×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
توافقی تاریخی بدون نتیجه‌ای تاریخی

معاملات آتی نفت در نیویورک ۹ درصد سقوط کرد، حتی با وجودی که سعودی و روسیه به جنگ قیمت خود خاتمه دادند. نفت در لندن ۴ درصد کمتر از پیش معامله شد.

باید توجه داشت که افت تقاضای نفت تا چه میزان شدت و حدت دارد. ویروس کشنده اقتصاد جهان را راکد کرده، قرنطینه و خانه نشینی بسی طولانی است، ماشین ها در گاراژ هستند و هواپیماها از روی باند تکان نمی خورند.

حتی این توافق که ۱۰ درصد از نفت جهان را از صحنه خارج کرد نمی تواند حریف افت تقاضای ۳۵ میلیون بشکه ای در روز بشود. قیمت ها هم اکنون در پایین ترین سطح خود در دو دهه گذشته قرار دارد، نفتی های شیل در حال ورشکستگی هستند و چاه های نفت در جای جای جهان شات-دان می شوند.

تحلیلگر ارشد ریستاد انرژی به بلومبرگ می گوید: “توافق برای کاهش ۱۰ میلیون بشکه ای بسیار کمتر از چیزی است که بازار در این لحظه نیاز دارد. اکنون امیدواری به کار کشورهایی است که خارج از اوپک نفت تولید می کنند.”

توافق اوپک پلاس مبنایی است برای مذاکرات امروز کشورهای G20 که مشارکت آمریکا در آن بسیار حیاتی است. کرملین اصرار دارد که آمریکا باید کاری بیش از این صورت دهد که بگذارد بازار خودش نفت اضافی را حذف کنو. در همین حال ترامپ اصرار دارد که کاهش تولید کشورش به شکل اتوماتیک رخ خواهد داد چرا که قیمت های پایین بسیاری را از بازار خارج می کند.

اتحاد اوپک از کشورهای G20 می خواهد ۵ میلیون بشکه در روز از تولید خود بکاهند. در حالی که اوپک پلاس و نیز G20 با وظیفه ای دشوار برای از میان بردن مازاد عرضه رو به رو هستند، نشانه هایی هست که بازار روی تعادل بازار در نیمه دوم ۲۰۲۰ حساب ویژه ای باز کرده است. نشانه ای از اینکه بازار به توانایی اوپک برای بازگرداندن ثبات در قیمت ها اعتماد دارد. مطلبی که از گزارش بنگاه مارکس اسپکترون بر می آید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false