×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
خیز اقلیم کردستان برای افزایش تولید و صادرات نفت خام

مترجم: محسن داوری

به گزارش نفت خبر از وبسایت روداو، با رشد تولید نفت در اقلیم خودمختار کردستان و پیش‌بینی آغاز مجدد صادرات نفت کرکوک از طریق زیرساخت‌های این منطقه، رهبران اربیل با چشم‌انداز رشد درآمدهای نفتی روبرو خواهند بود.

دولت اقلیم کردستان در ماه‌های اخیر یک ایستگاه جدید پمپاژ نفت در منطقه شیخان راه‌اندازی کرده تا ظرفیت خط لوله صادراتی نفت به ترکیه را از ۷۰۰ هزار بشکه کنونی به یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

بر اساس اطلاعیه وزارت منابع طبیعی کردستان، این ظرفیت جدید ترانزیت نفت می‌تواند همزمان با افزایش تولید این اقلیم از میادین کنونی و میدان‌های جدید در حال توسعه، راه را برای صادرات پایدار طلای سیاه هموار کند.

با توقف صدور نفت کرکوک با ایران در سایه تحریم‌های نفتی دولت ترامپ، رهبران اربیل امیدوارند که بار دیگر نفت این منطقه روانه کردستان و در ادامه بندر جیحان ترکیه شود. بغداد گفتگوهای فشرده‌ای برای صدور مجدد نفت کرکوک به کردستان و در ادامه تا بندر جیحان ترکیه در سواحل مدیترانه آغاز کرده است.

دولت فدرال اربیل پس از تصرف میدان‌های نفتی کرکوک توسط نیروهای نظامی بغداد در پاییز سال گذشته، با کاهش صادرات نفت به ترکیه و ناتوانی در اجرای تعهدات خود روبرو شده است. بر اساس اعلام رهبران اقلیم جدایی‌طلب کردستان، با از دست رفتن نفت کرکوک، آنها تاکنون با ۵ میلیارد دلار زیان مالی روبرو شده‌اند.

پس از تصرف کرکوک، روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت با تانکرهای نفتکش روانه پالایشگاه‌های ایران می‌شد؛ اما با آغاز تحریم‌های دولت آمریکا، صادرات این محموله‌ها متوقف شده است. هرچند عراق یکی از هشت کشوری به شمار می‌رود که از معافیت‌های نفتی کاخ سفید در حوزه انرژی برخوردار شده است.

با شکست داعش در سال گذشته، رهبران اقلیم کردستان به موفقیت‌های چشمگیری در افزایش ظرفیت تولید نفت دست یافته‌اند. باید دانست که پس از تصرف میادین نفتی کرکوک در اکتبر گذشته، صادرات اقلیم کردستان با سقوط ۵۰ درصدی به کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.

تولید کنونی میادین اقلیم کردستان بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز است. با راه‌اندازی میدان پیشخبیر در روز ۱ نوامبر، روزانه ۵۰ هزار بشکه بر تولید این منطقه جدایی‌طلب افزوده شده است. همچنین اربیل در حال تلاش برای حفظ سقف تولید از میدان‌های در حال تولید و نوسازی تأسیسات فراورش و برداشت از آنها است.

پیش‌بینی‌های رهبران کردستان از افزایش برداشت و صادرات نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی خبر می‌دهد. درآمدهای نفتی کردستان، عامل پایداری اقتصاد این اقلیم بوده، اما مخالفت بغداد با انعقاد قراردادهای صادرات نفت توسط اربیل و ارسال شکایت به دیوان داوری بین‌المللی، چشم‌انداز آینده این سرزمین پررمز و راز را در هاله‌ای از مه فرو برده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false