×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
خصوصی‌سازی به سبک چینی و ایرانی

اما آیا عرضه سهام آرامکو با شفافیت و بر اساس قوانین بازار آزاد بود؟ محمد بن سلمان وعده داده بود عرضه سهام آرامکو شفافیت را بالا می برد و سرمایه خارجی را به کشور سرازیر می کند: نشانه ای از باز بودن شاهزاده سعودی به خارج.

اما فایننشال تایمز خلاف این مسئله را می نویسد. به نوشته این روزنامه با هر معیاری که بسنجید این عرضه سهام عرضه عادی نبود. مهمتر از همه سطح دخالت دولتی در انجام آن بی اندازه بوده است. در هر مرحله، شاهزاده و مشاورانش قیمت های پیشنهادی را تعیین می کردند و نه آن که آن را به بازار واگذار کنند. بانک ها مجبور هستند به سهامداران خرد وام بدهند. صندوق های ذخیره در سعودی و متحدان منطقه ای، از جمله ابوظبی را خواستند که در خرید سهام شرکت کنند آن هم پس از آن که عرضه سهام در جهان را رها کردند. هیچ کدام از این موارد نشان دهنده این نیست که سعودی در حال خصوصی سازی آرامکو است. برعکس نشان می دهد که ریاض هم راه دیگران را در خصوصی سازی مصنوعی که شکل دیگری از حاکمیت دولت است پی گرفته.

نکته منفی دیگری در ارائه سهام آرامکو وجود دارد. سرمایه گذار باید این نکته را در نظر داشته باشد که گرچه و با وضعیت کنونی آرامکو سودآورترین غول نفتی دنیاست اما اگر قیمت نفت از ۷۰ دلار در بشکه تجاوز کند -قیمت امروز ۶۵ دلار است- سود شرکت کمتر می شود چرا که آن وقت پرداختی ها به دولت به شکل چشمگیری افزایش می یابد. نشانه دیگری از حضور قدرتمند دولت در آرامکو حتی پس از ارائه سهام.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false