×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
خاشقجی و اسطوره وابستگی واشنگتن به نفت سعودی

یک روز پس از آنکه جو بایدن، در اولین اقدام نظامی خود با دستور مستقیم حمله آمریکا به شبه نظامیان عراقی در سوریه را صادر کرد، وی به آرامی دست داشتن عربستان سعودی را در قتل جمال خاشقجی اعلام کرد.

اما سوال اینجاست که چرا آمریکایی ها پاسخ ضعیفی به این اقدام عربستان دادند؟ آیا به این دلیل است آنها هنوز هم به نفت عربستان وابسته هستند؟ پاسخ مشخص است، خیر.
بر اساس داده های اداره آمار ایالات متحده، در سال ۲۰۲۰، ارزش واردات نفت عربستان به ایالات متحده کمترین میزان در ربع قرن گذشته بوده است.

میزان واردات نفت آمریکا از برخی منابع خارجی خود، شش برابر بیشتر شده، کشورهایی مانند کانادا و مکزیک واردات را افزایش داده اند.
در حقیقت، با بررسی آمار سال گذشته و سال پیش از آن می توان گفت که واردات نفت عربستان کمتر از ۱۰ درصد از کل واردات ایالات متحده را تشکیل داده است.

این میزان در سال ۲۰۱۹ ، ۸٫۸۱ درصد و در سال گذشته میلادی نیز ۹٫۳۱ درصد بوده است.

اما این ماجرای کامل این که نفت عربستان چقدر برای ایالات متحده بی اهمیت است را بیان نمی کند.

سهم عربستان سعودی در بازار ایالات متحده در حال کاهش است، ارزش نفت وارداتی به ایالات متحده در حال سقوط است، این میزان از ۳۳۶٫۶۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به ۷۶٫۴۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسید که ۷۸٫۳۶ درصد کاهش یافته است.

در سال ۲۰۱۲، هنگامی که سعودی ها به سطح بالایی از صادرات نفت رسیدند، واردات نفت آمریکا از سعودی ها از ۵۴ میلیارد دلار نیز عبور کرد که تقریبا هشت برابر کل سال ۲۰۲۰ میلادی است.

در این میان، سوال دیگری مطرح می شود، آیا این سعودی ها نیستند که با روسیه و دیگر کشورهای عرب اوپک برای کاهش تولید برای پایین نگه داشتن قیمت نفت همکاری کرده اند؟
چرا؟ فقط و فقط به یک دلیل. برای سرکوب تولید نفت داخلی احیا شده ایالات متحده.

به لطف نوآوری در فناوری های نفت شیل ایالات متحده، این کشور از سال ۲۰۱۷ پیشرو در تولید نفت جهان است.

در حقیقت، طی بیش از یک چهارم قرن گذشته که واردات نفت آمریکا از عربستان سعودی به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است و صادرات ایالات متحده کمتر از ۱ درصد از ارزش کل تجارت نفتی ایالات متحده را تشکیل می دهد.

هرچند که مسائل ژئوپلیتیکی می تواند بسیار پیچیده باشد و دلیل واکنش نه چندان تند آمریکا علیه سعودی ها مشخص نیست، اما یک چیز قطعی است: اینکه دلیل این کوتاه آمدن آمریکا، وابستگی به نفت عربستان نیست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false