×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| نفت نوظهور فراساحل، چالشی پیش روی اوپک پلاس

به گزارش نفت خبر از فوربس، هرچند که توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید در سال ۲۰۲۰ تا حدودی توانست به بهبود بهای نفت کمک کند، اما افزایش تولید نفت لیبی در این سال پویایی بازار را تغییر داد، زیرا این عضو اوپک به سرعت تولید نفت خود را به بالای ۱ میلیون بشکه در روز رساند. به‌موازات تولید لیبی، تولید جهانی نفت فراساحل با مجموع بیش از ۱٫۱ میلیون بشکه در روز از میدان‌های نسبتاً جدید در اروپا از طریق نروژ و در آمریکای جنوبی از طریق گویان و برزیل در حال ظهور است.
علاوه بر این، اوپک پلاس در ژانویه ۲۰۲۱ تولید خود را با ۵۰۰ بشکه در روز افزایش می‌دهد که لیبی محدودیتی در این میان ندارد. از سوی دیگر، نروژ که در سال ۲۰۲۰ میلادی برای کمک به تعادل بازار نفت به همکاری با اوپک پلاس پیوسته بود، اکنون نقشی در ائتلاف اوپک پلاس ندارد و تولید خود را بدون محدودیت در سال ۲۰۲۱ میلادی افزایش خواهد داد.
اما تولید جهانی نفت فراساحل چه تاثیری می‌تواند در سیاست‌های اوپک پلاس در سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ داشته باشد؟

در مارس سال میلادی، قبل از شرکت نروژ در ائتلاف اوپک پلاس، تولید اکوئینور در آبهای نروژ بیش از ۴۳۰ هزار بشکه در روز در میدان جوهان سِوِردراپ بود. ماه گذشته، اعلام کرد که اکنون به مرز ۵۰۰ هزار بشکه در روز نزدیک شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود فاز ۲ این میدان تا سال ۲۰۲۲ میزان تولید را به ۶۹۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. نکته مهم این است که دریای شمال در مقایسه با خلیج مکزیک ایالات‌متحده یک حوزه آب کم‌عمق به شمار می‌رود. میدان‌های نفتی آبهای عمیق در عمق بیش از ۸۰۰۰ فوت، نفت تولید می‌کنند، در حالی که چاههای میدان جوهان سِوِردراپ تقریبا در عمق ۳۹۳٫۷ فوت قرار دارند.
مثلث طلایی آبهای عمیق از ۳ قاره تشکیل شده است: آفریقا (منطقه غربی)، ایالات‌متحده و آمریکای جنوبی (برزیل و گویان) و همه آنها موارد مشترک زیر را دارند: نفتی که از عمق چاه‌های زیر دریا تولید می‌شود در اقیانوس اطلس از ۱۰۰۰ فوت پیشی می‌گیرد.

در مورد برزیل، تولید میدان نفتی پتروبراس بازیوس با بکارگیری ۴ شناور ویژه فرآورش و ذخیره‌سازی نفت (FPSO) به بیش از ۶۱۵ هزار بشکه در روز رسیده است. پیش‌بینی می‌شود پنجمین FPSO تا سال ۲۰۲۲ وارد کار شود تا تولید این کشور روزانه ۱۵۰ هزار بشکه دیگر افزایش یابد و احتمال بیشتری وجود دارد که FPSOهای بیشتری به این قسمت اضافه شود.

گویان و FPSO ها

در گویان، اکسون‌موبیل در حال حاضر توسط شناور FPSO بنام لیزا دستینی روزانه ۱۰۰ هزار بشکه در روز تولید می‌کند که می‌تواند ۱٫۶ میلیون بشکه در دریا ذخیره کند. شناور لیزا مربوط به فاز ۱ این میدان است که در سال ۲۰۱۵ کشف شد و در کمتر از ۵ سال به تولید نفت رسید؛ یک بازه زمانی سریع برای یک پروژه آب عمیق. علاوه بر این، انتظار می‌رود ۲۲۰ هزار بشکه در روز نیز از طریق شناور دوم در سال ۲۰۲۲ برای لیزا در فاز ۲ اضافه شود.
همچنین اکسون‌موبیل اعلام کرده است که پیش‌بینی می‌شود سومین شناور FPSO سوم نیز تا سال ۲۰۲۴ میلادی وارد عمل می‌شود و می‌تواند تولید را تا ۲۲۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

تولید سورینام در حال افزایش است

گویان که در مرز جنوبی خود با سورینام مشترک است، در حفاری‌های آب‌های عمیق شاهد افزایش است. اگرچه سورینام هنوز یک تولیدکننده آبهای عمیق نیست، اما به‌زودی شرایط می‌تواند تغییر کند، همانطور که چند روز پیش شرکت اکسون‌موبیل از کشف در Sloanea-1 در بلوک ۵۲ خبر داد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false