×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
درک ارتباط نفت و ارز

مترجم: سعیده شیرانی
وجود این ارتباط به دلایلی بسیاری از جمله توزیع منابع، تراز تجاری (BOT) و روانشناسی بازار باز می‌گردد. همچنین در دوره‌های تورمی و غیر تورمی میزان قابل‌توجهی از ارائه نفت خام در بازار وجود دارد که این روابط متقابل را در روندهای قوی بازار-چه صعودی و چه نزولی- تشدید می‌کند.

نفت و دلار آمریکا
قیمت نفت خام به دلار آمریکا (USD) مرتبط است. بنابراین کوچک‌ترین صعود و رکودی در دلار (ازلحاظ ارزش ذاتی) و یا قیمت این کالا واکنش بلافاصله‌ای بین این اسکناس و نمودارهای بازار فارکس ایجاد می‌کند. این تحرکات در کشورهایی مانند ژاپن که ذخیره نفت قابل‌توجهی ندارند، همبستگی کمتری از خود نشان می‌دهند. این درحالی است که این همبستگی با افزایش ذخیره نفت کشورها، مثلا در کانادا، روسیه و برزیل بالا می‌گیرد.
توسعه هم‌بستگی‌های نفتی
در طول صعود تاریخی بازار انرژی، یعنی از اواسط دهه ۱۹۹۰ تا اواسط دهه ۲۰۰۰، بسیاری از کشورها ذخایر نفت خام خود را به عنوان یک اهرم به کار گرفته و از طریق آن وام‌های سنگین برای ایجاد زیرساخت‌ها، گسترش عملیات نظامی و آغاز برنامه‌های اجتماعی دریافت کردند. تاریخ بازپرداخت این وام‌‌ها پس از فروپاشی اقتصادی سال ۲۰۰۸ سر رسید. در این‌جا بود که برخی کشورها با ناراحتی تمام مجبور شدند وام‌های سنگین دیگری برای بازگرداندن سرمایه و التیام اقتصادی زخمی خود دریافت کنند. این در حالی بود که سرمایه برخی کشورها دو برابر شد.
بار سنگین این بدهی‌ها به بالا نگاه داشتن نرخ رشد تا سقوط قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۱۴ کمک می‌کرد و باعث می‌شد تا کشورهای حساس نسبت به این کالا در محیط رکود اقتصادی بیش‌تر از پیش فرو روند. از آن زمان کشورهای با غنای انرژی مانند کانادا، روسیه و برزیل تلاش کردند با پایین نگاه داشتن ارزش ارزهای‌شان، شرایط را تنظیم کنند.
در واقع فشار فروش به سایر گروه‌های کالایی نیز سرایت کرد و ترس‌های قابل‌توجهی را درباره کاهش قیمت جهانی برانگیخت. این امری است که همبستگی بین کالاهای تحت تاثیر از جمله نفت خام و مراکز اقتصادی بدون ذخیره کالایی قابل توجه مانند حوزه یورو را تشدید می‌کند. در این بین ارز کشورهایی با منابع معدنی قابل توجه اما ذخایر انرژی کمیاب، مانند دلار استرالیا، در مقایسه با ارز کشورهای نفت‌خیز کاهش یافت.
مشکلات در منطقه یورو
با منفی شدن شاخص‌های محلی قیمت مصرف کننده در پایان سال ۲۰۱۴، سقوط قیمت نفت خام ترس‌ از تورم را در منطقه یورو کاهش داد. در اوایل سال ۲۰۱۵ فشارهایی بر بانک مرکزی اروپا (ECB) وارد شد تا یک برنامه محرک پولی در مقیاس بزرگ به منظور توقف مارپیچ ضد تورمی و افزودن تورم به سیستم ارائه دهد. در نتیجه اولین دوره خرید اوراق قرضه از این نسخه اروپایی کاهش کمی (quantitative easing (QE)) در هفته اول مارس ۲۰۱۵ آغاز شد و تا اواسط سال ۲۰۱۸ توسط بانک مرکزی اروپا ادامه داشت.
