×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
جنگ خوب تمیز نیست

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اسپوتنیک، خبرنگار این خبرگزاری در سوال از وزیر نفت پرسید: «مطابق حرف آمریکایی ها، ایران تحریم های بین المللی را دور می زند؛ از تانکرهای موسوم به ‘تانکر ارواح’ استفاده می کند که هویت مشخص ندارند. این امر صحت دارد؟ آیا ایران از تانکر ارواح استفاده می کند؟»

زنگنه : «ما از هر روشی استفاده می کنیم؛ تمام توانمان در مقابل تحریم و محدودیت را برای صادرات نفت به کار می گیریم؛ می گویند ‘جنگ خوب هیچ وقت تمیز نیست’. صدور نفت که حق قانونی ماست.»

اسپوتنیک: «برنامه های ایران برای توسعه صنعت نفت چیست؟ اخیرا رییس شرکت پخش و پالایش گفته بود در مناطق نزدیک دریای خزر پتروشیمی ساخته می شود.
در همین حال بوم شناسان ایران معتقدند وضعیت محیط زیستی دریای خزر همین الان هم خیلی خوب نیست. آیا ساخت پالایشگاه نفت به فاجعه محیط زیستی نمی انجامد؟ »

زنگنه: «ما آنچنان نیازی به ساخت پالایشگاه نزدیک خزر نداریم چرا که نفت زیادی آن جا تولید نمی کنیم و این هم که از جنوب به شمال نفت بفرستیم خیلی عملی نیست.
نتیجتا ترجیح ما ساخت پالایشگاه در جنوب کشور است. با این حال برنامه ما ساخت دو پالایشگاه پتروشیمی در شمال است که صد در صد با معیارهای محیط زیستی سازگار است.
به طور کلی، صنعت پتروشیمی در ایران به سطحی قابل قبول رسیده است: درآمد تولیدی آن حدود ۱۸ میلیارد دلار است. برنامه ما این است که طی دو سال این رقم به ۲۵ میلیارد دلار برسد و طی ۶ سال به ۳۷ میلیارد دلار.»

اسپوتنیک: «در سایه درگیری ها در تنگه هرمز، یعنی راه-آب اصلی صادرات نفت جهان- در میانه ماه اوت ایران اعلام کرد که طی دو سال می تواند نفت خود را بدون گذر از این تنگه صادر کند. ممکن است جزییات این طرح را مطرح بفرمایید.»

زنگنه: «بله. برای این هدف ما یک ترمینال جدید در منطقه مکران، نزدیکی بندر جاسک ساخته ایم که ظرفیت صادرات آن یک میلیون بشکه در روز خواهد بود. همچنین یک خط لوله نفت در همین منطقه در دست ساخت است. امیدواریم انشالله تا سال ۲۰۲۱ این پروژه به مرحله اجرا برسد.»

اسپوتنیک: «آیا ایران اختصاصا بر منابع خود تکیه دارد یا برنامه ای برای جذب سرمایه خارجی هم هست؟»

زنگنه: «ما تنها بر منابع خود تکیه کرده ایم، اما از سرمایه گذار خارجی هم استقبال می کنیم، به خصوص از روسیه.»

اسپوتنیک: «پیش بینی شما از قیمت نفت برنت در آینده چیست؟»

زنگنه: «هیچ کس نمی تواند قیمت نفت آینده را حدس بزند. حرف ما فقط تخمینی و حدسی است. قیمت بازار برآیندی از عرضه و تقاضا و یک سری از دیگر عوامل است که به ویژه سیاسی و اجتماعی است. قیمت نفت (برنت) به نظرم خیلی با جهش مواجه نخواهد شد و چیزی شبیه همین حالا است.»

اسپوتنیک: «اما آیا ایران قادر است یک سبد نفتی عرضه کند که نهایتا به برنت، دبلیو.تی.آی، نفت خام دبی بپیوندد یا مکمل آن ها باشد؟»

زنگنه: «نه. من هیچ وقت چنین حرفی پیش از این هم نزده ام. این پروسه، یعنی فرآیندی که نفت تبدیل به یک سبد بشود، یک فرآیند بسیار طولانی و پیچیده است. کاری که انجام آن بسیار دشوار است.»

در پایان، بیژن نامدار زنگنه، به پرسشی درباره بنزین ایرانی پاسخ داد و گفت ایران در پی آن است که برای همیشه و تماما خود را از واردات بنزین بی نیاز کند و به این نکته اشاره کرد که از زمان تحریم هایی که از سال ۲۰۱۲ وضع شد تا امروز، کشورش به صادرات بنزین هم نائل شده است و می خواهد با افزایش صادرات تا ۳ میلیون تن در ماه به درآمدی ۱.۵ میلیارد دلاری برسد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false