×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تناقض‌های آشکار سیاست‌های دولت آمریکا

این نفت‌کش‌ها دیگر نمی‌توانند تحت پوشش بیمه‌های بین‌المللی قرار بگیرند و به احتمال قوی، تحت پوشش بیمه‌های ایرانی خواهند رفت. کشتی‌های ایرانی، حالا دیگر خطری برای هر بندر و کانال از سوئز گرفته تا تنگه مالاکا هستند. احتمال بروز حادثه برای آن‌ها زیاد است و اگر حادثه‌ای رخ دهد، شرکت‌های بیمه‌گر ایرانی نخواهند توانست خسارت را پرداخت کنند. در گفت‌وگو با هادی حق‌شناس معاون سازمان بنادر و کشتیرانی به بررسی تهدیدات پرداختیم.

آمریکا مکلف به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ است

حق‌شناس در خصوص چالش‌ها و نگرانی‌هایی که در این زمینه وجود دارد، می‌گوید: نكته اين است كه تحريم‌هاي آمريكا غيرقانوني و غيرحقوقي است. بر اساس قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل تا زماني كه ايران در برجام است، تمام كشورها مكلفند با ايران همكاري كنند. ازآنجايي كه آژانس اتمي در گزارش‌هاي متعدد تائید كرده ايران پايبند برجام بوده است. بنابراين به لحاظ حقوقي نه تنها تمام كشورهاي جهان بلكه آمريكا هم مكلف به اجراي قطعنامه ۲۲۳۱ است. به همين خاطر خروج آمريكا از اين قطعنامه و اعمال تحريم‌ها خلاف قانون است. اگر اين موضوع را بپذيريم مابقي اقدامات و برنامه‌هايي كه آمريكا در صنعت بيمه، بانك و كشتيراني ايران انجام مي‌دهد، خلاف قانون است.

آمریکا در تحریم به دنبال جنگ روانی است

او در ادامه گفت: برخي اقدامات آمريكا حتي  خلاف در خلاف است. ما كنوانسيون‌هاي متعدد در جهان داريم كه مصوب سازمان جهاني دريانوردي يا «آي ام او» است و بيش از ۱۷۰ كشور در آن عضو هستند. در اين  كنوانسيون‌ها مصوب شده كه تمام كشورها مكلف به تردد ايمن در آب‌هاي بين‌المللي هستند و براي اين تردد ايمن كشتي‌هايشان بايد به اصطلاح تحت كلاس مؤسسات رده‌بندي و تحت پوشش بيمه قرار گیرند. بنابراین اين هر كشتي بايد شامل اين دو فاكتور باشد. امروز تمام كشتي‌هاي ايران هم تحت كلاس مؤسسات رده بندي و هم تحت بيمه هستند و تنها يك كشور از ۱۷۲ عضو سازمان جهاني دريانوردي اعلام می‌کند كه شركت‌ها كشتي‌هاي ايراني را تحت پوشش بيمه قرار ندهند و اين خلاف رويه قوانين بین‌المللی دريانوردي جهان است. بنا برنامه‌ای كه سفير ايران در لندن به سازمان جهاني دريانوردي ارسال کرد، اين رويه دولت آمریکا برخلاف تمام قوانين بين‌المللي دريايي جهان است. بنابراين آن‌ها خلاف مقررات عمل می‌کنند وگرنه كشتي‌هاي ايراني هم از بيمه‌هاي مجاز و هم از مؤسسات رده بندي مجاز استفاده مي‌كنند. منتها آمريكا در اين تحريم ظالمانه خود بيشتر به دنبال جنگ رواني است تا صنعت كشتيراني را تحت شعاع قرار دهد، كه خوشبختانه تا امروز ناوگان ملي كشور همچنان به كار خود ادامه می‌دهد.

ایران راهکار خود را برای صادرات نفت پیدا می‌کند

حق‌شناس خاطرنشان کرد: تحريم‌هاي نفتي اعمال شده خلاف قانون است، اما اتفاق مي‌افتند اين تناقضي است كه آمريكايي‌ها دچار آن شده‌اند. از یک‌سو ۸ كشور را معاف از تحريم‌هاي ايراني كردند (يعني مي‌توانند نفت ايران را وارد کنند) و از سوي ديگر مي‌گويند كه كشتي‌هاي خارجي وارد بنادر ايران نشوند و از سوي ديگر می‌گویند كشتي‌هاي ايراني تحت شمول بيمه قرار نگيرند. اين تناقض‌هايي است كه در برنامه آمريكايي‌ها براي تحريم ايران وجود دارد. از یک‌سو مي‌خواهند برخي كشورها را معاف كنند و از طرف ديگر نفتكش‌ها را به بهانه اينكه بيمه‌هاي ايران بيمه‌هاي كافي نيستند و اعلام می‌کنند در هنگام حوادث از كشتي‌هاي ايراني استفاده نشود و همچنين كشتي‌هاي ديگر براي بارگيري و واردات و صادرات به بنادر ايران مراجعه نكنند. آمريكايي‌ها ژست اين را مي‌گيرند  كه برخی کشورها را معاف کردند، اما بن بست‌هايي براي آن‌ها ايجاد می‌کنند؛ با این وجود ناوگان ملي ایران فعالیت خود را انجام مي‌دهند. بالاخره زماني كه از واژه جنگ اقتصادي تحمیلی استفاده می‌کنیم، طبيعي است  که عوارضي دارد. هر جنگي عوارض خود را دارد، اما ایران راهكار خود را براي صادرات پیدا مي‌كند. این جنگ اقتصادی به گونه‌ای نیست که واردات و صادرات ایران قطع شود، اما هر جنگی عوارض خود را بر جای خواهد گذاشت.

ادعاهای متناقض دولت آمریکا

معاون سازمان بنادر و دریانوردی تأکید کرد: آمریکا برخی کشورها را از تحریم‌های ایران معاف می‌کند و از طرفی می‌گوید نفتکش‌های ایرانی از بیمه معتبر برخوردار نیستند. سؤال اینجاست زمانی که آمریکا می‌گویند نفتکش‌های ایرانی بیمه معتبر ندارد و همچنین نفتکش‌های سایر کشورها نیز حق حمل‌ونقل نفت ایران را ندارند، بنابراین این نفت که قرار است به ۸ کشور صادر شود با چه وسیله‌ای باید حمل شود؟ به این ترتیب، می‌بینیم آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند و به نظر می‌رسد که به نوعی در بن‌بست تصمیم‌گیری قرار گرفته‌ است. نمی‌داند که چه استراتژی را باید در پیش بگیرند. به همین خاطر تناقض آشکار میان صحبت‌ها و سیاست‌های یک جانبه گرایی در جنگ اقتصادی تحمیلی آمریکا وجود دارد. مانند این موضوع است که می‌گویند دارو و غذا جزو اقلام تحریمی نیست، اما آن را جزو این اقلام تحریمی قرار می‌دهند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false