×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
رقابت آمریکا و اوپک پلاس برای بازار نفت آسیا تشدید می‌شود؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، در پی هشدارهای جدید در مورد پایان رشد تقاضای نفت، برخی از تحلیلگران شاهد کشمکش بین صادرکنندگان اصلی مانند ایالات‌متحده و اعضای اوپک پلاس برای بدست آوردن سهم بازار در منطقه هستند، کسب سهم پیش از آنکه خیلی دیر شود.

رایان فیتزماوریس، استراتژیست شرکت رابوبانک در گزارشی نوشت: «این شرایط می‌تواند برای کشورهای بزرگ صادرکننده نفت مانند عربستان سعودی و روسیه «اکنون یا هرگز» تلقی شود. هرچند که تقاضای چین برای نفت هرگز بیشتر از این نبوده، اما ممکن است این پنجره به سرعت بسته شود.»

از آنجایی که همه‌گیری ویروس کرونا، افت تاریخی تقاضای خام را در پی داشته، در اوایل سال جاری میلادی مجموعه‌ای از شرکت‌های بزرگ نفتی پیش‌بینی می‌کردند که اوج تقاضای نفت در این دهه اتفاق بیفتد. یکی از جدی‌ترین هشدارها از طرف شرکت بی‌پی بوده، این شرکت معتقد است که مصرف نفت هرگز به سطح پیش از بحران ویروس کرونا بازنمی‌گردد.

تحلیلگر رابوبانک نوشت، همزمان با کاهش عرضه اوپک پلاس در آسیا، ایالات‌متحده نیز در بازار نفت آسیا ورود پیدا كرده و به دنبال توافق تجاری سال گذشته، سهم بازار ایالات‌متحده در چین رو به رشد است.
پیش از گسترش واکسن کرونا در سراسر جهان، دولت‌ها محدودیت‌های شدیدتری را برای جلوگیری از شیوع این ویروس اعمال می‌کنند و همین موضوع موجب نگرانی تولیدکنندگان بزرگ نفتی در مورد بهبود تقاضای نفت شده است.

بانک آمریکا در یادداشت هفته‌نامه انرژی جهانی خود اعلام کرد: «به طور گسترده‌تر، اوپک پلاس قادر به از دست دادن دائمی سهم بازار این دهه نیست، زیرا رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۹ به دلیل افزایش فروش خودروهای الکتریکی به اوج خود می‌رسد.»

در یادداشت آمده است: «نبردی برای سهم بازار در پیش است و اوپک پلاس قصد ندارد زندگی را برای تولیدکنندگان نفت شیل ایالات‌متحده آسان کند. ورود به جهانی پس از هیدروکربن با ظرفیت‌های زیادی برای تولید نفت اضافی می‌تواند از نظر مالی برای تولیدکنندگان نفت ویران کننده باشد و اوپک سعی می‌کند از این اتفاق جلوگیری کند.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false