×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
دولت ترکیه «دولت دزدهای دریایی» است

این بیانیه یک روز پس از اخطار اتحادیه اروپا به ترکیه صادر شده است. اتحادیه اروپا از ترکیه خواسته بود برنامه خود برای حفاری اطراف قبرس و شرق مدینترانه را از دستور کار خارج کند چون “غیرقانونی” است.

دولت قنونا به رسمیت شناخته شده قبرس، در سال ۲۰۱۱ موفق به کشف منابع گاز در مدینترانه شد، اما از آن زمان بر سر مرزهای آبی خود با ترکیه درگیری شدید دارد؛ مرزهایی که این کشور امتیاز اکتشاف نفت و گاز آن را به شرکت های چند ملیتی واگذار کرده است.

ترکیه، که با دولت قبرس روابط سیلسی ندار، مدعی است برخی مناطق عملیاتی نیکوزیا، یا متعلق به ترکیه است یا در مناطقی که دولت ترکی-قبرسی مالک هر اکتشافی در آن است.

قبرس در سال ۱۹۷۴ متعاقب تجاوز ترکیه به دو قسمت تقسیم شد؛ دولت ترکیه حامی دولت ترکی-قبرسی در شمال این جزیره است.

پیش از این سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا، پتر استانو، گفته بود: “نیاز است اقدامات عملی برای مهیا ساختن شرایط گفت و گو با حسن نیت فراهم شود. اما قصد ترکیه برای انجام فعالیت های حفاری بیشتر در این منطقه، با کمال تاسف، در مسیر مخالف است.”

پاسخ وزارت خارجه ترکیه به این بیانیه این بود که “بخش ترکی قبرس همانقدر بر این میدان دارای حق است که بخش یونانی آن. دو طرف می توانند درآمد حاصل از اکتشافات در این منطقه را تقسیم کنند.”

رییس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان نیز پس از امضای قرارداد مرز دریایی با لیبی روز سه شنبه گذشته گفت ترکیه “هر وقت مقدور باشد” اکتشاف گاز در شرق مدینترانه را آغاز خواهد کرد.
ترکیه در ماه نوامبر با امضای توافقنامه با طرابلس، که بر بخش قابل توجهی از دریا ادعا دارد موجبات خشم همسایگان را فراهم کرد.

وزیر خارجه یونان در ماه نوامبر در واکنش به توافق آنکارا-طرابلس گفته بود: “ترکیه مننکر چیزی است که بسیار آشکار است؛ این که میان آن دو کشور منطقه جغرافیایی بزرگی به نام کرت وجود دارد. نتیجتا این اقدام از اساس بی معنی است.”

متعاقب اخطار اتحادیه اروپا، آقای اردوغان که در کنفرانس صلح لیبی در برلین شرکت کرده بود گفت “اولتیماتوم” اتحادیه اروپا قابل پذیرش نیست و بار گوشزد کرد که چهار میلیون پناهجوی عمدتا سوری اکنون در ترکیه هستند که او می تواند به اروپا بفرستد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false