یورو/دلار آمریکا در برابر نفت خام
بسیاری از بازیگران بازار فارکس توجه کامل خود را بر روی نمودار یورو/دلار آمریکا محبوب‌ترین و نقدترین بازار ارز جهان، می‌گذارند. این جفت ارز در مارس سال ۲۰۱۴ صعود کرد، درست سه ماه پیش از آن که نفت خام وارد کاهش خفیف قیمتی شود که سیر روند نزولی را در سه ماهه چهارم سال شتاب داد. در همان زمان، بهای نفت خام از بالاترین مقدار در دهه ۸۰ میلادی به کم‌ترین میزان از دهه ۵۰ میلادی سقوط کرد. فشار فروش یورو تا مارس ۲۰۱۵ ادامه یافت و با آغاز برنامه تحریک پولی بانک مرکزی اروپا پایان یافت.
تاثیر دلار آمریکا
از زمانی که ایالات‌متحده آمریکا میزان تولید جهانی نفت خود را افزایش داده، دلار آمریکا به طرق مختلف از افت شدید قیمت نفت خام بهره‌مند شده است. در درجه اول، رشد اقتصادی آمریکا ترازنامه‌های تجاری را دست نخورده نگه می‌دارد چرا که بازار خرسی در مقایسه با دیگر شرکای بازار به صورت غیر منتظره‌ای قدرت یافته است. در درجه دوم نیز بخش انرژی به طرز قابل‌توجهی به تولید ناخالص داخلی آمریکا کمک می‌کند اما هم‌زمان تنوع اقتصادی این کشور تکیه بر این صنعت خاص را کاهش می‌دهد.
دلایل هم‌وابستگی
منطقی است که کشورهای با وابستگی بیش‌تر به صادرات نفت خام، نسبت به کشورهای با تنوع اقتصادی بزرگ‌تر، آسیب اقتصادی بیشتری دیده باشند. روسیه نمونه کاملی از این عبارت را نشان می‌دهد. ۵۸ درصد از کل صادرات این کشور در سال ۲۰۱۴ مربوط به انرژی بوده است.
روسیه در سال ۲۰۱۵ و در حالی که تولید ناخالص داخلی‌اش نسبت به سه ماهه دوم سال قبل ۴٫۶ درصد افت داشت با رکودی شدید روبرو شد. این رکود در نتیجه تحریم‌های غرب علیه روسیه به ویژه در بخش انرژی به دلیل حمله به اوکراین اتفاق افتاد. تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ در مقایسه با یک سال قبل ۲٫۶ درصد و سپس برای سه ماهه آخر سال ۲٫۷ درصد کاهش داشت. اما با چرخش قیمت نفت خام، تولید ناخالص داخلی این کشور نیز چرخش چشمگیری نشان داد و رشد آن در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ مثبت شد و از آن زمان تاکنون نیز باقی‌مانده است.
تنوع اقتصادی تاثیر عدم اتکا مطلق ارزها به میزان صادرات را نشان می‌دهد. کلمبیا نوزدهمین کشور صادرکننده نفت در جهان است اما هم‌زمان نفت ۲۵ درصد از صادراتش را تشکیل می‌دهد. این وابستگی زیاد در اواسط سال ۲۰۱۴ و با فروپاشی پزو کلمبیا (COP) نمایان‌گر شد.
نتیجه‌گیری
نفت خام به سه دلیل با بسیاری از جفت ارزها ارتباط مستقیمی نشان می‌دهد. اولین دلیل از دلار آمریکا نشات می‌گیرد، چرا که تغییرات این ارز تاثیری آنی بر نمودارهای بازار دارد. دومی مربوط به وابستگی زیاد و مطلق به صادرات نفت خام است چرا که این کار موجب تلاطم اقتصادهای ملی در بازار انرژی می‌شود. و سوم آن‌که سقوط قیمت نفت خام واکنش همدلانه نمادهای صنعتی را به همراه خواهد داشت و موجب کاهش ارزش آن‌ها خواهد شد و در نتیجه تهدید کاهش قیمت‌ها اجبارا واکنش جهانی جفت ارزها را برخواهد انگیخت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false