×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
خروج قطر از اوپک و آینده ائتلاف نفتی مسکو و ریاض

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، پس از انتشار خبر خروج قطر از اوپک پس از ۵۷ سال حضور در این سازمان، بازار نفت با شوک روبرو شده است. هرچند وزیر انرژی قطر از دلایل فنی به عنوان دلیل اتخاذ این تصمیم یاد کرده است.

چند ساعت بعد از اعلام این تصمیم در روز دوشنبه، یکی از اعضای خاندان پادشاهی قطر در توییتر به رویکردهای اوپک در بازار نفت حمله کرد. سهم قطر از کل تولید نفت اوپک کمتر از ۲ درصد است.

حامد بن جاسم بن جابر الثانی، نخست‌وزیر پیشین قطر در توییتر نوشت: «خروج دولت قطر از اوپک را باید تصمیمی درست دانست، چراکه اوپک به سازمانی بدون فایده تبدیل شده و هیچ منفعتی برای ما ندارد. ما این تصمیم را به دلیل آسیب‌های اوپک به منافع ملی کشورمان گرفته‌ایم.»

مقامات قطر از دخالت‌های عربستان سعودی به عنوان رهبر غیررسمی اوپک و بزرگترین تولیدکننده این کارتل ناخشنود بوده‌اند. در چند دهه اخیر، سایه عربستان بر تصمیم‌های این سازمان سایه افکنده و با وجود تحریم‌ها، جنگ‌ها و انقلاب‌های مختلف، ریاض رهبر سایه اوپک بوده است.اما با به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، شاهد رویکردهای تهاجمی وی بوده‌ایم که درنهایت به خروج قطر از اوپک منجر شده است.

تصمیم سال گذشته ولیعهد عربستان در محاصره اقتصادی و سیاسی قطر باعث شد تا رهبران دوحه دیگر تمایلی به باقی ماندن در این گروه نداشته باشند. به نظر نمی‌رسد کشورهای دیگر نیز از این اقدام قطر تبعیت کنند، اما تصمیم دوحه برای پایان دادن به دنباله‌روی از تصمیم‌های اوپک نشان می‌دهد که سرنوشت نفت با خواست رهبران ریاض و مسکو پیوند خورده است.

آشلی کیلتی، تحلیلگر بازار نفت و گاز اعلام کرد: تحریم اقتصادی و سیاسی قطر توسط عربستان سعودی و متحدانش، نقشی کلیدی در این تصمیم داشته است.

در زمانی که قطری‌ها در حال جمع‌بندی و نهایی کردن این تصمیم خود بودند، مقامات عربستان و روسیه در مسکو گرد هم آمده بودند تا با چکش‌کاری خواسته‌های خود، برای ادامه مسیر اوپک پلاس که در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی تشکیل شد، به بحث و تبادل نظر بپردازند.

این گروه جدید تأثیر گسترده‌ای بر بازار داشته، اما سایر اعضای تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در واقع به عنوان دنباله‌روهای عربستان و روسیه در بازار حرکت می‌کنند.

حسین کاظم پور، نماینده ایران در اوپک و از منتقدان سیاست‌های عربستان در اوپک معتقد است: یک احساس سرخوردگی در میان سایر اعضای اوپک به ویژه تولیدکنندگان کوچک وجود دارد.

در شرایط کنونی، تولیدکنندگان بزرگتر اوپک نیز نمی‌توانند بر تصمیم‌های کارتل تأثیر قابل توجهی بگذارند. تولید نفت ایران نیز با تحریم‌های ایالات‌متحده، محدود شده است. ونزوئلا از کشورهای بنیانگذار اوپک محسوب می‌شود و سال‌هاست که با بحران اقتصادی و کاهش تولید روبرو است. صنعت نفت لیبی نیز پس از سرنگونی حکومت معمر قزافی در سال ۲۰۱۱ میلادی با نوسانات زیادی روبرو گردیده است.

در دو سال اخیر، روسیه از تولیدکنندگان غیراوپک همکاری‌های خود با ریاض را توسعه داده و طرح فریز نفتی با همکاری این دو کشور اجرا گردید. در روز شنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پس از دیدار با ولیعهد سعودی در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین از روابط دوستانه دو کشور تمجید کرد.

پوتین به خبرنگاران گفت: تاکنون در مورد سقف تولید به جمع‌بندی نرسیده‌ایم، اما با همکاری مشترک با رهبران عربستان بهترین تصمیم گرفته خواهد شد. عدد نهایی بر اساس تصمیم مشترک خواهد بود و با پایش مداوم بازار، مناسب‌ترین واکنش اجرا می‌شود.

بازار نفت با بیشترین افزایش قیمت در ۵ ماه اخیر و عبور از مرز ۶۲٫۶ دلار نسبت به این اظهارات واکنش نشان داده است.

معامله گران نفتی معتقدند در نشست هفته جاری اوپک، شاهد اعلام یک توافق جدید خواهیم بود. موفقیت ائتلاف نفتی روسیه و عربستان در گروی کاهش تولید در سال ۲۰۱۹ میلادی است. پس از رکود ایجاد شده در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی در بازار نفت، شاهد ایجاد تعادل در بازار بوده‌ایم. دورنمای تحریم ایران نیز از عواملی است که می‌تواند به ایجاد کمبود عرضه در بازار منجر گردد.

گذر از بحران

در ماه نوامبر و پس از افزایش تولید ۱٫۴ میلیون بشکه‌ای عرضه دو کشور روسیه و عربستان، دونالد ترامپ در تصمیمی دور از انتظار به خریداران اصلی نفت ایران معافیت اعطا کرد. اقدامی که پیش‌بینی‌های تحلیلگران بازار را بر هم زد. وقوع بزرگترین سقوط قیمت نفت در یک دهه اخیر، نتیجه این رویدادها بوده است.

اما همچنان راهی دشوار باقی‌مانده است. مدیران بخش انرژی این دو کشور تاکنون نتوانسته‌اند در مورد میزان کاهش تولید هر یک از آنها به توافق برسند. این دو کشور در حال تولید نزدیک به رکورد برداشت خود بوده و بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز تولید دارند. روسیه اعلام کرده بیشینه کاهش تولید آنها از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۵۰ هزار بشکه خواهد بود.

بازار انتظار دارد تا اعضای اوپک پلاس در نشست هفته جاری بیش از یک میلیون بشکه از تولید خود بکاهند. رهبران ریاض در گفتگوهای خصوصی از روس‌ها خواسته‌اند تا با پذیرش کاهش بیشتر تولید به موفقیت طرح کمک کنند.

آنه لوییس هیتل، از تحلیلگران بازار نفت در موسسه وود مکنزی اعلام کرد: ظرفیت تولید مازاد نفت قطر اندک بوده و تصمیم رهبران دوحه همانند سایر تولیدکنندگان دیگر کوچک اوپک نمی‌تواند بر عرضه نفت تأثیر زیادی بگذارد.

در آستانه برگزاری نشست ۱۷۵ اوپک پلاس در وین، تصمیم‌های نهایی در گروی موافقت پوتین و محمد بن سلمان است. واقعیت کنونی حاکم بر بازار نشان می‌دهد که نظرات این دو رهبر تأثیر بیشتری بر قیمت‌ها نسبت به خروج قطر از اوپک دارد. هرچند گروهی از کارشناسان از این اقدام به عنوان مقدمه تضعیف بیشتر اوپک و آغاز نابودی این کارتل پس از ۶۰ سال یاد می‌کنند. اتفاقی که بیش از هر چیز ترامپ را خوشحال خواهد کرد!

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false