×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
در شرکت نفت پاسارگاد چه خبر است؟(بخش اول)

شرکت نفت پاسارگاد یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان قیر در کشور است. بر اساس تصمیم دولت احمدی‌نژاد، كارخانجات قیرسازی متعلق به شركت‌های پالایشی واقع در پالایشگاه‌‏های تهران، شازند اراك، آبادان، تبریز، شیراز و بندرعباس واگذار شد. در اجرای این تصمیم‏، شرکت نفت پاسارگاد با هدف اداره و بهره‌برداری از شش واحد قیرسازی پالایشگاه‌های فوق الذكر تاسیس شد و این شرکت در تاریخ هجدهم تیرماه ۱۳۸۲ به عنوان شریک تجاری پالایشگاه‌های ایران در اداره ثبت شركت‏ها و مالكیتهای صنعتی تهران به ثبت رسید.

فروش ۳۳ درصد محصولات به یک شرکت زیر مجموعه!

در حال حاضر ۶ کارخانه‌ شرکت نفت پاسارگاد در شهرهای تهران‌، تبریز، اراک، آبادان، بندرعباس و شیراز فعال هستند .شرکت نفت پاسارگاد در سال گذشته مجموعا یک میلیون و یکصد هزار و ۷۷۲ تن فروش قیر داشت که ۵۲۰ هزار و ۳۱۱ تن آن فروش در بازارهای داخلی و ۵۸۰ هزار و ۴۶۱ تن فروش به خریداران خارجی بوده است. در واقع در سال گذشته بیش از ۵۶ درصد از محصولات این شرکت، صادر شده است.
میانگین قیمت قیر فروخته شده این شرکت در بازارهای داخلی در سال ۱۳۹۷ به ازای هر تن یک میلیون و ۸۴۶ هزار و ۲۹۵ تومان بوده که توسط هیئت مدیره شرکت قیمت‌گذاری شده است.
نکته عجیب و تامل برانگیز این که شرکت نفت پاسارگاد با شکل دادن به فضایی کاملا انحصاری در بازار قیر، اقدام به ایجاد یک شرکت فرعی به نام شرکت فرآورده‌های قیری هرمز پاسارگاد کرده و بیش از ۳۳ درصد محصولات خود را در بورس کالا به تنهایی به این شرکت فرعی و زیر مجموعه خود می‌فروشد. این اقدام، هم تخلفی از سوی شرکت نفت پاسارگاد است و هم کوتاهی و قصور در بورس کالا.

انحصاری که هر کس را از فرش به عرش می‌رساند

نهادهای نظارتی در بورس کالا چرا اجازه می دهند این رویه سوء در بورس کالا شکل بگیرد و یک شرکت عملا محصولات خود را به نام بورس کالا به یکی از شرکت‌های زیر مجموعه خودش بفروشد؟ شرکت نفت پاسارگاد برای این تخلف چه توضیحی دارد؟ پس مفهوم رقابت برای خرید محصولات نفتی چه می‌شود؟ این انحصار در فروش به چه حقی و مطابق با کدام قانون شکل گرفته است؟ همان گونه که تمام فعالان صنعت نفت و پتروشیمی می‌دانند، در بازارهای انحصاری، نفس امتیاز خرید یک محصول، یک رانت به شمار می‌آید. مسئولان این حوزه باید توضیح دهند که چرا شرکت نفت پاسارگاد این رانت عظیم، یعنی امتیاز خرید بیش از ۳۳ درصد محصولاتش را به یک شرکت زیر مجموعه خودش یعنی شرکت هرمز پاسارگاد داده است؟
این رانت به تنهایی می‌تواند هر شرکتی را از فرش به عرش برساند. در واقع از مجموع یک میلیون و یکصد هزار و ۷۷۲ تن قیر تولیدی شرکت نفت پاسارگاد، یک سوم آن یعنی بیش از ۳۶۴ هزار تن از طریق بورس کالا در اختیار شرکت زیرمجموعه‌اش (هرمز پاسارگاد) قرار گرفته و این شرکت نیز با بهره‌گیری از این رانت عظیم، صد در صد محصول خریداری شده را به خارج از کشور صادر کرده است.
جالب این که بر اساس گزارش سازمان حسابرسی، در شرکت پاسارگاد، مبنای قیمت‌گذاری قیرهای صادراتی، کمیته فروش این شرکت بوده است.

فروش قیر بدون آیین‌نامه فروش و بدون کنترل‌های متداول حسابرسی!

