×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
دوراهی بزرگ عربستان در آستانه نشست اوپک

 

 

 

مترجم: محسن داوری

به گزارش گروه انرژی نفت‌خبر از بلومبرگ، در نشست هفته جاری اوپک، عربستان سعودی با انتخاب‌های سرنوشت سازی روبرو خواهد بود. کاهش تولید نفت و عصبانی کردن دونالد ترامپ و یا تداوم عرضه زیاد نفت به بازار و پذیرش ریسک سقوط قیمت‌ها و افزایش مشکلات داخلی اقتصادی از جمله چالش‌های پیش روی سعودی‌ها خواهد بود.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و پادشاه بعدی این کشور دریافته که این تناقض با مرگ فجیع جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در استانبول، دشوارتر شده است. وی که با فشار شدید سناتورهای خشمگین و سایر بازیگران قدرت در واشنگتن روبرو شده، بیش از همیشه به حمایت‌های سیاسی دونالد ترامپ نیاز دارد.

نشست هفته جاری گروه ۲۰ در بوینس آیرس آرژانتین می‌تواند سرنوشت بازار نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی و جنگ یمن تا قیمت سهام اکسون‌موبیل را تعیین کند. ولادیمیر پوتین نیز که کشورش در دو سال گذشته برای مدیریت بازار نفت با ریاض همکاری‌های گسترده‌ای داشته، نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

اد مورس، از کارشناسان بازار نفت در سیتی گروپ اعلام کرد: «ما با گروه‌های تأثیرگذار مختلفی روبرو هستیم و نشست آرژانتین می‌تواند زمینه‌ساز تغییرات مختلفی در سال آینده باشد؛ اما پرسش کلیدی اینست که آیا رهبران ایالات‌متحده، روسیه و عربستان در مورد قیمت مناسب نفت به توافق دست خواهند یافت و یا خیر.»

نشست گروه ۲۰ در آستانه اجلاس اوپک پلاس برگزار گردیده است. در روزهای پایانی هفته جاری نیز، وزرای نفت اوپک و متحدان این کارتل در وین گرد هم می‌آیند تا در مورد پیشنهادات ارائه شده به بحث و گفت‌وگو بپردازند. میزان تولید در سال آینده میلادی و پیش‌نویس بیانیه از دیگر موضوعات کلیدی نشست ۱۷۵ اوپک خواهد بود. هرچند اکثر اعضا به پیامدهای نشست آرژانتین چشم دوخته‌اند.

نوسانات قیمت نفت در چهار سال اخیر

نوسانات قیمت نفت در چهار سال اخیر

 

اگر رهبران عربستان تلاش کنند تا از سقوط بیشتر قیمت نفت جلوگیری کنند، با یک مانع بزرگ که متحد منطقه‌ای آنان نیز هست، روبرو خواهند شد: دونالد ترامپ.

عده‌ای از تحلیلگران بازار نفت معتقدند به دلیل حمایت‌های کاخ سفید از شیوخ عربستان در پرونده سلاخی خاشقجی، محمد بن سلمان خود را متعهد به عملی کردن خواسته‌های ترامپ در مورد کاهش قیمت نفت می‌داند. سنای آمریکا در روز چهارشنبه گذشته طرحی در جهت مخالف منافع عربستان در یمن تصویب کرد. بدین ترتیب ترامپ تلاش خواهد کرد تا خود را تنها دوست ولیعهد جوان در واشنگتن معرفی کند.

تیباوت ریموندوس، بنیانگذار شرکت انگلیسی سی تی سی اعلام کرد: «دونالد ترامپ تاکنون توانسته است تا حدود زیادی سطح قیمت نفت را محدود کند. بدین ترتیب بازار در انتظار روزهای آینده نشسته است که آیا ریاض می‌تواند زمینه تحقق خواسته‌های خود را فراهم کند و یا خیر.»

رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در رسانه‌های عمومی و گفت‌وگوهای خصوصی به سعودی‌ها اعلام کرده که خواهان نفت ارزان است. در اکتبر گذشته که قیمت نفت خام از مرز ۸۰ دلار فراتر رفت، ترامپ در گفت‌وگوی تلفنی با محمد بن سلمان بر سر وی فریاد کشیده بود. کمی بعد، عربستان تلاش کرد تا پیش از سقوط قیمت‌ها، خواسته‌های کاخ سفید را محقق کند. تولید نفت ماه نوامبر این کشور از مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز فراتر رفت که یک رکورد محسوب می‌شود.

ترامپ پس از سقوط قیمت نفت به ۵۴ دلار از ۸۲ دلار در اوایل پاییز، در توییتر به خود تبریک گفت. به علاوه، وی خواهان همکاری بیشتر عربستان برای کاهش بیشتر قیمت نفت نیز شده بود.

در سایه بحران قتل خاشقجی، این فرضیه وجود دارد که شاهزاده عربستانی به یک معامله بزرگ دست زده است، معامله‌ای برای پایین نگاه داشتن قیمت نفت برای مدت طولانی در برابر حفظ وی در قدرت.

