×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
دردسر ۷۵ میلیارد دلاری آرامکو برای پرداخت سود به سهامداران

به گزارش نفت خبر از بلومبرگ، شرکت آرامکوی عربستان سعودی قصد دارد به منظور پرداخت سود ۷۵ میلیارد داری سهامداران خود، برای اولین بار از آوریل سال گذشته به بازارهای اوراق قرضه بازگردد و به همین جهت بانک‌هایی از جمله بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس را برای فروش اوراق قرضه خود استخدام کرده است.
پس از افت قیمت نفت خام که باعث کاهش ۴۵ درصدی سود آرامکو در سه ماهه سوم سال جاری میلادی شد، نیاز مالی این شرکت افزایش‌یافته و به دنبال راهی است تا بتواند سود سهامی که به سهامدارانش از جمله دولت عربستان سعودی وعده داد، پرداخت کند. این شرکت برای جبران کسری بودجه خود نیاز به سرمایه دارد. این کسری بودجه باعث می‌شود که نتواند پول کافی را برای تأمین هزینه‌های سرمایه‌گذاران ایجاد کند، بیشتر این هزینه‌ها به دولت عربستان می‌رسد که برای جبران کسری بودجه رو به رشد خود، به پول نیاز دارد.

آرامکو هزینه‌های خود را کاهش داده، نیروهای کار خود را تعدیل کرده و در حال بررسی فروش بخشی از دارایی‌های خود است.
به گفته یک فرد مطلع در این زمینه، شرکت انرژی تحت کنترل دولت سعودی که سال گذشته سهام خود را در بورس سهام عربستان فروخته است، از روز دوشنبه با سرمایه‌گذاران با درآمد ثابت تماس برقرار می‌کند. به گفته این شخص، بسته به تقاضای سرمایه‌گذار، ممکن است معامله دلاری با سررسیدهایی به مدت ۳، ۵، ۱۰، ۳۰و ۵۰ ساله ارائه شود.

امین ناصر، مدیر ارشد آرامکو، در ماه ژوئن گفت که این شرکت از “همه امکانات موجود” استفاده خواهد کرد.

با فروش اولین اوراق قرضه آرامکو در سال گذشته میلادی ۱۲ میلیارد دلار سرمایه بدست آورد که یکی از پر تقاضاترین انتشار اوراق در تاریخ بود.
بانک‌های مطرح دیگری نیز توسط آرامکو به‌عنوان عرضه‌کنندگان فعال برای معامله جدید انتخاب‌شده‌اند، از جمله سیتی گروپ، اچ اس بی سی هلدینگ، جی پی مورگان، مورگان استنلی و ان بی سی که در ریاض مستقر هستند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false