر اقتصاد عربستان باعث شد تا این کشور بیشترین سقوط اقتصادی خود در یک دهه اخیر را تجربه کند.
مقامات سعودی گفته اند انتظار داشتند در سال جاری اقتصاد این کشور به طور میانگین تنها ۳.۷ درصد کاهش داشته باشد اما حالا مشخص شده که این رقم بیشتر از پیش بینی آنهاست. در همین حال مقامات سعودی گفته اند که پیش‌ بینی می ‌کنند در سال آینده اقتصاد کشورشان ۳.۲ درصد رشد داشته باشد.
مهمترین دلیل کاهش حجم اقتصاد عربستان در سال جاری به پایین آمدن قیمت نفت مربوط می‌ شود. کاهش قیمت نفت همچنین باعث شده است تا بخش خصوصی در عربستان که مهمترین عامل در برنامه تنوع اقتصادی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور محسوب می‌ شود نیز ۳.۷ درصد کاهش نشان دهد.
در همین حال، پلاتس گزارش کرده که شرکت نفتی آرامکو که سود سهام آن برای کمک به اقتصاد عربستان حیاتی است ضمن اعلام کسری بودجه گسترده ممکن است برای جبران این نارسایی بخشی از دارایی خود را به فروش رسانده و یا اقدام به استقراض کند تا نقش مالی خود در نظام پولی دولتی عربستان را تکمیل نماید.
اگرچه عربستان در سال جاری و به دنبال ایجاد تنوع در اقتصاد خود درآمدهای غیر نفتی خود را افزایش داده است اما آرامکو همچنان به تنهایی مسئول تامین نیمی از بودجه این کشور به شمار می‌ آید و به همین دلیل مهمترین بازیگر در جبران کسری بودجه اقتصاد این کشور محسوب می شود.
آرامکو که اکنون به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در جهان به شمار می‌ آید در سال ۲۰۱۹ رقمی در حدود ۲۹.۴ میلیارد دلار از سهام خود را به فروش رساند اما همچنان دولت عربستان ۹۸.۲ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.
اگرچه سود سهام این شرکت به دنبال پایین آمدن قیمت نفت در اثر بیماری کرونا کاهش پیدا کرده است اما این شرکت وعده داده که ۷۵ میلیارد دلار سود سهام سالیانه خود را به دولت پرداخت کند.
جیمز رییو، اقتصاددان ارشد در گروه اقتصادی سامبا که مشغول تحلیل فعالیت اقتصادی آرامکو است، گفته است اگرچه آرامکو می تواند از نظر قانونی سود سهام کمتری در اختیار دولت قرار دهد اما آنها قصد دارند تا همچنان مبلغ ۷۵ میلیارد دلار سود سهام یا مبلغ بیشتر از آن را در اختیار دولت قرار داده و یا در صورت ضرورت، این مبلغ را از طریق استقراض تامین نمایند.
کارشناسان گفته ‌اند اگر قیمت نفت در هر بشکه ۵۰ دلار یا بیشتر باشد شرکت آرامکو قادر است مبلغ ۷۵ میلیارد دلار سود سهام را در اختیار دولت عربستان قرار دهد اما در صورت سقوط قیمت نفت که با توجه به وضعیت بی ثبات بازار چندان هم بعید نیست این شرکت برای پرداخت چنین سودی چاره‌ ای جز استقراض خارجی نخواهد داشت . ضمن اینکه فروش بخشی از دارایی‌ های آرامکو می‌تواند راهکار دیگری از سوی این شرکت برای تامین این مبلغ باشد.
با توجه به اینکه هنوز بازار به آستانه تقاضای کافی برای نفت بازنگشته است بنابراین بعید نیست که آرامکو برای پرداخت مبلغ ۷۵ میلیارد دلار سود سهام به دولت ناگزیر باشد که در سال ۲۰۲۱ به سمت استقراض پیش برود. این موضوع فشار بر این شرکت نفتی را افزایش داده و می تواند برنامه آینده این شرکت برای فروش برخی از سهام خود با قیمت بالاتر را تهدید کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false