در شرایط کنونی ریاض برای توقف این معامله دلایل قابل‌توجهی دارد. این کشور  بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول برای توازن بودجه سال آینده خود به نفت ۷۳ دلاری نیاز دارد.

ذخایر ارزی کنونی این کشور کمتر از سال ۲۰۱۴ میلادی و آغاز سرازیر کردن نفت ارزان به بازار و شروع جنگ قیمت با تولیدکنندگان نفت شیل ایالات‌متحده است. هرچند آنها می‌توانستند در آن سال به سیاست کاهش تولید برای بهبود قیمت‌ها دست بزنند.

بسام فتوح، مدیر انستیتوی مطالعات انرژی آکسفورد اعلام کرد: شرایط مالی دولت عربستان وخیم‌تر شده و دورنمای فعالیت بخش خصوصی و اقتصاد عربستان، ضعیف‌تر از گذشته شده است.

یکی از مثال‌های آسیب‌پذیری عربستان به ذخایر ارزی این کشور مربوط می‌شود. در چهار سال اخیر، میزان این ذخایر از ۷۵۰ میلیارد دلار به ۵۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.

 

نمودار تولید نفت عربستان در یک دهه اخیر

نمودار تولید نفت عربستان در یک دهه اخیر

میزان فشار ترامپ به محمد بن سلمان به عنوان مهمترین متحد واشنگتن در خلیج‌فارس محدود است. کاخ سفید خواهان تداوم فشار بر ایران جهت کاهش صادرات نفت این کشور و کشاندن ایران به پای میز مذاکره در مورد برنامه هسته‌ای تهران است. بدین ترتیب ریاض به عنوان دستیار سیاست‌های کاخ سفید در خاورمیانه از نقشی کلیدی برخوردار است.

ریاض در برابر یک دوراهی بزرگ و انتخابی دشوار میان خواسته‌های ترامپ و جلوگیری از سقوط بیشتر قیمت نفت خام قرارگرفته‌اند. تعدادی از اعضای اوپک پیشنهاد داده‌اند در نشست هفته جاری در مورد پیشنهاد کاهش بدون سروصدای تولید کارتل به دلیل خواست مشتریان، مذاکره انجام شود.

خالد فالح، وزیر انرژی عربستان در اوایل ماه نوامبر اعلام کرد که کشورش در ماه‌های دسامبر و ژانویه و به دلیل تقاضای کمتر مشتریانش، تولید خود را کاهش خواهد داد.

 

تلاش برای اقناع پوتین  

اما ریاض با مشکل دیگری نیز روبرو است: پوتین در دو سال گذشته به متحد عربستان در بازار نفت تبدیل شده است.

آنها با ارز انعطاف‌پذیر روبل و نقطه سر به سری پایین‌تر نسبت به سعودی‌ها از نفت ۶۰ دلاری به عنوان رقمی مناسب یادکرده‌اند. البته روس‌ها به دنبال برهم زدن روابط خود با عربستان نیستند، اما با شرایط کنونی دو کشور باید به چانه‌زنی روی آورند.

رهبران دو کشور رایزنی‌های فشرده‌ای در هفته‌های اخیر داشته‌اند. روس‌ها همچنان به طرح فریز نفتی پایبند هستند، اما در مورد آینده توافق پس از گذشت دو سال، ابهام‌های زیادی وجود دارد.

الکساندر نواک وزیر انرژی مردان یخی در هفته جاری در گفتگو با خبرگزاری تاس اعلام کرد که نفت ۶۰ دلاری برای اقتصاد کشورش مناسب بوده و منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را تأمین می‌کند.

تولید نفت سعودی‌ها در بالاترین میزان سال‌های اخیر و بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز است و سایر اعضای اوپک از این کشور خواسته‌اند تا پیش از دیگران، کاهش تولید خود را آغاز کند.

در میان کارشناسان این اتفاق نظر وجود دارد که رهبران شبه‌جزیره گزینه‌های اندکی دارند. در صورت موفقیت ریاض در تأمین خواسته‌های ترامپ، آنها باید در جهت اقناع مسکو برای کاهش تولید کنونی گام بردارند. اگر این اتفاق روی دهد و یک توافق جدید برای کاهش عرضه در رسانه‌ها منتشر شود، شاهد افزایش قیمت نفت به ۷۵ تا ۸۵ دلار و همانند قیمت‌های اوایل سال جاری خواهیم بود.

آمریتا سین، تحلیلگر ارشد بازار نفت در موسسه انرژی اسپکتس اظهار داشت: «هم اکنون اعلام کاهش عرضه اوپک دشوارتر از دستیابی به آن است، اگر در پایان نشست هفته جاری اوپک در وین شاهد دسترسی به توافق مشترک اعضا نباشیم و در بیانیه اوپک تنها بر خواست اعضا در جهت مقابله با مازاد عرضه تأکید شود،  بدون تردید شاهد سقوط قابل توجه قیمت‌ها خواهیم بود.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false