×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
دقم، بندری برخاسته از شن‌ آزادتر از هرمز

به گزارش گروه بین‌الملل نفت‌خبر از گاردین، «پنج سال پیش، اینجا ساحلی شنی و متروکه بود.» این جمله را حامد سعید الرواحی، راننده‌ای که با خودروی مرسدس بنز خود در بزرگراه‌های جدید ساخته شده در ساحل کشور عمان با سرعت در حال حرکت است، گفت.

دقم، شهری جدید در ۴۸۰ کیلومتری مسقط است که تا پیش از سال ۲۰۱۱ میلادی، یک مرکز ماهیگیری محلی بود اما با برنامه دولت عمان، این ناحیه دورافتاده به یک منطقه آزاد اقتصادی جدید و مدرن تبدیل شده است.

الرواحی افزود: «اینجا کاملا دگرگون شده است. در این شهر هتل‌های پنج ستاره و ویلاهای لوکس زیادی ساخته شده و فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها و مراکز تفریحی جذابی در آن به چشم می‌خورد.»

 

دقم، بندری برخاسته از شن‌ آزادتر از هرمز

 

وی در یک حوضچه خشک (اسکله‌ای که برای ساخت و تعمیر کشتی‌ست و آب ان قابل تخلیه است) ساخته شده در دقم کار می‌کند و در چند سال اخیر به همراه همسر و فرزندانش در این شهر پیشرفته سکونت کرده‌اند. این شهر در سال جاری، پذیرای ساکنان و گردشگران زیادی بوده و با افتتاح شبکه بزرگراهی، بندر و دو هتل پنج ستاره، به زودی مراسم آغاز به کار پالایشگاه نفت خام آن نیز برپا خواهد شد. پیش بینی می‌شود در دو سال آینده، تعداد ساکنان این شهر از ۱۱۱هزار نفر فراتر رود.

این کارگر بندری یادآور شد: «چند سال پیش که برای نخستین بار به این منطقه آمدم، هیچ کاری برای انجام یا تاسیساتی وجود نداشت اما امروز خیابان‌های جدید و دو هتل بزرگ ساخته شده است. این پروژه را باید آخرین طرح پیشنهاد شده در دهه ۱۹۸۰ میلادی دانست که برای توازن جمعیت در سرزمین عمان اجرا شده است.»

 

دقم، بندری برخاسته از شن‌ آزادتر از هرمز

 

حدود ۷۰ درصد جمعیت عمان در نوار باریک ۴۵۰ کیلومتری در سواحل شمالی این کشور و در نزدیکی مسقط، پایتخت شیخ نشین عمان زندگی می‌کنند. رهبران این کشور برای استفاده از ظرفیت استفاده نشده صدها کیلومتر سواحل بدون استفاده عمان، طرح‌های مختلفی را در دست اجرا دارند.

از سوی دیگر، رهبران عمان برای بهره‌‌گیری از درآمدهای ترانزیت برنامه ریزی‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند. ساخت شهر دقم نیز با این هدف انجام شده است. با ساخت این بندر، زیرساخت‌های ایجاد یک منطقه آزاد اقتصادی فراهم شده و مشوقی برای توسعه شهر جدید دقم فراهم گردیده است. در این شهر بزرگ، چند شهرک صنعتی، یک پالایشگاه عظیم، فرودگاه، مراکز دانشگاهی، مجتمع‌های مسکونی مدرن و یک منطقه گردشگری نیز ایجاد شده‌اند.

 

دقم، بندری برخاسته از شن‌ آزادتر از هرمز

 

رهبران عمان معتقدند با افزایش تردد کشتی‌ها در بندر پیشرفته دقم، شاهد توسعه صنایع وابسته در منطقه آزاد اقتصادی آن خواهیم بود. این صنایع نیازمند زیرساخت‌های مسکونی برای کارکنان شاغل بوده و سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی برای توسعه زیرساخت‌ها فعالیت می‌کنند. ساکنان این شهر باید از امکانات تفریحی، فروشگاه، مدرسه و خدمات درمانی مناسب برخوردار شوند.

در طرح پیشنهادی توسعه دقم، از ایجاد فضای اقتصادی و کسب و کار لیبرال حمایت شده تا شرکت‌های خصوصی برای فعالیت در آن تشویق شوند. هزاران فرصت شغلی جدید در این شهر ایجاد خواهد شد و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که با حضور سرمایه‌گذاران بین المللی، بسیاری از شهروندان عمانی برای خروج از مسقط و کار در این منطقه، رهسپار دقم می‌شوند. شهر دقم می‌تواند اقتصاد عمان را در مسیر تنوع و جذب سرمایه گذاری خارجی ارتقا دهد.

 

دقم، بندری برخاسته از شن‌ آزادتر از هرمز

 

این شهر یک نمونه منحصربه‌فرد از ساخت شهرهای مدرن در دنیا نیست. در دنیای امروز بیش از ۲۰۰ شهر جدید در حال ساخت هستند. بیابان‌های دورافتاده در شرق آسیا، خاورمیانه و بخش‌هایی از آفریقا در حال جذب ساکنانی جدید هستند. شهرهای نورکنت (قزاقستان)، بغداد جدید (عراق)، آیلات (آذربایجان)، کابل جدید (افغانستان)، راوابی (فلسطین)، شهر اقتصادی ملک عبدالله (عربستان سعودی) و قاهره جدید (مصر) در کنار ۹ شهر جدید مراکش و ۱۲ شهر جدید کویت، مهمترین مثال‌ها در این بخش محسوب می‌شوند.

