×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تداوم اختلاف میان اعضای اوپک پلاس/ دو پیشنهاد جدی روی میز مذاکره

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، چهار منبع نزدیک به مذاکرات میان اعضای اوپک پلاس گفته‌ اند که مذاکرات شدیدی میان اعضا درباره چگونگی حصول به توافق بر سر کاهش تولید ادامه دارد. آنها گفتند دو گزینه جدی تر از سایر گزینه ها در میان مذاکره کنندگان در حال بحث و بررسی است. این منابع افزوده اند روسیه و عربستان به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان اوپک ‌پلاس هر یک طرف یکی از این گزینه‌ ها را گرفته اند.
منابع نزدیک به مذاکرات گفته اند یکی از پیشنهادها حاکی از افزایش مدت توافق کاهش تولید از سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ به ۴ ماه ابتدایی این سال است اما پیشنهاد دیگر حاکی از افزایش تدریجی میزان ‌تولید اعضا در پرتو امیدواری‌ ها نسبت به کشف و توزیع سراسری واکسن کرونا است.
حامیان پیشنهاد نخست که احتمالاً از سوی عربستان پیش رانده می‌ شوند معتقدند که هرگونه تصمیم‌ گیری زودهنگام و شتابزده درباره بالابردن قیمت نفت می‌ تواند مجددا به توقف در افزایش قیمت منجر شود چرا که بازار هنوز به ثبات لازم برای تمایل به افزایش قیمت نرسیده است.
در همین حال حامیانه پیشنهاد دوم معتقدند که با توجه به توزیع واکسن کرونا در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۱ در سراسر جهان و بازگشت میزان تقاضا برای نفت به وضعیت گذشته و به ویژه با توجه به میل روز افزون مصرف کنندگان آسیایی به نفت، هرگونه اقدام برای متوقف کردن کامل افزایش تولید در ابتدای سال ۲۰۲۱ بدون توجه به بالا رفتن میزان تقاضا تنها می تواند باعث نزدیکی مصرف‌کنندگان آسیایی به سایر تولید کنندگان غیر اپکی به ویژه آمریکا شود.
با توجه به اینکه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن که شدیدا اعتقاد به کاهش تولید سوخت های فسیلی دارد، بر سر کار آمده است، بنابراین شاید بسیار بد بینانه باشد که تداوم توافق کاهش تولید باعث نزدیکی مصرف کنندگان آسیایی به ویژه چین و کره جنوبی به آمریکا شود.
هرچند احتمالاً ترمیم مناسبات میان چین و آمریکا در دولت جو بایدن انگیزه‌ها در پکن برای خرید بیشتر نفت از آمریکا را بیشتر کند اما بسیار بعید است که بازگشت تقاضا برای نفت با چنان سرعتی مواجه باشد که چین برای جبران کمبود های موجود در بازار به سمت آمریکا تمایل پیدا نماید.
به هر حال اختلاف میان اعضای اوپک پلاس درباره چگونگی برخورد با توافق کاهش تولید همچنان بالاست. شاید آن طور که برخی تحلیلگران گفته‌ اند راه‌حل میانه ‌ای نهایتاً برگزیده شود. بر اساس این راه‌حل، در دو ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ توافق کاهش تولید همچنان ادامه دار خواهد بود و در دو ماهه دوم، کشورهای اوپک پلاس به سمت افزایش تدریجی تولید گام برخواهند داشت.
البته توافق بر سر این پیشنهاد مستلزم برگزاری نشست دیگری میان اعضای اوپک پلاس در ماه فوریه است. با توجه به اینکه دستیابی به توافق میان اعضای اوپک پلاس سخت تر از قبل شده است، برخی از کشورها به همین دلیل با با این راه حل مخالفت کرده اند. به تقدیر دولت‌ های عضو اوپک پلاس با توجه به نزدیک شدن به پایان عمر توافق قبلی باید هر چه سریعتر در باره تصمیم گیری بر سر مدیریت بازار نفت به توافق برسند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false