×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
خفجی و وفرا دوباره بر سر زبان‌ها

شروع دوباره تولید از این دو میدان در حالی آغاز می‌شود که ویروس کرونا تقاضای جهانی نفت را تحت تأثیر قرار داده و تولید این دو میدان میزان تولید و عرضه به بازار جهانی را افزایش می دهد. میدان‌ها وافرا و خفجی ازاین‌جهت بسیار مهم هستند که عرضه نفت سنگین ایران و ونزوئلا از سوی ایالات‌متحده تحریم شده و این دو کشور را به‌شدت تحت‌فشار قرار داده است.

عربستان سعودی و کویت، که هر دو از اعضای مهم اوپک هستند، گفته‌اند که احتمال کمی وجود دارد که مقادیر قابل‌توجهی از نفت خام برای مهار تولید تا پایان ماه مارس اضافه نشود. این دو میدان می‌توانند روزانه ۵۰۰ هزار بشکه به تولید اوپک اضافه کنند که این میزان تولید می‌تواند بیشتر از تولید سه عضو کوچک اوپک در ماه گذشته باشد. همچنین، به گفته مدیر شرکت دولتی کویت پترولیوم این دو میدان نفتی می‌توانند تا پایان سال به ظرفیت کامل خود برسند.

استخراج از خفجی در سال ۲۰۱۴ میلادی و پس از درگیرهای بین این دو کشور متوقف شد. پس‌ازآن اختلافات زمانی به وافرا کشیده شد که عربستان سعودی امتیاز ۶۰ ساله پروژه را تمدید کرد و تا سال ۲۰۳۹ به یک شرکت اقماری شورون مستقر در کالیفرنیا اعطا کرد. نارضایتی کویت به این دلیل بود که ادعا می‌کرد عربستان هرگز درباره این توافق با آن‌ها مشورت نکرده است.

این منطقه مشترک بیش از ۵ هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع وسعت دارد که در سال ۱۹۲۲ میلادی کشف شد و در دهه ۱۹۷۰ هر دو این کشور توافق کردند که به‌طور مشترک از این میدان‌ها بهره‌برداری کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false