×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
رقابت روسیه و آمریکا بر سر صادرات گاز به اروپا

مترجم: شکوه ارشادی فر
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از سی‌ان‌بی‌سی، اتحادیه اروپا با ۲۸ کشور و جمعیتی در حدود ۵۱۲ میلیون نفر، یک بازار ارزشمند و به تبع یک میدان رقابت سیاسی برای بزرگ‌ترین صادرکنندگان انرژی جهان محسوب می‌شود، به ویژه زمانی که صحبت بر سر صادرات گاز طبیعی باشد. روسیه مدت‌هاست که منبع اصلی تأمین‌کننده گاز طبیعی در بازار اروپاست اما آمریکا مدتی است که با افزایش واردات گاز طبیعی مایع (به شکل مایع فوق سرد که هم امن‌تر است و هم ساده‌تر ذخیره می‌شود) دنبال به چالش کشیدن روسیه است.
اروپا مشتاق است که وابستگی خود را نسبت به گاز روسیه و همچنین تمام مناسبات ژئوپلیتیکی آن از بین ببرد. جین کلود جانکر، رئیس کمیسیون انرژی اروپا و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه جولای (تیرماه) سال گذشته در نشستی توافق کردند تا همکاری‌های استراتژیک بین اتحادیه اروپا و آمریکا تقویت شود و اتحادیه اروپا هم اعلام کرد که برای تأمین انرژی مورد نیاز خود ال ان جی بیشتری از آمریکا وارد خواهد کرد.
در اکتبر (مهرماه) ۲۰۱۸، بیشترین حجم گاز یعنی چیزی در حدود ۲۴ درصد ال ان جی آمریکا به اروپا رفت، این مقدار ۰/۶ میلیارد مترمکعب بود. در تمام سال ۲۰۱۷، فقط ۱۰ درصد از گاز ال ان جی آمریکا به اتحادیه اروپا صادر شد. کمسیون اتحادیه انرژی اروپا انتظار دارد که صادرات آمریکا و همچنین امکانات مربوط به پایانه‌های ال ان جی به این منطقه تا سال ۲۰۲۲ در سراسر اروپا ۲ برابر شود.
اتحادیه اروپا در مورد تجارت ال ان جی بین آمریکا و اروپا در اواخر ماه نوامبر (آبان ماه) اعلام کرد: «واقعیت این است که ال ان جی آمریکا اگر قیمت رقابتی پیدا کند می‌تواند نقش بیشتری در عرضه گاز، افزایش تنوع و امنیت انرژی در اتحادیه اروپا ایفا کند.» بر اساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی (EIA) آمریکا برای نخستین بار در ۶۰ سال گذشته به یک شبکه صادرکننده گاز طبیعی در سال ۲۰۱۷ تبدیل شد. این کشور صادرات گاز ال ان جی را در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۸ درصد افزایش داد. به گفته اداره اطلاعات انرژی، در حالی که صادرات ال ان جی در سال ۲۰۱۸ ادامه داشته است، خطوط لوله واردات و صادرات نسبت به سال ۲۰۱۷ تغییری نکرده است. با این حال، صادرکنندگان آمریکایی که به دنبال بازارهای اروپا هستند با مانع بزرگی پیش روی خود مواجه‌اند و آن هم روسیه است.
بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به واردات محصولات انرژی اتحادیه اروپا در ماه اکتبر (مهرماه)، روسیه در سال ۲۰۱۸ همچنان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده گاز طبیعی اروپا بوده است. دیگر تأمین‌کننده اصلی نیز کشور نروژ است. الجزایر و قطر هم در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. کمسیون انرژی اتحادیه اروپا از وابستگی زیاد این اتحادیه به گاز روسیه خبر می‌دهد و بیان می‌کند که ۱۱ کشور عضو این اتحادیه (بلغارستان، جمهوری چک، استونی، لتونی، مجارستان، اتریش، لهستان، رومانی، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند) بیش از ۷۵ درصد از کل واردات گاز طبیعی خود را در سال ۲۰۱۸ از روسیه دریافت کرده‌اند که دلیل اصلی آن نزدیکی این کشورها به روسیه است.
