×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
دانا انرژی، زاروبژنفت را به ایران آورد

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، این قرارداد که به احتمال بسیار زیاد از نوع IPC خواهد بود، نخستین قرارداد نفتی میان یک شرکت اکتشاف و توسعه از بخش خصوصی ایران با یک شرکت معتبر خارجی در حوزه نفت و گاز محسوب می شود. اتفاقی که وقوع آن قطعا به تغییر پارادایم در صنعت نفت ایران از شرایط کاملا دولتی به سمت شکل گیری کسب و کار نفتی کمک خواهد کرد.

شایان ذکر است مقامات وزارت نفت در مردادماه سال ۹۵ اعلام کرده بودند شرکت زاروبژنفت روسیه پس از مطالعه میدانهای آبان و پایدار غرب ایران، شیوه های راهبردی افزایش ضریب بازیافت نفت را در این میدانها ارائه خواهد کرد.تفاهمنامه و قرارداد محرمانگی میان شرکت ملی نفت ایران و زاروبژنفت روسیه در راستای انجام فعالیت های مطالعاتی شرکت روسی در ٢ میدان نفتی آبان و پایدار غرب، ۲۲ تیرماه ۹۵ به امضا طرف رسیده بود.

حفر نخستین چاه اکتشافی در میدان نفتی آبان (مشترک با عراق) در سال ۱۳۸۶ به منظور ارزیابی پتانسیل هیدروکربوری لایه‌های نفتی بنگستان آغاز و با حفر چاهی تا عمق چهار هزار و ۴۶۰ متر، ۳/۱۵۰ میلیون بشکه نفت درجا کشف شد. واحد بهره‌برداری چشمه خوش واقع در ٥٢ کیلومتری شهرستان دهلران از ظرفیت اسمی ۱۸۱ هزار بشکه در روز برخوار بوده که نفت تولیدی میدانهای آبان، چشمه خوش، پایدار، پایدار غرب و دالپری را فرآورش و به وسیله دو خط لوله ۱۸ و ۲۰ اینچ به طول ۱۵۳ کیلومتر به واحد بهره‌برداری شماره ۳ اهواز و تلنبه خانه شهید چمران ارسال می‌کند.

همچنین میدان نفتی پایدار غرب یکی از میدان‌های نفتی ایران است که در ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب اهواز و شمال میدان پایدار واقع شده و در سال ۱۳۵۹ با حفر اولین چاه کشف شده است. نفت این میدان از نوع سنگین است و فشار طبیعی مخزن آن پاسخگوی فشار لازم برای استخراج نفت نیست. از این رو استفاده از تلمبه بر سر چاه اجتناب ناپذیر است. شرکت نفت و گاز غرب، در سال ۱۳۸۸ بطور میانگین روزانه بین ۲۴ تا ۲۵ هزار بشکه نفت از این میدان برداشت کرده است.این میدان در مجاورت میدان فکه کشور عراق قرار دارد. نفت تولیدی چاه‌های میدان پایدار غرب به وسیله پمپ‌های چندفازی این مرکز از طریق دو خط لوله هشت و ۱۰ اینچی به واحد بهره‌برداری چشمه خوش ارسال می‌شود. میدان پایدار غرب، یکی از میادین حوزه فعالیت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که با کشور عراق (میدان جبل فوقی) مشترک است (حدود ۲۰ درصد از میدان در خاک ایران و مابقی در خاک کشور عراق قرار دارد).

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false