×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
توسعه همکاری‌های امارات و پاکستان در حوزه انرژی

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، رسانه های محلی گزارش کرده اند که امارات متحده عربی کار مذاکره درباره سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری برساخت پالایشگاهی در پاکستان را نهایی کرده است. قرار است ساخت این پالایشگاه در منطقه‌ای در پاکستان تا پیش از پایان سال جاری آغاز شود.
حامد عبید ابراهیم، سفیر امارات در پاکستان گفته است که این سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری، موجب همکاری مشترک میان شرکت نفت مبادله که در ابوظبی امارات مستقر است و همچنین شرکت پالایش پارکو و همچنین شرکت نفتی او ام وی که در پاکستان فعالیت می‌کند، خواهد شد.
این موضوع یک روز بعد از انتشار خبری از سوی بلومبرگ مطرح می‌شود که براساس آن اعلام شده بود شرکت نفت دولتی امارات به دنبال مشتریان جدیدی در حوزه صنایع گازی و نفتی است.
مذاکرات میان طرف‌های اماراتی و پاکستانی برای ساخت این پالایشگاه در زمان‌های مختلفی انجام شده بود. سال گذشته، میزان این سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلار تخمین زده می‌شد. اما حالا طرف‌ها به افزایش این میزان رضایت داده اند.
پاکستان یکی از کشورهایی است که با سرعت قابل توجهی به انرژی نیازمند می‌شود. تقریبا سالانه ۸ درصد به نرخ نیاز پاکستان به تامین انرژی افزوده می‌شود. دولت پاکستان طی سال های اخیر تلاش وافری داشته است تا بتواند نیازمندی‌های خود در بخش انرژی را از طریق کشورهایی که با اسلام‌آباد دارای روابط حسنه هستند، برطرف کند.
البته تلاش های دولت پاکستان شامل تحقیق برای اکتشاف منابع نفت و گاز نیز بوده است که البته چندان خوش‌بینانه به نظر نمی‌رسند. در اوایل سال جاری شرکت های اگزون و انی از انجام عملیات‌های اکتشاف بیشتر در پاکستان خودداری کردند. آن ها نتوانستند، ظرفیت‌های تجاری خاصی در پاکستان بیایند.
با وجود این امیدواری‌های زیادی وجود دارید که پاکستان بتواند با دستیابی به منابع گاز و نفت داخلی از میزان فزاینده نیازش به انرژی در خارج از مرزهای خود بکاهد. در صورت رویداد چنین وضعیتی، پاکستان به یک مقصد جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه انرژی تبدیل خواهد شد هر چند که در حال حاضر به دلیل تنش های قابل توجه میان هند و پاکستان بر سر منطقه کشمیر، افق این آینده مبهم است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false