همان گونه که پیش‌تر بیان شد، شرکت نفت پاسارگاد، با اعطای یک رانت بزرگ به یکی از شرکت‌های خودش (هرمز پاسارگاد)، بیش از ۳۳ درصد محصولاتش به هرمز پاسارگاد می‌فروشد و این شرکت نیز با بهره‌گیری از این رانت بزرگ، صد در صد قیر خریداری شده را صادر می‌کند. اما جالب اینجاست که بر اساس گزارش سازمان حسابرسی، شرکت هرمز پاسارگاد، برای سیستم فروش و صادرات خود، هیچ گونه آیین‌نامه فروش و نظام اعتبارسنجی، تدوین نکرده است. وضعیت به نحوی بوده که سازمان حسابرسی در گزارش خود تاکید کرده: در غياب قراردادهاي منعقده فروش با مشتريان، برخي کنترلهاي متداول حسابرسي درخصوص نحوه انتخاب مشتريان، تضامين دريافتي، اعتبار سنجي، شرايط فروش، نحوه دريافت وجوه و … امکان‌پذير نشده است.
معنای این اظهار حسابرس این است که فروش شرکت قیر هرمز پاسارگاد به مشتریان، اساسا بدون قرارداد صورت می‌گیرد. همچنین این شرکت فاقد کنترل کنترل‌های متداول حسابرسی در خصوص نحوه انتخاب مشتری، شرایط فروش و تضامین دریافتی است، به نحوه که حسابرس به دلیل عدم وجود قرارداد و فقدان دیگر شرایط لازم برای فروش، امکان بررسی و کنترل‌های متدول حسابرسی را پیدا نکرده است.
این وضعیت آشفته، بسیار هشدار دهنده و مستعد فساد است. ممکن است مسئولان شرکت نفت پاسارگاد و شرکت هرمز پاسارگاد، شرایط تحریم و الزامات دور زدن تحریم‌ها بهانه این بی‌انضباطی شدید مالی عنوان کنند، اما این مسئله هرگز توجیه کننده این بی‌انضباطی نیست. فراموش نکنیم بسیاری از اختلاس‌های نجومی در صنعت نفت و پتروشیمی از جمله پدیده بابک زنجانی و اختلاس در پتروشیمی، با توجیه پنهان‌کاری و عدم شفافیت به بهانه دور زدن تحریم‌ها شکل گرفت.
برخی اخبار دریافتی از شرکت نفت پاسارگاد و شرکت هرمز پاسارگاد، این نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد. از جمله ارائه برخی تخفیف‌ها به مشتریان که مبنای روشنی ندارد و خود منبع و منشاء رانت است. برخی اخبار از ایجاد انحصارات در صادرات شرکت هرمز پاسارگاد حکایت دارد. همچنین اخباری مبنی بر ارائه تخفیف‌های عجیب و بی‌حساب و کتاب به برخی خریداران در کشورهای همسایه از جمله قطر به گوش می‌رسد.
این خبرها در کنار گزارش نگران کننده سازمان حسابرسی در خصوص وضعیت شرکت نفت پاسارگاد، آژیر هشدار را به صدا در می‌آورد. ایجاد انحصار و فروش قیر به یک شرکت زیرمجموعه توسط نفت پاسارگاد و صادرات شرکت فرعی، در شرایطی مبهم و کاملا غیرشفاف، هر ناظری را به این نگرانی وامی‌دارد که آیا موجبات شکل‌گیری تخلفات بزرگ دیگری در صنعت نفت در حال فراهم شدن است؟

رعایت نشدن الزامات افشای اطلاعات درخصوص معاملات با اشخاص و شرکت‌های وابسته!

در گزارش سازمان حسابرسی تاکید شده، ضوابط و مقررات وضع شده در خصوص الزامات افشاء درخصوص معاملات با اشخاص وابسته در شرکت نفت پاسارگاد، رعایت نشده است.
فراموش نکنیم که شرکت نفت پاسارگاد به تنهایی ۳۳ درصد محصولات خود را به شرکت وابسته‌اش یعنی نفت هرمز می‌فروشد.
حسابرس تاکید دارد مواردی که در خصوص معامله با اشخاص و شرکت‌های وابسته رعایت نشده به شرح زیر است:

۱٫ نحوه تعيين قيمت، سود يا زيان ناشي از معاملات با اشخاص وابسته به تفکيک معاملات و اقلام مقايسه اي سال قبل شامل مانده حساب، سود (زيان) معامله.
۲٫ درخصوص معاملات با اشخاص وابسته اتخاذ ترتيبات لازم جهت قرارگرفتن اطلاعات در اختيار هيئت مديره و قرار دادن اطلاعات لازم درخصوص نوع وابستگي و درصد مالکيت مستقيم و غيرمستقيم در طرفين معامله جهت تصميم گيري مناسب هيئت مديره.
۳٫ موارد افشاي فوري اطلاعات با اهميت شامل تاثيرات با اهميت ناشي از تغييرت ارزي، تغيير در برآورد حسابداري، دعاوي مهم مطروحه له و عليه شرکت، موضوع بدهي مالياتي شرکت زير مجموعه (هرمز پاسارگاد).

عدم رعایت ضوابط و مقررات بورس

در کنار موارد فوق و تخلفات و بی‌انضباطی‌های مالی ذکر شده، شرکت نفت پاسارگاد حتی به ضوابط و مقررات سازمان بورس در خصوص شفاف‌سازی مالی و افشای اطلاعات نیز پایبند نبوده است. به نحوی که در گزارش حسابرس تاکید شده است:
ضوابط و مقررات وضع شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، در موارد ذيل رعايت نشده است:
۱٫ انتشار صورتهاي مالي ميان دوره‎اي حسابرسي شده حداکثر ۷۵ روز پس از پايان دوره شش ماهه.
۲٫ شناسايي، ارزيابي و تجزيه و تحليل ريسک‎هاي تجاري شرکت و مشخص نمودن فرصت‎ها و تهديد‎ها موقعيت شرکت در بازارهاي داخلي و خارجي توسط مديريت شرکت.
۳٫ ارايه اطلاعات وضعيت عمليات ماهانه حداکثر ۵ روز کاري بعد از پايان ماه.
۴٫ افشاي فوري اطلاعات مهم درخصوص دعاوي مطروحه عليه شرکت و عدم افشاي بموقع تغيير در اعضاي هيئت مديره و تعديلات سنواتي.
۵٫ ارايه گزارش تفسيري مديريت مطابق ضوابط سازمان بورس اوراق بهادار.

وضعیت شرکت هرمز پاسارگاد چگونه است؟

همان گونه که در گزارش تاکید شد، شرکت هرمز پاسارگاد، به عنوان یک شرکت زیرمجموعه نفت پاسارگاد، خریدار و صادر کننده اصلی محصولات قیر شرکت نفت پاسارگاد است. وضعیت مالی و صورت‌های مالی این شرکت نیز دارای ابهامات عدیده‌ای است که در بخش دوم این گزارش به آن خواهیم پرداخت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false