×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تقاضای نفت گرید متوسط بصره دو برابر عرضه فعلی است

به گزارش نفت خبر از پلاتس، طبق اعلام مقامات رسمی شرکت ملی فروش نفت عراق، عرضه گرید نفت خام متوسط بصره در حال حاضر ۱٫۱ میلیون بشکه در روز است و این در حالیست که تقاضای این گرید نفت خام حداقل دو برابر میزان عرضه فعلی است، اما به دلیل محدودیت‌های اوپک پلاس، عراق این صادرات را محدود می‌کند.

علی الشاطری، معاون مدیرعامل شرکت سومو در مصاحبه‌ای گفت که این شرکت پس از آنکه نفت سبک بصره را که پرفروش‌ترین گرید نفتی عراق به شمار می‌رود را به دو گرید تقسیم کرد، در ماه ژانویه گرید نفت متوسط بصره را معرفی کرد تا ثبات صادرات را حفظ کند و تقاضای مشتریان خود را برآورده کند.

عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، به عنوان بخشی از توافقنامه اوپک پلاس مشمول رعایت سهمیه تولید نفت است. سومو در ۳ فوریه اعلام کرد، عراق در ماه ژانویه ۳٫۸۰۷ میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کرده است که این مقدار شامل تولید اقلیم کردستان نیز می‌شود.
طبق سهمیه اوپک پلاس عراق می‌تواند ۳٫۸۵۷ میلیون بشکه در روز تولید کند که این مقدار از ماه مارس قابل اجرا است. سومو در بیانیه ۳ فوریه اعلام کرد که در پی جبران مازاد تولید عراق در سال ۲۰۲۰، این کشور باید حدود ۵۶۷ هزار بشکه در روز از تولید خود بکاهد.
الشاطری گفت: «سومو، که فقط نفت تولید شده دولت مرکزی عراق را به بازار عرضه می‌کند، پیش‌بینی می‌کند صادرات نفت دولت مرکزی عراق در ماه فوریه به طور متوسط حدود ۲٫۹ میلیون بشکه در روز باشد و صادرات ۲٫۸ میلیون بشکه در روز از پایانه‌های نفتی جنوب که نفت خام بصره را صادر می‌کنند، صورت می‌گیرد.»
سومو در ژانویه ۸۹۱ هزار بشکه در روز از درجه نفت خام متوسط بصره متوسط صادر کرد که ۳۲ درصد از کل صادرات نفت خام بصره را شامل می‌شود. صادرات نفت سبک بصره به ۱٫۰۹۷ میلیون بشکه در روز رسید، که ۴۰ درصد از کل صادرات نفت را شامل می‌شود، همچنین نفت سنگین بصره نیز ۷۸۲ هزار بشکه در روز بود که ۲۸ درصد از کل صادرات را شامل می‌شود.

شاطری گفت: «شاید در ماه مارس شرایط بازار تغییر کند، زیرا تقاضا برای گرید متوسط بیشتر می‌شود. من می‌گویم که تقاضا برای گرید متوسط بصره در صورت در دسترس بودن بسیار بالاتر از این مقدار است و میزان تقاضای آن می‌تواند به دو یا سه برابر برسد.»

نفت گرید متوسط بصره از اولین صادرات خود در ژانویه، توجه مشتریان گسترده جهانی را به خود جلب کرده است.

تاکنون چین بزرگترین مصرف‌کننده گرید متوسط نفت بصره بوده و تقریبا نیمی از کل صادرات گرید متوسط بصره را به خود اختصاص می‌دهد.

هند دومین خریدار بزرگ نفت بصره به شمار می‌رود که عمده آن به پالایشگاه‌های خصوصی این کشور واقع در ساحل غربی اختصاص می‌یابد.

سایر مقصد اصلی دیگر ایالات‌متحده، یونان، ترکیه و ایتالیا هستند.

سومو برای اولین بار در نوامبر ۲۰۲۰ به مشتریان خود اطلاع داد كه در حال معرفی درجه جدیدی برای تقسیم گرید نفت بصره سبک به دو نوع نفت خام است، زیرا میدان‌های جدید با نفت بیشتر در سالهای اخیر نوسانات كیفیتی ایجاد می‌کند.

نفت بصره متوسط دارای سنگینی با درجه حدود ۲۷٫۹ API و حاوی ۳ درصد گوگرد است. این امر از نظر کیفیت بسیار شبیه نفت سنگین عربستان سعودی است که دارای درجه ۲۷٫۸ API و ۲٫۷۵ درصد گوگرد است.

نفت‌های خام مانند نفت سنگین ایران، مرو برزیل، اورال روسیه و ترکیب صادرات نفت خام عمان نیز مشابه نفت متوسط بصره هستند. نفت با گرید سبک و سنگین بصره در ابتدا توسط سومو با درجه ۳۴ API و ۲۶ API به بازار عرضه شدند. نفت خام سنگین به طور معمول دارای درجه مخصوص کمتر از ۲۵ API هستند، در حالی که گریدهای متوسط در رنج ۲۵-۳۴ API قرار دارند.

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false