×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
خیالی به نام پایان داعش

به گزارش گروه بین‌الملل نفت‌خبر از CNN، براساس آخرین نتایج تحقیقات Pew، علی‌رغم پیشروی‌های زیاد در میدان‌های جنگ علیه داعش، هنوز ردپای قابل تأملی از آنها برجای مانده است، حداقل در اذهان شهروندان ۳۸ کشوری که از آنها نظرسنجی شده است می‌توان سایه‌ی ترس از تهدیدات داعش را دید. این هشداری است که باید موردتوجه قرار گیرد. برخلاف تمام ادعاهای مبتنی بر حملات سهمگین علیه داعش، توطئه‌ گروه‌های جهادی بسیار سازمان‌یافته‌تر و برنامه‌ریزی شده‌تر از آن‌چیزی‌ست که تصور می‌شود و خطر داعش هنوز کمرنگ نشده است.

اشتباه رایج درمورد گروه تروریستی داعش درمورد ثروت این گروه است که تصور می‌شود این گروه با از دست دادن میدان‌های نفتی‌ای که تحت حاکمیت آنها بوده، ثروتشان هم کاهش پیدا می‌کند. براساس تفکر مرسوم جهان، قتل‌عام‌هایی که در خیابان‌های لندن، استانبول، بروکسل و اکنون بارسلونا در جریان است، اعمال خشونت‌بار قرون‌وسطایی است که در سوریه و عراق رو به زوال است.

داعش با از دست دادن مراکز مهم و اجرایی‌شان، جریان‌های درآمدزا و جلادهای همیشه حاضر (یعنی دقیقا همان نمادهای قدرتی که آنها را در جذب نیروهای خارجی کمک می‌کرد)، امکان توسعه و صدور تفکرات جهادی به ورای قلمرو خود را نیز از دست داد. چنین طرز فکر و تلقی از داعش، سابقه طولانی عملیات‌های خارجی و برون‌مرزی این گروه را در زمانی که جدال در قلمرو حکومتی‌شان جریان داشت و اقدامات برای بنیان‌گذاری آنچه که «خلافت» نامیده شد، را نادیده می‌گیرد.

در سال ۲۰۰۴ یک بمب در نزدیکی مرکز امان در کشور اردن توسط بنیان‌گذار این سازمان ابومسعود زرقاوی، منفجر شد. یکسال پیش از این واقعه، وی یک سری انفجارهای مهیب در هتل‌های این شهر را ترتیب داده بود که مردم اردن هنوز آن را با عنوان واقعه ۱۱/۹ به‌یاد دارند.

نیروهای امنیتی اروپایی یک دهه پیش تعدادی از توطئه‌های طرفداران زرقاوی را کشف و خنثی کردند که هدف آنها ایجاد ترس در این قاره بود، حتی رد مبارزینی از شبکه‌های روابط پیشین داعش در تشدید جنگ‌های فرقه‌ای و داخلی عراق را می‌توان دید که همچنین در موقعیت‌ها و شرایط حساس منطقه حضور داشته‌اند.

درست قبل از اینکه داعش کوبانی را از دست بدهد، که سنگ‌بنای ائتلاف آمریکا علیه داعش در سوریه شد و زمینه‌های سقوط نظامی‌شان را نیز ایجاد کرد، سازمان عوامل و نیروهایی را با هدف ساختن واحدهای عملیاتی و به‌وجود آوردن مجموعه‌ی سازمان‌یافته‌ای از کسانی که در کشورهای غربی متولد شده‌اند به اروپا اعزام کرد که برای اجرای دستورات حتی نیاز ندارند پا را فراتر از مرزهای محل سکونت خود بگذارند.

عملیات گرگ تنها

دکترین سیاست خارجی داعش بر مبنای اولین موفقیت داعش در به‌وجود آوردن هویت و ملیت جهادی بود و حفظ آن نیز از طریق تبلیغات گسترده‌ برای جنگ علیه کشورهای غربی صورت می‌گیرد. جنگی که فراتر از بیابان‌های خاورمیانه و در قلب اروپا و بلوارهای آمریکا است.