گاز از روسیه به وسیله خط لوله شرکت دولتی گازپروم به منطقه اروپا عرضه می‌شود که از مزایایی چون حمل و نقل ارزان و زیرساخت‌های مناسب برخوردار است. این شرکت همچنین دارای تعدادی خط لوله در حال بهره‌برداری یا در دست ساخت با شرکت‌های انرژی اروپایی است. علاوه بر این، خط لوله نورد استریم و نسخه توسعه یافته آن، نورد استریم ۲، روسیه را از طریق دریای بالتیک به اروپا متصل می‌کند. شرکت گازپروم و شرکت‌های شریک آن در لهستان، بلاروس و آلمان بر خط لوله ۲ هزار کیلومتری که شبه جزیره یامال (در سیبری) را به اروپا انتقال می‌دهد؛ نظارت می‌کنند تا از شهر Torzhok در روسیه (از طریق بلاروس و لهستان) به آلمان بفرستند. گازپروم همچنین در حال آماده سازی خط لوله ترک استریم است تا گاز روسیه را از طریق دریای سیاه به ترکیه و جنوب شرقی اروپا انتقال دهد.
پروژه‌های خط لوله انتقادات شدیدی را در اروپا و آمریکا در برداشت و ترامپ آلمان را که بزرگترین خریدار خارجی گاز روسیه است «اسیر» روسیه نامید. رکس تیلرسون وزیر سابق ترامپ در اوایل سال ۲۰۱۸ گفت که خط لوله نورد استریم ۲ امنیت انرژی اروپا را تحت الشعاع قرار داده است. اما با وجود وابستگی اروپا به گاز روسیه، روابط این منطقه با روسیه با گره‌ها و چالش‌هایی مواجه است. روابط روسیه با اروپا پس از اتفاقات سال ۲۰۱۴ که روسیه در شبه جزیره کریمه در شرق اوکراین مداخله نظامی کرد و حمایت طرفداران روسیه در این کشور که باعث اعمال تحریم‌هایی از طرف آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه شد؛ رو به سردی رفت. در سال ۲۰۱۴ شرکت‌های نفتی روسیه گازپروم و آرم نفت مجازات شدند.
آمریکا در ماه نوامبر (آبان‌ماه) هشدار داد که هنوز می‌تواند پیگیر اعمال تحریم علیه پروژه نورد استریم۲ و کشورهایی باشد که در این پروژه همکاری می‌کنند. ۵ کشور اتحادیه اروپا در ساخت نورد استریم ۲ مشارکت می‌کنند و اتحادیه اروپا نگران اعمال چنین تحریمی است. با توجه به توسعه زیرساخت‌های روسیه در اروپا، گفته می‌شود که نمی‌توان ابعاد ژئوپلیتیک برای ارتقای آمریکا و تطابق اروپا از ال ان جی را نادیده گرفت.
یکی از تحلیلگران به CNBC گفت: «قطعاً اهداف ژئوپلیتیک برای آمریکا وجود دارد. در واقع ماهیت ژئوپلیتیک آمریکا بدست آوردن سهم بازار گاز اروپاست که این نکته با مخالفت ترامپ با نورد استریم ۲ پررنگ و برجسته‌تر می‌شود.» وی ادامه داد: «در حالی که دلایل دیگری برای افزایش واردات از آمریکا، از جمله داشتن منابع و قیمت‌های متنوع وجود دارد، سخت است که به بحث در مورد مباحث ژئوپلیتیکی بپردازیم.»
اروپا در طول ۲ سال گذشته تنها با چند پایانه صادراتی توانسته است از آمریکا ال ان جی دریافت کند. این کارشناس افزود: «با افزایش صادرات آمریکا تعداد واردکنندگان و همچنین میزان واردات افزایش می‌یابد؛ اما هنوز راه زیادی برای رقابت با روسیه وجود دارد.» وی افزود: «احتمالاً واردات اروپا افزایش پیدا کند و به دلیل افزایش صادرات آمریکا، حجم زیادی از واردات اروپا از آمریکا خواهد بود.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false