×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| چرا نفت واکنشی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان نمی دهد

به گزارش گروه انرژی نفت خبر، پایان مناظره نخست میان بایدن و ترامپ، با پیروزی نامزد دموکرات‌ ها تمام شد. نظرسنجی ها نشان می دهد که ۵۷ درصد از بینندگان این مناظره اعتقاد داشتند که بایدن برنده این رقابت سیاسی بوده است و در مقابل ۴۱ نیز اعتقاد به برتری ترامپ داشتند.
تحولات روزهای اخیر و به ویژه نتیجه مناظره قاعدتا باید نشان دهنده این باشد که بایدن در رقابت با ترامپ به درهای کاخ سفید نزدیک تر است. نامزد دموکرات ها در قیاس با ترامپ مواضع کاملا متفاوتی نسبت به انرژی های فسیلی دارد.
بایدن در چارچوب سیاست گذاری کلان حزب دموکرات معتقد است که جهان و آمریکا باید به سمت مصرف انرژی های تجدیدپذیر گام برداشته و هرچه بیشتر سوخت های فسیلی محدود شوند.
مشهورترین برنامه بایدن در این زمینه آن است که آمریکا در سال ۲۰۵۰ برای همیشه با انرژی های فسیلی خداحافظی کند. او همچنین اعلام کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری کشورش ۱.۷ میلیارد میلیارد دلار برای توسعه انرژی های تجدید پذیر در آمریکا خرج خواهد کرد.
دونالد ترامپ در سوی مقابل این خط قرار دارد. با پیروزی ترامپ در سال ۲۰۱۶ و راهیابی او به کاخ سفید، برخی از قوانین سختگیرانه‌ ای که در دوران باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، نسبت به اکتشاف و حفاری چاه های نفت و گاز در آمریکا برقرار شده بود، کنار گذاشته شدند.
در جریان مناقشه میان عربستان و روسیه، اعضای اصلی اوپک پلاس، بر سر چگونگی مدیریت بازار نفت در جولای سال جاری، ترامپ با میانجی گری مانع از آن شد که قیمت نفت سقوط بیشتری داشته باشد. این فقط به آن دلیل بود که دولت ترامپ سرمایه گذاری قابل توجهی در بازار نفت جهان دارد. ترامپ همچنین اعلام کرده که سیاست دولتش درباره نفت و گاز در آمریکا تغییری نخواهد کرد.
بنابراین ادامه قدرت دونالد ترامپ در کاخ سفید به معنای افزایش میزان عرضه نفت و در مقابل راهیابی بایدن به قدرت برابر است با کاسته شدن از حجم حفاری ها و اکتشاف نفت. در نتیجه به طور منطقی باید انتظار داشت که هرچه احتمال پیروزی بایدن بالاتر رود، نفت باید واکنش نشان داده و افزایش قیمت پیدا کند. این همان چیزی است که مطلقاً در هفته های اخیر مشاهده نشده است.
در همین حال نباید فراموش کرد که احتمال بروز یک ناآرامی گسترده در حد جنگ که یک طرف آن آمریکا باشد به خصوص در منطقه خاورمیانه، در دوره نامزدهای جمهوری خواه به نسبت بیشتر از نامزدهای حزب دموکرات است.
معمولاً هر زمان که یک مداخله مسلحانه چه داخلی و چه بین المللی شکل می گیرد بازار نفت با افزایش قیمت به این موضوع واکنش نشان می‌دهد. در چنین وضعیت هایی اوضاع عادی تولید و توزیع نفت دچار اخلال شده و طبیعتا قیمت نفت بالاتر می رود.
در یک روند منطقی، هرچه احتمال پیروزی سیاستمداران متمایل به جنگ بالاتر باشد قیمت نفت فزونی گرفته و برعکس، سیاستمداران حامی کاهش مداخلات مسلحانه به ثبات در بازار نفت و احیاناً کاهش قیمت نفت جهت می دهند.
بنابراین باید پرسید که چرا علی رغم آنکه در روزهای اخیر و به ویژه بعد از ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کرونا، احتمال پیروزی جو بایدن افزایش پیدا کرده است اما قیمت نفت همچنان بدون تغییر محسوس دیده می شود.
جدی ترین دلیل درباره توضیح بی‌ اعتنایی بازار نفت به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، افزایش قابل توجه میزان نفت در بازار است.
در همین زمینه اویل پرایس نوشته است که برخلاف برخی خوش بینی های قبلی، بازار نفت نشانه‌ای از توازن میان عرضه و تقاضا نمی بیند.
ادامه و افزایش ویروس کرونا در جهان و نامشخص بودن آینده ای برای توقف این بیماری باعث شده تا سرمایه گذاری بر فعالیت های مولد صنعتی که معمولاً سهم قابل توجهی از تقاضا برای نفت را به خود اختصاص می‌ دهند، همچنان راکد بمانند.
مازاد عرضه نفت در بازار به اندازه‌ای بالاست که حتی جنگ میان آذربایجان و ارمنستان نیز نتوانسته است تغییری در وضعیت قیمت نفت و گاز ایجاد کند.
این دقیقا همان گفته بالاس رائوس، تحلیل بازار نفت است که گفته مازاد تقاضا برای نفت چنان زیاد است که احتمالا با ادامه جنگ در منطقه قره باغ، نباید منتظر نوسان در قیمت بود.
او می گوید مازاد عرضه همیشه عامل منفی در بازار نفت به شمار می آید اما تفاوت مازاد کنونی با دوره های قبلی در این است که نمی توان هیچ افق مطمئنی در کوتاه مدت برای سرآمدن این مازاد در نظر گرفت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false