×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تنش در تنگه هرمز و نفت ۳۲۵ دلاری

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، احتمال تلاش ایران برای بستن تنگه هرمز طی هفته‌های اخیر به نحو قابل توجهی افزوده شده است.
این موضوع زمانی توجه بیشتری به خود جلب می‌کند که ایران تهدید کرده است که اگر نتواند نفتی صادر کند به دیگر کشورها نیز اجازه نخواهد داد که از تنگه هرمز نفتی را انتقال دهند.
ایران ابزارهایی مانند مین‌های دریایی، موشک‌های پیشرفته کروز، زیر دریایی‌های متعارف و کوچک و قایق‌های تندرویی دارد که می تواند در بستن تنگه هرمز مورد استفاده قرار دهد.
برنامه‌ریزان پنتاگون اعتقاد دارند ایران می‌تواند از همه این ابزارها به طور همزمان برای ایجاد اخلال در رفت و آمد در تنگه هرمز استفاده کند.
به ادعای اویل پرایس، جیمز متیس، وزیر دفاع سابق آمریکا درزمان فرماندهی سنتکام در حدفاصل سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ طرح‌هایی برای به حداقل رساندن خطرات موجود در تنگه هرمز برای رفت و آمدهای بین‌المللی به کار گرفته بود. این طرح‌ها شامل پاکسازی مین هایی می‌شد که در آن منطقه کار گذاشته شده بودند.
تمرکزها بیشتر بر مین‌های دریایی بود زیرا چنین تصور می‌شد که به دلیل دوجداره بودن تانکرهای نفتی مدرن امکان غرق کردن آن‌ها به وسیله اژدرها و موشک‌های دریایی بسیار اندک است.
به ادعای این گزارش، اکثر برنامه‌ریزان نظامی آمریکا اعتقاد دارند که در صورت بسته شدن تنگه هرمز، این کشور توان باز کردن مجدد این تنگه را خواهد داشت. برخی از این افراد معتقدند که بازگشایی این تنگه در چند روز و برخی دیگر معتقدند در ۳ ماه انجام خواهد شد.
تاثیر انسداد تنگه هرمز بر قیمت نفت خام دقیقا به میزان ذخایر نفت در جهان و همچنین مدت زمانی منوط است که صرف خاتمه بحران ناشی از انسداد این تنگه استراتژیک خواهد شد. در این خصوص ۳ سناریو را می توان مطرح کرد.
در خوشبینانه‌ترین سناریو، اگر تنگه هرمز در مقابل رفت و آمدهای تجاری فقط برای چند روز بسته شود، تاثیر آن بر عرضه تفت نسبتا اندک خواهد بود و ما افزایش اندک در قیمت نفت را می ‌ینیم. در این صورت پیش‌یبنی می شود که قیمت نفت به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار برسد. پس از بازگشایی تنگه، قیمت نفت به سرعت به وضعیت سابق برخواهد گشت.
جریان ۲۰/۷ میلیون بشکه نفت در اثر انسداد کامل تنگه هرمز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت اما این تاثیر به واسطه عرضه روزانه ۴ میلیون بشکه نفت عربستان از طریق انتقال به دریای سرخ و همچنین استفاده از تاسیسات موجود در خطوط نفتی امارات تعدیل خواهد شد.
علاوه بر این نباید فراموش کرد که میزان ذخایر نفتی عربستان سعودی افشا نشده اما احتمالا کمی ذخایر نفتی در شماری از تاسیستاتش در سراسر جهان از جمله روتردام در اروپا، اوکیناوا و چین در آسیا و نزدیکی خلیج مکزیک در آمریکا در اختیار دارد که می‌تواند در صورت وقوع چنین سناریویی از آن ها استفاده کند.
بنا به سناریو بدبینانه، تنگه هرمز برای حداقل ۴۵ روز بسته خواهد ماند و جهان تقریبا با دو ماه بحران مواجه خواهد شد. ذخایر جهانی نفت، به اندازه‌ای هستند که به طور کلی نقضان ناشی از این مدل انسداد تنگه هرمز را تا اندازه‌ای جبران کنند اما این نقصان قابل توجه خواهد بود.
مطالعاتی که تاکنون انجام شده است نشان می‌دهد که حداکثر ذخایری که دولت‌های عضو آژانس بین‌المللی انژری در ماه نخست بحران می‌توانند عرضه کنند، ۱۴/۴ میلیون بشکه نفت در روز خواهد بود. در ماه دوم نیز این میزان تقریبا به ۱۲/۵ میلیون بشکه نفت در روز خواهد رسید. باید این ارقام را با به ترتیب ۱۶/۹ و ۱۵/۵ میلیون بشکه نفتی مقایسه کرد که در اثر انسداد تنگه هرمزدر ماه اول و دوم بحران دچارا خلال خواهند شد.
چین و هند اکنون دارای پنجمین ذخایر بزرگ نفت در جهان هستند که می توانند به کمک آژانس بین‌المللی انرژی بیایند اما سرمایه گذاران خصوصی در حوزه نفت در سراسر جهان اکنون براساس منافعشان عمل خواهند کرد.
بر اساس مطالعاتی که در ماه آوریل ۲۰۱۸ توسط مرکز مطالعات و تحقیقات نفتی ملک عبدالله (KAPSARC) در ریاض صورت گرفت، زمانی که نفت مازاد در بازارهای جهانی وجود نداشته باشد، بهای نفت می‌تواند تا ۳۲۵ دلار به ازای هر بشکه افزایش پیدا کند، این امر می‌تواند در اثر بسته شدن تنگه هرمز به وقوع بپیوندد، که به عنوان مثال می‌توان به شدت تأثیرگذاری اوج بحران لیبی در ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ میلادی روی عرضه جهانی نفت اشاره کرد.در بحران لیبی، کشورهای عضو آژانس بین‌‌المللی انرژی صرفا ۶۰ میلیون بشکه نفت از ذخایرشان را عرضه کردند.
نهایتا در قالب بحرانی‌ترین سناریو که به وقوع یک جنگ تمام عیار در خلیج فارس مربوط می‌شود، در حالی که خسارات قابل توجهی به تولیدات و تاسیسات نفتی در خلیج فارس وارد شده و همچنین تنگه هرمز برای ۳ ماه بسته باشد، قیمت نفت به بالاترین حدی که می‌توان تصور کرد، می‌رسد. این قیمت به وضعیت سابق برنخواهد گشت مگر این که اقتصاد جهانی با رکود عمیقی مواجه شود.
تنها خسارت به تاسیسات نفتی متعلق به شرکت آرامکو عربستان می‌تواند جهان را از ۷ میلیون بشکه نفت در روز برای یکسال یا حتی بیشتر محروم کند.
خسارات ناشی از وقوع رویدادهای موجود در سناریو سوم می‌تواند از طریق عرضه تمام نفت ذخیره جهانی و همچنین ۲۰۰ میلیون نفت خامی که عربستان در خانه ذخیره کرده است، تا اندازه‌ای کاهش یابد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false