×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تولید مناطق بی طرف ماه مارس از سر گرفته می شود

به گزارش گروه انرژی نفت خبر به نقل از ریگزون، تولید میدان وفرا از ماه مه سال ۲۰۱۵ بر اثر مناقشه در مورد تمدید قرارداد شورون متوقف شد. دیروز، چهارشنبه، وزیر نفت کویت در تماسی تلفنی با بلومبرگ اعلام کرد تولید این میدان از ماه مارس از سر گرفته می شود.

در همین روز و پیش از اظهارات آقای وزیر، پارلمان کویت توافق ماه دسامبر سعودی و کویت برای از سرگیری تولید از این میدان مشترک را تصویب کرد. تولید نفت در این میادین مشترک موسوم به مناطق بی طرف می تواند به ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسد؛ بیشتر از تولید هر کدام از سه تولیدکننده کوچک عضو اوپک.

هم طرف سعودی و هم طرف کویتی اعلام کرده اند نامحتمل است در این دوران که اوپک برنامه کاهش تولید را پیش گرفته است از سر گیری تولید در این میادین مقدار قابل توجهی نفت به بازار تزریق کند.

مناطق بی طرف در سال ۱۹۲۲ و در معاهده ای میان کویت و پادشاهی سعودی به وجود آمد. در دهه ۷۰ میلادی دو کشور توافق کردند منطقه را به دو قسمت مساوی تقسیم کنند و مدیریت منابع آن را مشترکا پیگیری کنند. این منطقه دو میدان بزرگ نفتی دارد: میدان ساحلی وفرا و میدان دریایی خفجی.

تولید خفجی در سال ۲۰۱۴ و متعاقب مناقشه میان دو همسایه متوقف شد. مناقشه بر سر دیگر میدان نیز بالا گرفت، هنگامی که سعودی قرارداد ۶۰ ساله شورون را از طریق شرکت اقماری آن در سعودی، سعودی عربین شورون، تا سال ۲۰۳۹ تمدید کرد. اقدامی که باعث ناخشنودی طرف کویتی شد که مدعی بود این کار بدون هماهنگی او صورت گرفته است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false