×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| سیاست انرژی بایدن: خداحافظی با صنعت نفت و سلام دوباره به صنعت گاز

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، به نظر می رسد که علی رغم وعده جو بایدن مبنی بر خاتمه دوران تولید گازهای فسیلی تا سال ۲۰۵۰ در آمریکا اوضاع صنعت گاز طبیعی در این کشور بر خلاف صنعت نفت افق روشنی خواهد داشت.
فعالان حاضر در بخش صنعت گاز طبیعی گفته ‌اند که با وجود اشتیاق قابل توجه دولت جدید آمریکا به مباحث محیط زیست و سرمایه ‌گذاری در صنایع سبز به نظر می رسد که این موضوع نتواند فرصت‌های موجود در بخش صنایع گاز طبیعی را از بین ببرد.
این در حالی است که صنعت نفت در جهان و همچنین در آمریکا بعد از کاهش امواج بیماری کرونا و توزیع واکسن در سراسر جهان مجدداً در حال احیا است. با وجود این، به دنبال امواج محیط زیست گرایی در سراسر جهان و فشار روی سرمایه گذاران حوزه نفت مبنی بر خاتمه دادن به آلودگی ‌های زیست محیطی به نظر می رسد که صنعت نفت در سال ‌های آینده در آمریکا به ناگزیر رو به ضعف خواهد رفت.
اما به نظر می‌ رسد که اوضاع صنعت گاز در آمریکا مخالف با جریان حاکم بر صنعت نفت در این کشور باشد چرا که توانمندی‌ های انرژی های خورشیدی و بادی برای جایگزین شدن با صنعت گاز به مانند جایگزینی در صنعت نفت خوشبینانه نیستند.
محققان در این زمینه تاسیسات موجود در کالیفرنیا را به عنوان یک نمونه مثال می زنند که در آن، تاسیسات غیر فسیلی هنوز نتوانستند اطمینان سرمایه گذاران و برنامه‌ریزان این انرژی را به طور کامل کسب کنند.
خاموشی های گسترده ناشی از تاسیسات جدید نصب شده در کالیفرنیا یکی از اصلی ترین دلایل تردید نسبت به توانمندی صنایع خورشیدی و بادی برای جایگزینی با صنایع گاز در آمریکا به شمار می ‌آید. با وجود این برخی مقامات اعتقاد دارند که در آینده ضعف های موجود در این صنعت برطرف خواهد شد.
محققان اعتقاد دارند برای آن که صنایع بادی و خورشیدی بتوانند جایگزین مناسبی برای صنعت گاز به شمار آیند لازم است که انرژی تولید شده در اثر این صنایع تا حد قابل توجهی ذخیره شده و سپس در میان مصرف کنندگان توزیع شود این در حالی است که صنایع فسیلی نیاز به ذخیره سازی تا حد معینی ندارد و در نتیجه شبکه توزیع آنها به مراتب آسان تر و مقرون به صرفه تر از صنایع سبز عمل می کند.
علاوه بر این، نباید فراموش کرد که توانمندی ذخیره ‌سازی انرژی ناشی از صنایع بادی و خورشیدی نیاز به سطح جدیدی از تکنولوژی دارد که هنوز در آمریکا فاصله مشخصی تا رسیدن به آن مرحله دیده می‌شود.
در مقابل میزان منابع گاز در آمریکا به اندازه قابل توجهی وجود دارد و به همین دلیل سرمایه گذاری در این بخش به صورت روز افزونی بالا می رود. ضمن آنکه اکثر مدیران اجرایی در بخش انرژی در آمریکا بر این اعتقادند که علیرغم حساسیت های ناشی از تغییرات اقلیمی در سراسر جهان، به نظر نمی رسد که صنایع گاز به زودی در جهان جای خود را به صنعت دیگری بسپارد.
همه این ها نشان می‌ دهد که دولت بایدن برای کنار گذاشتن صنعت گاز بر خلاف صنعت نفت نیاز به هزینه و بودجه ‌های سنگینی دارد. در حالی که توانمندی ‌های تکنولوژیک در آمریکا به خصوص در بخش توسعه الکتریسیته و انرژی های تجدیدپذیر به اندازه ای رسیده است که او می‌ تواند نوید حذف صنعت نفت تا سه دهه آینده را بدهد اما این موضوع عیناً در مورد صنعت گاز مصداق ندارد.
بنابراین به نظر می ‌رسد که دولت بایدن به جای آن که پذیرای بودجه سنگین و هزینه های سرسام آور جایگزینی صنعت گاز باشد ترجیح دهد پروژه حذف صنعت نفت به طور کامل را به انتها برساند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false