×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
در نیمه آگوست نیمی از تحریم نفتی اعمال شد/تولید ایران کاهش نمی‌یابد

به گزارش گروه انرژی نفت‌خبر از پلاتز، داده‌های به‌دست آمده از میزان نفت بارگیری شده از ایران به مقصد خریداران نشان می‌دهد که در شانزده روز نخست ماه جاری میلادی ۱/۶۸ میلیون بشکه در روز، نفت از ایران صادر شده که در مقایسه با ماه جولای، ۶۰۰ هزار بشکه کمتر بوده است.

این آمار در مقایسه با میانگین ۲/۳۲ میلیون بشکه در روز برای جولای و ۲/۱۰ میلیون بشکه در شانزده روز ابتدایی ماه قبل که قبلا پلاتز رصد کرده بود، شیب کاهشی شدیدی داشته است.

بررسی آمارهای ابتدایی نشان می‌دهد برخی خریداران نفت ایران کاهش خرید خود را سه ماه قبل از اعمال تحریم‌های واشنگتن آغاز کرده اند و در این بین هند با دریافت ۲۰۳/۹۳۸ بشکه در روز در شاهنزده روز نخست آگوست، کاهشی شدید در خرید نفت ایران ایجاد کرده است. این کشور در ماه جولای به‌طور میانگین روزانه ۷۰۶/۴۵۲ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کرد.

این درحالی‌ست که تردیدها درباره هند ادامه دارد و این کشور با وجودی که سفارش‌هایی از نفت آمریکا ثبت کرده، همچنان به خرید از ایران ادامه می‌دهد و هشدارهای واشنگتن برای کاهش وابستگی به خود به این کشور را در کلام به چالش می‌کشد. از سوی دیگر جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن ممکن است هند را به سوی نفت خاورمیانه و ایران سوق دهد.

چین نیز با شیبی اندک، طی همین مدت خرید خود از ایران را کاهش داده است. آمار نشان می‌دهد میانگین خرید نفت پکن از تهران طی شانزده روز نخست ماه آگوست، به رقم ۶۱۵/۶۸۸ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به عدد ۷۲۲/۱۰۰هزار بشکه در ماه جولای، کمتر شده است.

در این مدت سفارش ژاپن از ایران ثابت باقیمانده و کره‌جنوبی نیز هیچ نفتی به تهران سفارش نداده است.

در سوی دیگر، اروپا به همراه ترکیه، درخواست خود از ایران را افزایش داده‌اند و به جای ۴۶۵/۴۵۰ هزار بشکه‌ای که روزانه در ماه جولای تحویل می‌گرفتند، ۶۳۱/۸۱۴ هزار بشکه در شانزده روز نخست خریداری کردند که بالاترین تقاضا برای نفت ایران را ایتالیا ثبت کرد و در کار آن ترکیه، فرانسه، اسپانیا، یونان و به‌تازگی کرواسی نیز دیده می‌شوند.

تولید کاهش نمی‌یابد

وزارت خزانه‌داری آمریکا برآورد کرده بود با اعمال تحریم‌های نفتی در ماه نوامبر، بین نیم تا یک میلیون بشکه از صادرات نفت ایران کم خواهد شد که داده‌ها نشان می‌دهد سه ماه مانده به آغاز این تحریم‌ها، تبعیت شرکت‌ها و کشورهای مختلف از آن بیش از برآوردها بوده است.

از سوی دیگر کارشناسان معتقدند تولید نفت ایران به این زودی‌ها کاهش نخواهد یافت و این مسئله دو دلیل اساسی دارد.

نخست اینکه تهران قادر است نفت زیادی را در مخازن خود ذخیره کند. طی دور قبلی تحریم‌ها در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، ایران حداقل ۵۰ میلیون بشکه نفت خام را روی تانکرهای شناور و خشکی خود ذخیره کرد که پس از برداشته‌شدن تحریم‌ها و با امضای برجام، این نفت‌ها فروخته شد.

دومین دلیل این است که تقاضا برای بنزین و سوخت‌های دیگر در این کشور به‌شدت بالارفته و همزمان با آغاز به تولید پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، توان پالایشی کشور نیز افزایش یافته است پس ایران می‌تواند بخش زیادی از نفت و کندانسه را به سیستم مصرف داخلی و تولید بنزین خود تزریق کند. ستاره خلیج‌فارس پس از سال‌ها تأخیر، سال گذشته وارد مدار شد و می‌تواند بخش زیادی از تولید کندانسه پارس جنوبی را که مشتری اصلی آن کره‌جنوبی بود، مصرف کند.

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false