×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| پیام تبعیت ۱۰۱ درصدی از توافق کاهش تولید اوپک پلاس برای روسیه و عربستان

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، آمار تولید نفت کشورهای عضو اوپک پلاس نشان می ‌دهد که آن‌ها در ماه اکتبر ۱۰۱ درصد به توافق کاهش تولید متعهد بوده اند.
میزان تبعیت این کشورها از این توافق در ماه قبل ( سپتامبر) ۱۰۲ درصد بوده است و به این ترتیب وفاداری کشورهای عضو اوپک پلاس از توافق کاهش تولید در ماه اکتبر را باید دومین ماه بزرگ وفاداری این کشورها از تصمیمات اوپک پلاس دانست.
اعضای اوپک پلاس قرار است دو هفته آینده در قالب نشست وزارتی چگونگی مدیریت بازار نفت را به بحث گذارند. یکی از اصلی ‌ترین موضوعات تصمیم گیری توقف یا تمدید توافق کاهش تولید است. پیش تر در ماه ژوئن تنشی جدی میان روسیه و عربستان بر سر ادامه حیات این توافق وجود داشت. برخی کشورها از جمله عراق نیز گرچه مخالفتی با توافق کاهش تولید نداشتند اما در آن ماه ها ترجیح می دادند که بیشتر از آنکه به این توافق وفادار باشند مسیر نقض آن را بپیمایند.
با وجود این در هفته ‌های اخیر و به دنبال گسترش ویروس کرونا و کاهش تقاضا برای نفت وضعیت به نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده است. از یک طرف روسیه برخلاف گذشته با صراحت کمتری از ضرورت تجدید نظر در توافق کاهش تولید سخن می گویند.
در همین حال عراق و امارات نیز به طرز بی‌ سابقه ‌ای ترجیح داده اند که سقف تولید را حفظ کنند. با وجود آنکه هفته گذشته اعلام شد واکسن بیماری کرونا با موفقیت ۹۰ درصدی به زودی روانه بازار بازار خواهد شد اما گسترش بیماری کرونا باعث شده است تا کشورهای عمده مصرف کننده نفت به ویژه در اروپا به سمت قرنطینه عمومی تمایل پیدا کنند.
در همین زمینه رویترز گزارش کرده است که این سیاست در اروپا پیام واضحی برای تولیدکنندگان نفت به خصوص در خاورمیانه داشت: هرگونه لغزش در تبعیت از توافق کاهش تولید می تواند به صورت دومینو به نقض این توافق در سایر کشورها و نهایتاً کاهش هرچه بیشتر قیمت نفت منجر شود. بی دلیل نیست که ماه های سپتامبر و اکتبر به عنوان بالاترین ماه‌ های تبعیت از توافق کاهش تولید شناخته می شوند.
این وضعیت نشان می دهد که تقریبا قاطبه اعضای اوپک پلاس به نسبت گذشته تمایل بیشتری به حفظ سیاست کاهش تولید دارند. با توجه به این که بسیار بعید است کمتر از سه ماه آینده دسترسی عمومی و جهانی به واکسن کرونا ایجاد شود بنابراین احتمال داده می شود که روسیه و عربستان با اتکا به تمایل ضمنی سایر اعضا، توافق کاهش تولید را برای سه ماه دیگر تمدید کنند.
با وجود این به نظر می رسد که روسیه اصرار داشته باشد که برخلاف گذشته قیدی در توافق جدید گنجانده شود. روسیه می خواهد بر اساس این قید و در صورت تغییر در میزان تقاضا برای نفت در ماه های آینده نشتی به طور فوق‌العاده برگزار شده و طی آن توافق کاهش تولید تعدیل شود.
هر چند احتمالاً عربستان ترجیح می دهد که دیرتر از این به روال تولید عادی برگردد اما قطعاً این کشور نیز به نسبت گذشته خوشبینی های بیشتری درباره آینده پیدا کرده است که می تواند براساس آن راحت تر با شرط روسیه در توافق جدید کنار آید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false