×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تهدیدات نفت شیل آمریکا برای توافق جدید اوپک

مترجم : محمدرضا وحیدی
آژانس انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود ضمن ابراز خرسندی از افزایش تولید نفت شیل در این کشور ، اعلام کرده است که ایالات‌متحده آمریکا در سال ۲۰۲۰ به یکی از تولیدکنندگان مهم نفت در جهان تبدیل خواهد شد. این گزارش سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ را به عنوان زمان دستیابی به این دستاورد اعلام کرده است که پیش‌بینی‌ها از تولید روزانه ۴ میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت شیل آمریکا حکایت دارد که این مقدار، ۳۶ درصد نفت مصرفی آمریکا را تشکیل خواهد داد. آنچه در این پیش‌بینی قابل‌تأمل است افزایش تولید نفت آمریکا در مرحله کاهش قیمت جهانی نفت در بازارها طی چند ماه گذشته است که از عدم تأثیرپذیری تولید نفت شیل در ایالات‌متحده از بازار نفت اوپک در افزایش تولید حکایت دارد و نکته دیگر در این پیش‌بینی‌ها هزینه نسبتاً بالای تولید این نفت شیل نسبت به نفت خام است که افزایش تولید آن را با چالش همراه خواهد کرد.

طبق این گزارش برخی از شرکت‌های آمریکایی به فناوری‌ها و دستاوردهایی در تولید نفت شیل با قیمت تمام شده و نزدیک به نفت خام دست پیدا کرده‌اند که این خود یکی از عوامل مهم پیش‌بینی‌ها برای افزایش تولید این نفت در ایالات‌متحده در یک سال و نیم آینده خواهد بود که به عنوان یک رقیب جدی برای اوپک خود را مطرح خواهد کرد.

تلاش کشورهای اوپک برای کاهش تولید نفت به منظور جلوگیری از کاهش روز افزون قیمت جهانی نفت در بازار یکی از دلایل مهمی خواهد بود که در آینده به افزایش تولید نفت شیل در آمریکا کمک خواهد کرد. خالد الفالح وزیر نفت عربستان سعودی با اشاره به توافق جدید اوپک برای کاهش تولید نفت در دسامبر ۲۰۱۸ این توافق را به عنوان یک کمک بزرگ برای نفت شیل آمریکا خوانده است که با توجه به پایبندی کشورها به توافق اوپک می‌تواند در طولانی‌مدت برای اوپک خوشایند نباشد. الفالح با اشاره به دغدغه‌های فراوان شرکت‌های تولیدکننده نفت شیل در برابر کاهش قیمت جهانی نفت، خروج سرمایه‌گذاران از پروژه‌های استخراج نفت را یکی از مهم‌ترین خطرات برای تولید نفت خام و به خصوص نفت شیل بر شمرد، اما با این حال الفالح از افزایش تولید نفت شیل ابراز نگرانی کرد و آن را یکی از عوامل مهم در کاهش موفقیت اوپک در مهار کاهش قیمت نفت در زمان اجرای توافق جدید اوپک دانست .

تلاش‌ها برای افزایش تولید نفت شیل در ایالات‌متحده البته با نظرات چند ماه اخیر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور متناقض بوده و ترامپ در چند وقت گذشته ضمن تلاش برای کاهش قیمت نفت، بالا بودن قیمت‌ها را برای کشورش زیان بار توصیف کرده بود که فشارهای زیادی نیز قبل از جلسه رسمی اخیر اوپک به برخی از تولیدکنندگان برای کاهش قیمت نفت وارد کرده بود.

با این حال، بازار نفت خام در روزهای ابتدایی سال ۲۰۱۹ با تلاطم‌هایی همراه بود که اغلب آن‌ها به عرضه و تقاضای آن مربوط بوده که در نتیجه در قیمت‌گذاری طلای سیاه نیز نقش به‌سزایی را ایفا کرده است. بنا به گزارش‌های رسمی اوپک در سال ۲۰۱۹ و پیش‌بینی‌های کارشناسان، تقاضا برای تولید نفت خام در روز به بیش از یک میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت که در این تعداد برای یک سال به حدود ۱۰۰ میلیون و هشتاد هزار بشکه در روز خواهد رسید که با توجه به توافق کاهش اوپک تامین این تعداد بشکه در روز جای بحث و بررسی بیشتر دارد. در روزها و هفته‌های گذشته تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کاهش تولید نفت در ونزوئلا همچنین اوضاع نابسامان سیاسی در لیبی تامین آن را دچار تردید کرده است. اغلب کشورهای خواستار افزایش نفت از حوزه آسیا مانند چین و هند و برخی دیگر از کشورهای منطقه صنعتی و در نهایت ایالات‌متحده است. از سویی دیگر عربستان سعودی نیز با اعلام پایبندی به توافق جدید اوپک، از کاهش تدریجی تولید نفت خود خبر داده است که این مقدار در نوامبر ۲۰۱۸ روزانه ۱۱ میلیون بشکه در روز اعلام شده که در مدت مشابه ماه دسامبر به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است. طبق اعلام خالد الفالح نیز میزان تولید نفت این کشور در ماه جاری و ماه آینده به حدود ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

آژانس انرژی آمریکا در پیش‌بینی‌های خود از افزایش نیاز یک میلیون و پانصد هزار بشکه‌ای در روز در سال جاری خبر داده است که طبق پیش‌بینی‌های این سازمان میزان نیاز چینی‌ها به نفت در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ با توجه به راه‌اندازی چند کارخانه پتروشیمی در این کشور بسیار بیشتر از میزان اعلام شده از سوی مقامات رسمی این کشور است.

اکنون می‌توان گفت که بدون شک افزایش عرضه و تقاضا در بازار انرژی به ویژه نفت باعث تثبیت قیمت آن در مرحله اول و افزایش آن در مرحله دوم خواهد شد اما افزایش تولید نفت شیل آمریکا یکی از مهم‌ترین چالش‌های ماه‌های آینده بازار نفت در سرتاسر جهان خواهد بود. علاوه بر آن چالش‌های گاه و بیگاه سیاسی نیز بر بازار نفت تأثیرگذار خواهد بود. نمونه بارز این رویدادها نیز کشور آفریقایی لیبی است که در سال ۲۰۱۱ و پیش از آغاز درگیری‌ها و سرنگونی نظام معمر قذافی یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان نفت آفریقا نام داشت که پس از سرنگونی قذافی و روی کار آمدن یکی از رهبران مخالفان خلیفه حفتر بر مسند قدرت، این کشور وارد نزاع داخلی قدرت بین گروه‌های داخلی شد و اعتبار سابق خود در بین تولید‌کنندگان نفت را از دست داده است. از همین رو آمریکایی‌ها با توجه به درگیری بعضی از تولیدکنندگان نفت در جهان و بحران‌های مختلف در سطح دیگر اعضای تولیدکننده، با اهرم نفت شیل سعی بر افزایش توان تأثیرگذاری خود بر بازار نفت در ماه‌های آینده خواهد داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false