×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ترکیه اکتشافات نفتی در شرق مدیترانه را آغاز خواهد کرد

به گزارش نفت خبر، دولت وفاق ملی لیبی (GNA) سال گذشته توافق‌نامه‌ای را برای تعیین مرزهای دریایی را امضا کرد. ترکیه می‌گوید که قصد دارد از سواحل جنوبی خود تا سواحل شمال شرقی لیبی یک منطقه اقتصادی منحصر به فرد ایجاد کند و از حقوق و منابع آن نیز محافظت می‌کند.

یونان، قبرس و دیگران با این توافق مخالف هستند و آن را غیرقانونی می‌نامند، اتهامی که آنکارا آن را رد کرده است. اتحادیه اروپا همچنین مخالف توافق دریایی است که طی این توافق، ترکیه برای پشتیبانی نظامی از دولت وفاق ملی لیبی به مدت بیش از یک سال با نیروهای مستقر در شرق لیبی همکاری خواهد کرد.

دونمر در مراسمی که برای راه‌اندازی و هدایت کشتی حفاری نفت و گاز ترکیه به دریای سیاه برگزار شده بود، گفت: «ترکیه پترولیوم (TPAO) که متقاضی مجوز اکتشاف در شرق مدیترانه بوده، پس از اخذ مجوزهای لازم فعالیت خود را در این مناطق آغاز خواهد کرد.»

دونمز گفت: «در چارچوب توافق‌نامه‌ای که با لیبی به توافق رسیده‌ایم می‌توانیم عملیات اکتشاف نفت خود را طی سه تا چهار ماه آغاز کنیم.
وی اضافه کرد: «کشتی جدید حفاری ترکیه نیز در اواخر سال جاری به مدیترانه می‌رود.»

این اقدام می‌تواند باعث افزایش تنش‌ها در منطقه شود، جایی که ترکیه سالهاست با یونان، قبرس، مصر و اسرائیل بر سر مالکیت منابع طبیعی در این مناطق با چالش مواجه بوده است. همچنین احتمال آن وجود دارد که ترکیه بخاطر این اقدام با تحریم‌های احتمالی توسط اتحادیه اروپا روبرو شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false