×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
جنگ‌افزار، نخستین سوغات بن‌سلمان

به گزارش گروه بین‌الملل نفت‌خبر از بلومبرگ، نایب‌السلطنه عربستان سعودی که برای ۳ روز به لندن سفر کرده بود، پس از دید و بازدیدهای دیپلماتیک و استقبال شاهانه ملکه از او، موفق شد ۴۸ جنگنده تایفون نیز خریداری کند.

براساس اخبار منتشر شده، ریاض و لندن طی این سفر توافق کردند در سال‌های پیش‌رو ۵۰ میلیارد پوند مبادلات تجاری انجام دهند که ۸ میلیارد پوند آن مربوط به خرید ۴۸ فروند هواپیمای جنگی از انگلستان بود.

وزیر دفاع انگلستان ضمن استقبال از این قرارداد در این‌باره گفت: «این قراردادی‌ست که امنیت خاورمیانه را تأمین می‌کند و برای انگلستان شغل ایجاد خواهد کرد.» پیش از این مجلس عوام بریتانیا در اقدامی در سال ۲۰۱۷، فروش هرگونه سلاح به عربستان و همپیمانانش در ائتلاف علیه یمن را معلق کرده بود تا مشخص شود که آیا آنها اهداف غیرنظامی را بمباران کرده‌اند یا نه اما گویا بحران خروج از اتحادیه اروپا و نیاز به ایجاد شغل موجب نادیده گرفته شدن این قانون شده است.

انگلستان اعلام کرده که این سفارش، جدا از ۷۲ فروند جنگنده تایفونی‌ست که در سال ۲۰۰۷ قرارداد آن بسته و از سال ۲۰۱۴ تحویلشان آغاز شده بود. هرفروند از این جنگنده‌ها در حال حاضر ۱۳۰ میلیون پوند قیمت دارد و هزینه لوازم جانبی و نیازمندی‌های پشتیبانی آن نیز ۴۰ میلیون پوند است که بن‌سلمان با اتکا به دلارهای نفتی خود، به‌سادگی آنها را خریداری کرده است. انگلستان همچنین چند ماه قبل یک قرارداد مشابه برای فروش ۲۴ فروند از این هواپیماهای جنگی به قطر امضا کرد و در حال ساخت آن سفارش است.

برخی ناظران نظامی، باتوجه به نقص‌های فنی فاحش و ضعف‌هایی که جنگنده‌های تایفون از خود در میدان عمل نشان داده‌اند، این قراردادها را مسائل مهمی نمی‌دانند و بیشتر تلاش لندن برای جبران خسارت یک طراحی بد و جلوگیری از ورشکستگی کارخانه با فروش آن به کشورهای متمول و با دانش نظامی اندک  است.

مترجم: مریم حاصللو

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false