×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تردید ترامپ در لغو معافیت‌ها

عوامل مختلفی در بازار نفت وجود دارد که می‌تواند پاسخ این سوال را شکل دهد. یکی از مهم‌ترین این عوامل، قیمت نفت در ماه مه، یعنی آخرین ماه معافیت‌های نفتی ایران است. چندی قبل کارشناسان بین‌المللی با در نظر گرفتن این عامل اثرگذار و تاکید بر اینکه دونالد ترامپ به دنبال نفت ارزان است تا سیاست‌های داخلی خود در آمریکا را به خوبی به پیش ببرد؛ پیش‌بینی کردند آمریکا معافیت نفتی برای پنج کشور را تمدید خواهد کرد.
چین، هند، کره‌جنوبی، ژاپن و ترکیه پنج کشوری هستند که انتظار می‌رود معافیت آنها برای خرید نفت ایران تمدید شود. این پنج کشور خریداران عمده نفت خام ایران در آسیا هستند و تمدید معافیت‌ها برای آنان می‌تواند تضمینی برای تداوم عرضه نفت خام ایران به بازار باشد.
انتظار کارشناسان برای تمدید معافیت‌ها در حالی است که با توجه به سیاست‌های کج دار و مریز دولت ترامپ، به نظر نمی‌رسد تکلیف این معافیت‌ها به زودی و به شکلی شفاف روشن شود.
امان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه موسسه مشاوران نفت و گاز FGE در این زمینه می‌گوید: در ماه‌های باقی مانده تا پایان مهلت شش ماهه هشت کشور برای خرید نفت ایران، به احتمال زیاد شاهد بالا و پایین شدن‌های زیادی از جانب آمریکا خواهیم بود. فکر می‌کنم تا کنون برای همه مشخص شده است که تصمیم و هدف تیم ترامپ در رابطه با تحریم‌های نفتی ایران، بیش از هر چیز، نگه داشتن بازار در وضعیت عدم قطعیت است. این عدم قطعیت یکی از تکنیک‌های کلیدی تیم ترامپ به نظر می‌رسد که شامل تغییر مواضع، رفتارهای ضد و نقیض و تصمیم‌گیری‌های ناگهانی می‌شود.
ناصری در ادامه حتی معافیت‌هایی که ماه نوامبر به هشت کشور اعطا شد را دارای ابهاماتی می‌داند که تا کنون هم مشخص نشده است. از جمله اینکه کشورها بر اساس این معافیت‌ها چقدر باید خرید نفت از ایران را کاهش دهند. مدیر بخش خاورمیانه موسسه مشاوران نفت و گاز FGE عقیده دارد «فکر می‌کنم از این پس نیز تا پایان دوره شش ماهه جاری شاهد رفتارهایی مشابه خواهیم بود که یک روز تمدید معافیت‌ها را رد می‌کند و روزی دیگر آن را ممکن می‌داند اما در نهایت اطلاعات مشخصی نمی‌دهد.»

ترامپ بر سر دوراهی

ناصری می‌گوید «چیزی که تقریبا می‌توان با قطعیت گفت این است که ترامپ بر سر دوراهی صفر کردن صادرات نفت خام ایران و نگه داشتن قیمت نفت و متعاقب آن بنزین آمریکا در زیر حد مطلوبی است که می‌خواهد و نمی‌تواند این هر دو را با هم داشته باشد. دفعه قبل هم اعطای معافیت‌ها به این هشت کشور از سر دلسوزی برای آنها نبود چه بسا کشوری مانند تایوان با وجود دریافت معافیت‌ها، اقدام به واردات نفت از ایران نکرد.»
این کارشناس بین‌المللی نفت و گاز عقیده دارد دلیل اصلی اعطای معافیت‌ها بالا رفتن قیمت نفت در بازار جهانی و بنزین در بازار آمریکا بود که ترامپ را به صدور معافیت‌های نفتی مجبور کرد. در زمان اعطای معافیت‌ها، قیمت بنزین در آمریکا در حال عبور از ۳ دلار برای هر گالن بود. این سطح قیمتی به نوعی برای دولت‌ها خط قرمز محسوب می‌شود زیرا با عبور قیمت سوخت از این سطح، مردم از قیمت‌های بالای سوخت احساس نارضایتی می‌کنند. بنابراین ترامپ تصمیم گرفت با اعطای این معافیت‌ها التهاب را از بازار بگیرد که این اتفاق نیز رخ داد.

اثر ایران در بازار نفت

بنابراین تمدید عرضه حدود یک میلیون بشکه در روز که همگان تصور می‌کردند شاید از سمت ایران از بازار خارج شده است، یک شوک مثبت به بازار داد و باعث پایین آمدن قیمت‌ها شد.
ناصری می‌گوید: با این حال من فکر می‌کنم در پایان دوره ۱۸۰ روزه معافیت‌ها در اوایل ماه مه (اردیبهشت) اگر ما شاهد قیمت‌های بالای نفت باشیم که البته در حال حاضر چنین انتظاری از نقطه نظر عرضه و تقاضا وجود ندارد، ممکن است شاهد تمدید معافیت‌ها باشیم. اما اگر قیمت‌ها بالا نروند، ممکن است معافیت‌ها یا تمدید نشوند یا به میزانی بسیار کمتر از سطوح فعلی تمدید شوند. او بروز اتفاقات غیرمنتظره‌ای که باعث کمبود عرضه شود را نیز در تمدید معافیت‌ها اثرگذار می‌داند.
او در ادامه می‌گوید: تصور ما این است که در شش ماه اول ۲۰۱۹ بازار نفت به صورت متعادل رو به مازاد خواهد بود اما در نیمه دوم و نزدیک شدن به ژانویه ۲۰۲۰ که مهلت پایانی سازمان بین‌المللی کشتی‌رانی IMO برای تغییر مشخصات سوخت کشتی‌ها است، تقاضا برای نفت خام بالا خواهد رفت و بازار به سمت متعادل رو به کمبود عرضه خواهد رفت.
بنابراین اینکه در نیمه دوم ۲۰۱۹ شاهد چه نوع معافیت‌هایی از سمت آمریکا خواهیم بود، بستگی به روزهایی دارد که ترامپ می‌خواهد این تصمیم را بگیرد به خصوص آنکه ترامپ طی سال‌های ریاست جمهوری‌اش ثابت کرده تصمیمات را لحظه‌ای اتخاذ می‌کند. نکته دیگر این است که بازار نفت اگر حداقل ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت را طبق انتظارات از ایران نداشته باشد؛ در نیمه دوم سال جاری میلادی قیمت‌های بالای نفت را شاهد خواهیم بود که شاید حتی عملکرد لحظه‌ای ترامپ را در پی داشته باشد و معافیت‌ها را در میانه نیمه دوم شش ماهه تمدید کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false