با وجود اندازه و پیچیدگی‌های متفاوت این شهرها، اکثر آنها اهداف مشابهی دارند: «تغییر ساختار اقتصاد ملی و تغییر برند دولت‌های میزبان به عنوان کشورهای دارای فناوری‌های پیشرفته و دارای اقتصاد پایدار، مدرن و بین المللی».

کشور عمان امیدوار است وابستگی خود به درآمدهای نفت و گاز را پایان دهد. گزارش منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده نشان می‌دهد ذخایر نفت خام این کشور ۵/۶ میلیارد بشکه است. بدین ترتیب، این کشور بیست و یکمین دارنده ذخایر طلای سیاه دنیا محسوب می‌شود. نیمی از تولید ناخالص داخلی عمان وابسته به درآمدهای نفت و گاز بوده و ۷۰ درصد صادرات و ۶۸ تا ۸۵ درصد درآمدهای دولت از این حوزه تامین می‌شود.

 

دقم، بندری برخاسته از شن‌ آزادتر از هرمز

 

صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۶ میلادی پیش بینی کرده بود که عمان می‌تواند به یکی از کشورهای نفتی خاورمیانه تبدیل شود که احتمالا تا پایان دهه کنونی میلادی با فقدان منابع مالی روبرو خواهد شد. با اتفاقاتی نظیر شوک نفتی سال ۲۰۱۴ میلادی و سقوط بی‌سابقه قیمت طلای سیاه، بسیاری از کشورهای خاورمیانه تلاش کردند به سوی متنوع کردن اقتصادهای خود گام بردارند.

براساس اعلام رهبران عمان، در سال ۲۰۲۰ میلادی، سهم درآمدهای نفتی از تولید ناخالص داخلی به نصف کاهش خواهد یافت. برای تحقق این هدف، بیش از ۱۰۶ میلیارد دلار در بخش‌های گردشگری، حمل و نقل و ساختمان سرمایه‌گذاری می‌شود. ساخت شهر جدید دقم نیز یکی از برنامه‌های کلیدی برای تغییر اقتصاد نفتی عمان به شمار می‌رود.

کشورهای نفتی خاورمیانه باید خود را برای دنیای بدون نفت آماده کنند و ساخت شهرهای جدید، گامی بلند برای گذار اقتصادهای تک محصولی و وابسته به نفت به سوی اقتصادهایی پویا، رقابتی، بدون فساد و بروکراسی و پایانی بر نظام‌های سیاسی بسته و غیردموکراتیک است.

 

دقم، بندری برخاسته از شن‌ آزادتر از هرمز

 

شهر دقم در سواحل دریای عرب(اوقیانوس هند) و نزدیکی تنگه هرمز به عنوان دروازه خلیج فارس و کلیدی ترین تنگه نفتی دنیا قرار دارد. حدود یک پنجم نفت تولیدی دنیا روزانه از این تنگه عبور می‌کند. موقعیت راهبردی بندر دقم باعث شده تا این شهر به یکی از گزینه‌های مورد توجه چینی‌ها در پروژه راه ابریشم دریایی تبدیل شود. هم اکنون سه چهارم نفت صادراتی عمان، روانه بازار چین می‌شود.

در سال گذشته، کنسرسیوم چینی وانفانگ بخشی از زمین‌های منطقه آزاد اقتصادی دقم را به مساحت ۱۱ کیلومتر مربع و با قیمت ۱۰/۷ میلیارد دلار خریداری کرد. در این محدوده، یک پالایشگاه نفت، یک واحد متانول، کارخانه ساخت سلول‌های خورشیدی، مرکز تولید خودرو، کارخانه تولید مصالح ساختمانی، یک مجتمع گردشگری پنج ستاره ۲۰۰ میلیون دلاری و خانه‌هایی برای سکونت ۲۵هزار نفر ساخته می‌شود. بخش اعظم سرمایه گذاری این کنسرسیوم با حمایت پکن و با تامین مالی توسط بانک‌های چینی انجام خواهد شد.

تاکنون کشورهای کویت، ژاپن، عربستان سعودی و کره جنوبی در این شهر جدید سرمایه‌گذاری کرده‌اند. دولت هند نیز از رهبران مسقط تقاضا کرده تا از بندر دقم و بندر خشک آن برای مقاصد تجاری و نظامی استفاده کند.

در این شهر، بنادر پیشرفته ماهیگیری و خانه‌هایی مدرن نیز برای ماهیگیران عمانی ساخته شده است. اما اکثر آنها تمایلی به زندگی در این خانه‌ها ندارند. عمانی‌ها دوست دارند تا از شترهایشان مراقبت کنند. هرچند آنها نیز با فراگیر شدن عصر نوین، دیر یا زود به جمع سایر هموطنانشان در شهری مدرن و پیشرفته خواهند پیوست.

نویسنده: وید شیپرد

 

 

 

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false