×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تهاتر؛ بهترین راه حل دوران تحریم

در گفت و گو با سید حمید حسینی عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی به بررسی این موضوع پرداختیم. او در اين باره مي‌گويد:‌ هنوز قضاوت كردن برای نتیجه دادن یا ندادن فروش نفت در بورس زود است. معمولا در آغاز تحريم‌ها شرايط سخت‌تر است. زیرا تحریم قدرت مانور را از شركت ها و بنگاه ها مي گيرد و طرف هاي خارجي را دچار سردرگمي مي كند، اما تجربه هاي گذشته نشان داده كه بعد از گذشت مدتی میتوان راه هايي را برای دور زدن تحریم پيدا كر و نبايد نااميد شد.

حسینی تصریح کرد: اكنون در بدترين شرايط هستيم صادرات ميعانات گازی به صفر رسيده است. از طرفی صادرات ماهانه نفت ایران که بين ۳ تا ۴ ميليارد دلار بوده، به شدت كاهش يافته است. با این حال می توان انتظار داشت این طرح ها(فروش صد در صد ریالی نفت در بورس)در ميان مدت نتيجه دهد و اگر اين راه نتيجه ندهد وظيفه ماست كه از ابزارهاي خود جهت عبور از شرايط فعلي استفاده كنيم. يكي از ابزارها بورس و استفاده از توان بخش خصوصي داخلي و خارجي است. این راه براي كساني كه منابعي و ارتباطاتي با خارج از كشور دارند یک فرصت است که می توانند از آن استفاده كنند.

او در پاسخ به این پرسش که آیا فروش صد درصد ریالی نفت در بورس باعث ترغیب شرکت های خارجی برای خرید نفت ایران در بورس انرژی می شود، گفت: نه. شرکت های خارجی ريالي ندارند و علاقه اي به خريد ريال هم ندارند. این راه فقط كمك مي كند كه شركت‌هاي ايراني به همراه شركت هاي خارجي حضور فعال تري در اين عرضه داشته باشند و با سپرده هاي بانكي بتوانند كالاي خود را تحويل بگيرند و وارد بازار كنند. فروش ریالی به نوعي حضور شركت هاي داخلي در بورس نفت را تسهیل می کند و هر چه حضور آن ها تسهیل شود، گام مثبتی در جهت فروش نفت است.

حسینی خاطرنشان کرد: يكي از مسائل این بودكه با توجه به مشكلات شركت نفت شركت هاي داخلي بتوانند در بورس حضور داشته باشند. از آنجایی که شركت نفت امكان دريافت پول از خارج از كشور نداشت؛ فروش ریالی نفت در بورس به شركت نفت کمک کرد تا به وسیله عرضه ریالی و عدم نیاز به نقل و انتقالات ارزی، منابع خود را تامین کند. از سوی دیگر موجب شد که بخش خصوصي هم دیگر نگران نقل و انتقال پول در تحريم هاي بين المللي نباشد. به این ترتیب این طرح هم به بخش خصوصی و هم شرکت نفت کمک کرد.

این تحلیلگر حوزه انرژی با بیان اینکه در حال حاضر عمده مشكل ما به سيستم هاي بانکی بين الملي مالي برمیگردد، گفت: تحريم ها تاثير خود را گذاشته است. خريداران خارجي از ترس تحريم هاي ثانويه آمادگی همكاري ندارند، امكان نقل و انتقال پول فراهم نيست، در بخش حمل و نقل، كشتيرانی و بيمه به شکل همزمان با مشکلاتی روبرو هستیم. در این میان عرضه نفت به شکل ریالی ميتواند بخشي از مشكلات مربوط به نقل و انتقالات كه ميان خريدار و شركت ملي نفت بوده را حل كند، اما هنوز ميان خريدار و فروشنده مشكلاتي وجود دارد. مشکلاتی در خصوص پرداخت ارزي فروشنده ايراني و خريدار خارجي نفت قطعا وجود دارد.

او در ادامه گفت: اميدواريم كه در کنار اقداماتي كه انجام مي شود،خريدار ايراني بتواند از طريق تهاتر و واردات ساير كالاها؛ مشكل خود را حل كند. برای مثال نفت را صادر کرده و كالاهاي مورد نياز ايران را وارد كند. به این صورت دیگر احتياجی به نقل و انتقال پول و استفاده از سيستم بانكي جهانی نیست.

حسینی تاکید کرد: بنابراين يكي از بهترين راه حل‌ها تهاتر است. با اين طرح شركت نفت مشكل خود را حل كرد و ديگر نيازي به دريافت طلا، كالا و… بر مبانی تهاتر ندارد؛ زيرا هماهنگ كردن اين مسائل ميان بانك مركزي و شركت نفت كار سختي بود. اكنون بخش خصوصي مي‌تواند هماهنگي را با خريدار نفت انجام دهد. اين ابزار مي‌تواند شركت‌هاي نفتي دنيا را ترغيب كند كه مجبور نباشند از سيستم بانكي استفاده كنند و نقل و انتقال ارزی را انجام دهند. قاعدتا رديابي و تحريم شرکت های خارجی توسط آمریکا نیز به شدت كاهش پيدا مي كند. از طرفي قيمت هاي نفت در ایران جذاب است و خريداران خارجي را ترغيب مي كند تا وارد بازار ايران وارد شود.

او در پایان اذعان داشت: در حال حاضر موضوع مهمي که وجود دارد این است كه طرف هاي خارجي براي ورود به بازار انرژي ايران ابراز علاقه نشان دهند و اين ابزار (بورس نفت) به آن ها كمك کند كه با خيال آسوده تري وارد معامله با ايران شوند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false