×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| چرا روس ها با کاهش قیمت نفت مشکلی ندارند

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از راشاتودی، سرگئی واکالونکو، مدیر بخش استراتژی و نوآوری های شرکت روسی گازپروم گفته است که اگرچه فروش نفت به قیمت ۵۰ دلار در هر بشکه برای بخش نفتی روسیه در بلند مدت قیمتی ایده ‌آل به شمار می آید، اما شرکت گازپروم به تنهایی قادر است تا با فروش نفت در هر بشکه به قیمت ۲۰ دلار، روند سودآوری خود را حفظ کند.
با افزایش میزان کنترل شیوع ویروس کرونا و افزایش قیمت نفت، روسیه و عربستان به عنوان دو دولت اصلی عضو بلوک نفتی اوپک پلاس بر سر چگونگی مدیریت بازار نفت با یکدیگر دچار اختلاف شدند.
در حالی که عربستان معتقد است که ثبات بازار نفت در گرو و تداوم سیاست توقف افزایش تولید است اما مسکو عقیده دیگری داشته و اصرار دارد که هرگونه توقف در تولید صرفاً می تواند به تقدیم کردن بازار به رقبا منجر شود. به این ترتیب روسیه نشان داده که مشکلی با کاهش قیمت نفت در اثر بالا رفتن عرضه آن ندارد.
اظهار نظر واکالونکو نشان می دهد که مقرون به صرفه بودن فروش نفت در هر بشکه به قیمت ۲۰ دلار برای برخی از شرکت های روسی احتمالاً انگیزه اصلی مسکو برای اصرار بر سیاست افزایش تولید است چرا که پایین آمدن قیمت نفت در بازار شرکت های نفتی این کشور را دچار مشکل نمی کند اما در عوض دولت روسیه را قادر می سازد که با عرضه نفت بیشتر به بازار به ویژه دست نفت شیل آمریکا را از تسلط بر بازارهای بیشتر کوتاه نماید.
واکالونکو همچنین افزوده است که نمی توانم رقم قطعی برای قیمت نفت مشخص کنم که در آن رقم همه شرکت‌ های روسی اظهار رضایت داشته باشند. اما می توان گفت در بلند مدت فروش هر بشکه نفت در قیمت ۵۰ دلار به طور کلی برای همه شرکت ها رقمی ایده آل است. هرچه قیمت بالاتر رود وضعیت مناسب‌ تری وجود خواهد داشت اما می‌توانم بگویم که قیمت نفت در هر بشکه ۵۰ دلار قیمت واقعا مناسبی ایست.
این مدیر نفتی همچنین گفته است که قیمت نفت در هر بشکه به میزان ۲۰ دلار برای شرکت گازپروم سودآور خواهد بود اگر چه این قیمت جلوی طرح‌ های توسعه ای بعدی را خواهد گرفت. به گفته او، شرکت گازپروم قادر است که حتی در قیمت کمتر از ۲۰ دلار در هر بشکه به تولید نفت ادامه دهد اما این تولید فقط از چاه ها و حوزه ‌های نفتی موجود خواهد بود چراکه توسعه و اکتشاف چاه ها و میادین نفتی جدید نیازمند فروش نفت با قیمت بالاتر از این میزان است.
به این ترتیب می توان گفت که شرکت های روسی در میان همه تولیدکنندگان نفت عضو اوپک پلاس کمترین دشواری را با فروش قیمت نفت در زیر کانال ۳۰ دلاری دارند. این در حالی است که به ویژه عربستان و امارات همواره تاکید داشته اند که برنامه‌ های مدیریت بازار نفت در اوپک پلاس باید به گونه‌ ای تنظیم شود که جلوی سقوط قیمت نفت به زیر کانال ۳۰ دلاری را بگیرد.

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false