×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
خرید نفت ایران، بازار جهانی را متلاطم می‌کند

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اسپوتنیک، جنگ تجاری بی‌وقفه میان چین و آمریکا بر عرضه کالاها در سراسر جهان و بازارهای سهام تاثیر گذاشته است. اما آن طور که بانک آمریکایی مریل لینچ هشدار داده است اگر چین بخواهد به خرید نفت از ایران ادامه دهد این جنگ تجاری می‌تواند باعث شود تا قیمت نفت به زیر ۳۰ دلار برای هر بشکه کاهش پیدا کند.

مطابق با آنچه که سی ان بی سی گزارش کرده است این بانک گفته است که «پیش‌بینی ما این است که سال آینده هر بشکه نفت به طور میانگین به قیمت ۶۰ دلار بابت هر بشکه به فروش خواهد رفت اما اگر چین بخواهد خرید نفت ایران را آغاز کند، قیمت نفت با سرعت قابل‌توجهی افت خواهد کرد.»

این گزارش می‌افزاید که این موضوع می‌تواند به تضعیف سیاست خارجی آمریکا منجر شده و در عین حال بر اقتصاد چین نیز اثرگذار باشد.

آمریکا با طرح اتهام نقض توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و اقدامات تروریستی، شدیدترین فشارها بر ایران را آغاز کرده است. آمریکا بعد از خروج از برجام تصمیم گرفت که تحریم‌های اقتصادی خزنده علیه ایران را در دستور کار قرار دهد. این تحریم‌ها صنایع حیاتی انرژی نفت ایران را شامل می‌شود.

هدف آمریکا از این تحریم‌ها به صفر رساندن میزان صادرات نفتی ایران اعلام شده است اما این کشور اعلام کرده که تلاش‌های آمریکا کاملا شکست‌خورده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس در ایران گفته است که آمریکا در تلاش‌هایش علیه ایران کاملا شکست‌خورده است. آن‌ها می‌خواستند فروش نفت ایران را به صفر برسانند ولی موفق نشدند.

بنا به آمار ارائه شده از سوی اس اند پی پلات، اگرچه صادرات نفت ایران صفر نشده است اما به طرز قابل‌توجهی کاهش داشته است. صادرات نفت ایران در ماه ژوئن به زیر ۵۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است این در حالی است که در ماه می فروش ۸۵۰ هزار و آوریل سال گذشته فروش ۲٫۵ میلیون بشکه صادرات نفت در هر روز در ایران به ثبت رسیده بود.

در همین اثنا، دولت آمریکا شروع به ره‌گیری نفتکش‌هایی کرده است که نفت ایران را به چین می‌رسانند. اطلاعات موجود نشان دهنده انتقال نفت ایران به چین و مناطقی در شرق دریای مدیترانه که احتمالاً سوریه و ترکیه باشند، است.

ماه گذشته آمریکا شرکت ژوئایی ژنرانگ چین را به دلیل دور زدن تحریم‌ها علیه ایران مشمول مجازت قرار داد.

چین و آمریکا جنگ تجاری بزرگی را در یک سال اخیر پشت سر گذاشته‌اند. این جنگ پس از آن آغاز شد که آمریکا تعرفه‌هایی به ارزش ۴۱۹ میلیارد دلار بر کالاهای وارداتی چین اعمال کرد.

چین نیز متقابلاً تعرفه‌هایی بر کالاهای وارداتی آمریکا اعمال کرده است اما اقدام اخیر آمریکا در وضع تعرفه‌های جدید را باید یکی از شدیدترین این اقدامات دانست. چین اعلام کرده که اقدامات تلافی جوایانه را علیه آمریکا انجام خواهد داد. چین همچنین هفته گذشته ارزش یوان، پول ملی خود را کاهش داد. این اقدام، باعث کاهش قیمت تمام شده کالاهای چینی خواهد شد و در نتیجه در قیاس با کالاهای آمریکایی، جذابیت بیشتری برای مشتریان پیدا می‌کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false