×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تحلیل| چرا واردات نفت چین در سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ پایین می آید؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، همزمان با کاهش شدید قیمت نفت در جهان به دلیل تبعات اقتصادی بیماری کرونا پالایشگاه های مستقل و دولتی در چین از فرصت پیش آمده استفاده کرده و تا جایی که امکانات مادی داشتند، نفت از سراسر جهان وارد کرده اند.
میزان واردات نفت چین در فصل بهار به اندازه ‌ای بود که بسیاری از تانکرهای حامل نفت ناگزیر بودند چندین هفته در صف باقی بمانند تا نوبت تخلیه نفت به آنها برسد.
حالا نشانه های وجود دارد که مشخص می سازد چینی ها قصد دارند برنامه واردات وسیع نفت خود را در ادامه سال نیز تداوم بخشند هرچند برخی موانع در این زمینه دیده می شود.
منابع نزدیک به مدیران پالایشگاه های مستقل در چین گزارش کرده اند که این پالایشگاه ها تصور میکنند که کاهش قیمت نفت در جهان ممکن است هرگز تکرار نشود و در نتیجه نباید فرصت کنونی را از دست بدهند.
آنها همچنین نگران هستند که با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در کاخ سفید و اعمال سیاست های متفاوت به نسبت گذشته، ثبات به بازار نفت و قیمت‌های آن بازگردد. به همین دلیل پالایشگاه‌های مستقل در چین میزان خرید نفت خود در سه ماهه سوم سال جدید را نیز همچنان بالا نگه داشتند، این در حالی است که تقاضا برای نفت در سایر نقاط جهان در ماه های باقی مانده از سال بعید است تغییری کند..
داده های موجود نشان می دهد که در روزهای اخیر بنادر چین میزبان حجم وسیعی از تانکرهای حامل نفت بودند. نکته جالب آنکه شماری از پالایشگاه ها در چین معتقدند که ممکن است ثبات در قیمت نفت بسیار زودتر از آنچه که دیگران می پندارند محقق شود.
آنها تصور می کنند که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در دو هفته آینده بتواند عامل ثبات بخش در بازار نفت باشد. به همین دلیل این پالایشگاه ها در تسریع واردات نفت تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاکید دارند.
در تمامی ۵ ماه اخیر هرگز واردات نفت به چین از ۱۱ میلیون بشکه نفت در روز پایین ‌تر نیامده است. البته این میزان در ماه می ۱۲.۹ میلیون بشکه نفت در روز بود. با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت نفت در جهان در قیاس با ماه آوریل تقریباً دو برابر شده است کاهش نزدیک به دو میلیون بشکه نفت در روز رقمی معقول است.
با وجود این، پیش بینی ها حاکی از آن است که میزان واردات نفت در چین در سه ماهه چهارم سال جاری ۱.۲ تا ۱.۷ میلیون بشکه نفت در روز به نسبت سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ کاهش خواهد یافت.
برای این کاهش دو دلیل می توان برشمرد. مهمترین دلیل آن است که پالایشگاه ها در چین انبار کافی برای ذخیره نفت ندارند. این بنادر در حال حاضر تا جایی که ممکن بوده است، پر شده اند.
از طرف دیگر میزان تقاضا برای فراورده های پتروشیمی در جهان و به ویژه در بازارهای آسیایی کاهش پیدا کرده و در نتیجه پالایشگاه ها در چین نمی ‌توانند با سرعت گذشته به فعالیت بپردازند. بنابراین، قابل پیش بینی بود که اگر تقاضا برای فراورده های پتروشیمی در کشورهای همسایه چین افزایش پیدا می کرد، به احتمال قوی میزان واردات نفت چین در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ نیز به همان میزان بالا می رفت .در نتیجه استراتژی واردات نفت در چین تغییر پیدا نکرده بلکه فقط موانع مادی است که این استراتژی را به نسبت گذشته تعدیل کرده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false