براساس خاطرات یکی از افرادی که از «امن‌الدوله»، سرویس جاسوسی داخلی داعش فرار کرده است، وی دوسال پیش(یعنی چند هفته پیش از حملات تروریستی پاریس) در استانبول، به‌طور خصوصی دو مبارز فرانسوی را که عرب‌تبار بودند آموزش می‌داد. این افراد بعدها به فرانسه بازگردانده شده‌اند. آنها برای ائتلاف بین‌المللی جهادی داوطلب  شده بودند و مسئولیتی که برای آنها درنظر گرفته شده بود، رسیدگی به امور مالی و دارایی‌های برون مرزی داعش در کشورهای دیگر بود، این افراد به دلایل امنیتی تنها به هیئت رهبری داعش پاسخگو بودند و آزادانه امکان برقراری ارتباط با آنها را داشتند.

درحقیقت مرکز فرماندهی و برنامه‌ریزی‌های داعش برای عملیات‌های برون‌مرزی به‌ویژه اروپا در شهر «الباب» در استان حلب بود که در این شهر ارتش ترکیه توسط شورشیان سوری بیرون رانده شدند و در فوریه۲۰۱۷ (بهمن۹۵) باز‌پس‌گرفته‌شد، اما هیچ‌یک موجب اختلال در روند حملات، انتحارها و بمب‌گذاری‌های داعش در اروپا نشد.

در آن زمان، ابومحمدالعدنانی، سخنگوی سابق داعش که از مقامات ارشد اجرایی داعش نیز بود و اکنون مرده است، حکمی ننگین صادر کرد. او کشورهای غربی را مناطق خاکستری می‌نامید و کشتن شهروندان بی‌گناه اروپایی، آمریکایی، استرالیایی و کانادایی با هروسیله ممکن را برای تمامی مسلمانان با ایمان که در کشورهای غربی زندگی می‌کنند واجب اعلام کرد. العدنانی به دنبال القا این تفکر به مسلمانان بود که از این طریق حتی اگر با سازمان آنها در ارتباط مستقیم نیستند بتوانند چنین اقدامات تروریستی که عملیات «گرگ تنها» نامیده می‌شد را انجام دهند. در ابتدا تلاش می‌کردند که افراد را به‌طور جداگانه و فردی با نفوذ عقاید داعشی تبدیل به افراد افراطی‌گرا کنند، در مرحله بعد در طول سال‌ها آنها را در شبکه‌های داخلی خود بسیار دقیق سازمان می‌دهند.

حمله سال گذشته به بازار کریسمس در برلین توسط «انیس امری» و خشونت‌هایی که در هفته‌های گذشته در بارسلونا اتفاق افتاده است نیز نشان‌دهنده‌ همین روند هستند.

الکساندر ملینگو هیچرز، مدیر پژوهش در برنامه افراط‌گرایی در دانشگاه جورج واشنگتن و متخصص تروریسم اسلامی در غرب در این‌باره گفت: «۶ عملیات از ۳۸ عملیات تروریستی در اروپا در بین سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۶ با برنامه‌ریزی‌های دقیق مبارزان فردی انجام شده است.» او افزود: «حتی در ایالات‌متحده نیز یک‌پنجم از ۳۸ حمله و توطئه‌های تروریستی که در تاریخ ۱ مارچ ۲۰۱۴ (۱۰ اسفند ۹۲) تا ۱ مارچ ۲۰۱۷ (۱۱ اسفند ۹۵) انجام شده، توسط «پیش‌قراولان مجازی» انجام شده است، این افراد کسانی هستند که توسط داعش به‌کار گرفته می‌شوند که پشتیبانی‌های لجستیکی و راهنمایی‌های لازم را به‌صورت اینترنتی در اختیار آنها قرار دهند.»

داعش برای اینکه از بقای شبه حکومت خود که در حال انتقال است، اطمینان حاصل کند پایگا‌های نظامی فراساحلی را ایجاد کرده است که برای بزرگ‌نمایی آنها را «ولایات»‌ می‌نامد. نمونه این ولایات را می‌توان در افغانستان، روسیه، لیبی، یمن، شبه جزیره سینا، اندونزی و فیلیپین مشاهده کرد؛ تمام این‌ها بدین معنی است که برخلاف هیاهوهای پنتاگون، حتی با وجود سقوط رقه، پایتخت این گروه، هنوز تهدیدهای تروریستی علیه اروپا و آمریکا ادامه دارد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false