×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| «پایان دوران نفت دور از واقعیت است»

از زمان کشف نفت همواره یک سوال ذهن بشر را به خود مشغول کرده است: انسان تا چه زمانی به نفت وابسته است و تا کجا می تواند آن را استخراج کند؟
به گزارش گروه انرژی نفت خبر، آنگلا ویکینسون، مدیر موسسه شورای انرژی معتقد است که استفاده بشر از نفت پایان پذیر خواهد بود اما نقطه اتمام این استفاده در آینده نزدیک قابل تایید نیست.
برای مدت ها تحلیلگران مختلف تاکید می ‌کردند که جهان به زودی به اوج مصرف نفت خواهد رسید و بعد از آن نوبت به سرازیری تقاضا برای نفت می شود. ضمن این که منابع نفت نیز به زودی به انتها خواهند رسید.
با وجود این، پیدایش تکنولوژی های جدیدی همچون تکنولوژی هایی که در آمریکا برای استخراج نفت استفاده شده و اصطلاحاً به آن نفت شیل گفته می شود باعث شده تا پیش بینی های اخیر درباره حصول زودهنگام به اوج مصرف نفت غیر قابل باور به نظر برسند.
ویکینسون اعتقاد دارد برخی گمانه زنی ها مبنی بر اینکه مصرف نفت در جهان در سال ۲۰۵۰ خاتمه خواهد پذیرفت رنگی از واقعیت ندارند.
او تاکید می کند که نفت و فرآورده های آن در تولید بسیاری از کالاها در جهان نقش آفرینی می کنند و در نتیجه پیدایش جایگزین های جدید می ‌تواند به کلی بشر را از مصرف نفت بی‌ نیاز نماید اما پیدایش چنین جایگزین هایی کار ساده و سریعی نخواهد بود.
این تحلیلگر مسائل نفت اعتقاد دارد که بشر فقطاز نفت برای تامین انرژی استفاده نمی ‌کند بلکه نیازمندی های پزشکی یکی دیگر از دلایل استفاده از نفت است که بعید به نظر می رسد به زودی جایگزینی برای آن پیدا شود.
دیکینسون می گوید تردیدی وجود ندارد که بشر برای این نیازمندی ها نیز منابع جدیدی پیدا خواهد کرد اما بعید به نظر می رسد که استفاده از نفت و فرآورده ‌های آن در چنین نیازمندی‌ های به زودی به سر برسد.
او تاکید دارد گمانه زنی ها درباره زمان بی نیازی بشر به نفت دور از واقعیت هستند چراکه تعیین زمان دقیقی برای این موضوع بستگی مستقیمی به سطح پیشرفت تکنولوژی های بشر خواهد داشت. تا زمانی که نتوان اطلاعات دقیقی از پیشرفت تکنولوژی بشر در آینده داشت از یک طرف تخمین پایان منابع نفت در جهان ناممکن است و از طرف دیگر پیدا کردن زمانی برای بی ‌نیازی بشر از نفت غیر ممکن به نظر می رسد.
این تحلیلگر در پاسخ به این سوال که شیوع ویروس کرونا باعث کاهش تقاضا برای نفت شده و آیا این موضوع می‌ تواند نشانه ای ازآغاز بی ‌نیازی کلی و کاهش تقاضای دائمی برای نفت باشد، می گوید: این دست وضعیت ها، موقعیت های نادر و موقتی هستند. به هر حال بشر راهی برای عبور و خروج از این وضعیت پیدا خواهد کرد. طبیعی است هر چه فعالیت های اقتصادی گسترش بیشتری پیدا کند تقاضا برای نفت بیشتر خواهد شد. بنابراین نمی‌ توان وضعیت های موقتی که در حال حاضر وجود دارد را به عنوان مبنایی برای تحلیل در این زمینه به کار برد.
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که گزارش‌ هایی در دست است که نشان می ‌دهد برخی از مهمترین کشورهای تولید کننده نفت در منطقه خاورمیانه به سمت انرژی‌ های تجدید پذیر گام برداشته اند.
بدون تردید این استراتژی از تولید نفت و نیاز کشورها به نفت می کاهد. گزارش های جدیدی که در سال جاری منتشر شده نشان می‌ دهند که خاورمیانه بعد از آمریکای شمالی دومین منطقه ای است که به سمت سرمایه گذاری بر منابع تجدید پذیر سوق پیدا کرده است.
دیکینسون می گوید این ها همه واقعیاتی انکار ناپذیر هستند اما اینکه بشر به سرعت بتوانند منابع تجدیدپذیر را جایگزین منابع فسیلی کند بیشتر شبیه به فیلم های علمی است تا واقعیت. جایگزینی سوخت های سبز به جای سوخت های فسیلی واقعیت انکار ناپذیر آینده بشر خواهد بود اما نه در آینده ای نزدیک.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false