×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
توافق پنهان با روس ها چه جزئیاتی دارد؟

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، روسیه از بزرگترین رقبای گازی کشورمان محسوب می شود از همین رو تلاش این کشور برای صادارت گاز ایران به شرق آسیا به یک معما تبدیل شده است. البته زمزمه های نقش آفرینی روسیه در موضوع صادارت ایران به جنوب شرق آسیا از خردادماه سال گذشته شنیده می شد.تسنیم سال گذشته در این مورد نوشته بود: «معاون رئیس کمیته مدیریت شرکت گازپروم روسیه گفت، این شرکت روسی در حال مذاکره برای تحویل گاز به هند است.» در این بین پرسش این است که انگیزه روسیه از تلاش برای صادارت گاز ایران به کشورهای جنوب شرق آسیا چیست؟

۱- پاسخ اول به این پرسش مربوط به تلاش های روسیه برای دور کردن تمرکز ایرانیان از موضوع صادارت گاز به کشورهای اروپایی است. برخی تحلیل گران معتقد هستند که ممانعت از صدور گاز از ایران به عنوان یکی از مهم ترین دارندگان این منبع انرژی غیر ممکن است و ایرانیان دیر یا زود به فکر گسترش صادارت گاز به کشور های دیگر خواهند افتاد. صادارت به اروپا یکی از گزینه های همیشگی روی میز ایران بوده است که حتی ۶ مسیر برای تحقق آن پیش بینی شده است .این همه در حالی است که صادارت گاز همواره به عنوان یک هرم فشار در دست روسیه در قبال اروپایی ها محسوب می شود. از همین رو روس ها در تلاش هستند که تمرکز صادارت گاز ایران به جای کشورهای اروپایی به سمت آسیا و کشورهایی نظیر پاکستان، هندوستان و چین باشد. برخی تحلیل گران حتی موافقت ضمنی ایران با تلاش های روسیه در این راستا را به تقسیم جغرافیای هدف برای صادارت گاز از طریق خط لوله میان دو کشور تعبیر می کنند. توافقی البته هنوز میزان منافع آن برای کشورمان مشخص نشده است.

۲- پاسخ دوم مربوط به ارزیابی روسیه از شرایط منطقه و تلاش هایی است که از سوی این کشور برای شکل گیری اتحادی جدید میان کشورهای منطقه به رهبری این کشور آغاز شده است. اتحادی به نام اوراسیا که البته زمینه های شکل گیری آن در نتیجه اقدامات ترامپ تا حدود فراهم آمده است. الکساندر دوگین از مشاوران سیاسی پوتین در این باره قبلا گفته بود:«براي اينكه ما بتوانيم جهان بيني اوراسيا را توسعه دهيم، مي‌توانيم يک سري اشکال ديگر براي اتحاد کشورهاي خارج از اين منطقه را پيدا کنيم. منظورم يک همايش يا ديالوگ اوراسيا است که بر مبناي اين ديالوگ و همايش كشورهاي ايران، تركيه، روسيه، چين، هند و پاکستان را در درون آن گنجاند.» او همچنین پیشتر در اظهارنظری که در فارس منتشر شده بود گفته بود: «ايران يك كشور اوراسيايي است و سرنوشت ايران وابسته به ائتلاف با روسيه و شايد هم با چين است. براي آنكه اين جهت‌گيري عملي شود، تهران بايد در حد
زيادي مواضع خود را با روسيه و با چين هماهنگ كرده و اوراسيا را انتخاب كند.»

در این میان اما اگرچه امضای یاداشت تفاهم میان روسیه و پاکستان برای احداث خط لوله انتقال گاز از ایران را نمی توان به منزله تحقق آن ارزیابی کرد اما پرسش اصلی این است که توافق میان ایران و روسیه درباره این موضوع چه ابعاد پنهان دیگری دارد و چرا جرئیات این توافق از افکار عمومی پنهان مانده است؟

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false