×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| چرا عربستان از کاهش تولید نفت سود می برد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از پایگاه خبری پرینت، عربستان در حالی اعلام کرد که حاضر است میزان تولیدات روزانه خود را کاهش دهد که سایر اعضای عضو بلوک نفتی اوپک پلاس قرار است از هفته آینده میزان تولیدات خود را افزایش دهند. بنابراین می توان گفت که ریاض به تنهایی عهده ‌دار برقراری توازن میان عرضه و تقاضا در بازار نفت شده است.
نباید فراموش کرد که حتی برخی اعتقاد دارند که تصمیم عربستان می ‌تواند به معنای ارسال یک هدیه به روسیه و حتی ایران به منظور باز کردن جای پای بیشتر در بازار نفت باشد. نتیجه ای که ریاض به آن هیچ رضایتی ندارد.
اگر تصمیم عربستان را از این زاویه بررسی کنیم که کاهش یک میلیون بشکه نفت از تولیدات روزانه این کشور می‌ تواند به سرعت به پایین آوردن میزان درآمدهای نفتی عربستان منجر شود آن گاه باید گفت که این تصمیم را نمی ‌توان تصمیمی معقول و قابل دفاع دانست.
عربستان در تمامی ماه هایی که با روسیه بر سر چگونگی بازار نفت دچار اختلاف بود می‌ کوشید تا بهترین سیاست برای تثبیت و بالابردن درآمدهای نفتی اش را به دست آورد . اما اگر این ظاهر را کنار بزنیم به نظر می رسد که ریاض می ‌تواند با قربانی کردن موقتی بخشی از سهم خود در بازار نفت به افزایش درآمدهای نفتی خود در آینده امید داشته باشد.
در حقیقت معادله ای که عربستان بر اساس آن تصمیم‌ گیری کرده است معادله ای ساده و قدیمی است: اگر این کشور تولیدات خود را همچون سایر کشورهای عضو بلوک نفتی اوپک پلاس می افزود سهم اش در بازار نفت گسترش پیدا می کرد. این گسترش سهم در بازار به نحو قابل توجهی بر قیمت ها تاثیر گذار بوده و بدون شک به کاهش قیمت نفت در ماه فوریه و ماه ‌های بعد از آن منجر می شد. اما حالا با کاهش عرضه نفت، عربستان امیدوار است که بالا رفتن تقاضا در اثر کنترل ویروس کرونا بتواند عواید بیشتری نصیب این کشور کند.
اگرچه نباید فراموش کرد که هزینه تصمیم اخیر عربستان در قیاس با مزایای که به دست خواهد آورد بسیار سریع تر رخ می دهد. در حقیقت علاوه بر پایین آمدن درآمدهای زودهنگام عربستان در اثر کاهش میزان تولیدات اش باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که معمولاً باز پس گرفتن سهم در بازار نفت به دلیل وجود رقبای قابل توجه امری دشوار و زمانبر است اما در عوض می‌تواند مزایایی برای این کشور به دنبال داشته باشد.
برخی تحلیلگران با انجام تحقیقی در موسسه آکسفورد اعلام کرده اند که اگر وضعیت تقاضا برای نفت تا سال ۲۰۲۴ تغییر چندانی نداشته باشد و سیاست عربستان مبنی بر افزایش عرضه تولید نفت باشد، این موضوع می ‌تواند سهم این کشور در بازار نفت را ۱۴ درصد افزایش دهد اما در عوض، باعث می‌شود تا درآمدهای نفتی این کشور از رقم ۲۳۰ میلیارد در سال ۲۰۱۹ به رقم ۹۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ برسد، یعنی کاهش دو برابر.
این کاهش درامدهای نفتی می ‌تواند مخاطرات بسیار قابل توجهی برای عربستان به همراه داشته باشد. آخرین باری که درآمدهای نفتی عربستان در سال به رقم زیر ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده بود به سال ۲۰۰۴ مربوط می شود؛ سالی که جمعیت عربستان یک سوم کمتر از جمعیت کنونی این کشور بود.
بنابراین دشواری های ناشی از کاهش درآمدهای سالیانه نفت در عربستان سال ۲۰۰۴ قابل مقایسه با اکنون نیست. این همان نگرانی است که باعث شده تا ریاض به جای آن که به منافع کوتاه مدت ناشی از بالا بردن عرضه نفت توجه کند تمرکز خود را بر افزایش عواید نفت در نیم دهه آینده متمرکز نماید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false