×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
روابط ایران و عراق در حوزه انرژی گسترش می یابد

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از ایرنا، ‘بیژن زنگنه’ و ‘ثامر الغضبان’ وزیران نفت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، در پایان مذاکرات هیات های دو کشور، امروز در بغداد، در یک کنفرانس خبری کوتاه، بر گسترش روابط از جمله در حوزه انرژی تاکید کردند.

الغضبان گفت که مذاکرات امروز در ادامه صحبت های دیدار یک ماه قبل در حاشیه اجلاس اوپک و با هدف بررسی زمینه های همکاری دو کشور انجام شد.

وی، روابط دو کشور دوست و برادر ایران و عراق را روابطی خوب و گسترده در حوزه اقتصاد و تجارت دانست و گفت که دو طرف بنا دارند آن را در حوزه انرژی هم گسترش دهند.

الغضبان گفت که افق های روشنی در مورد همکاری فی مابین وجود دارد و در جریان مذاکرات امروز درباره این افق ها صحبت شد.

وزیر نفت عراق افزود: بنا داریم توافق های انجام شده در گذشته را مبنای کار قرار دهیم و درصورت امکان به آن بیفزاییم.

بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به دیدارهای امروزش با نخست وزیر و وزیر برق گفت که در این دیدارها در مورد مسائل مورد علاقه دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

وی به وجود مشترکات فراوان تاریخی و فرهنگی میان دو کشور اشاره کرد و گفت که تهران و بغداد، هم در حوزه روابط دو جانبه و هم در سطح سازمان های بین المللی همکاری خوبی با هم دارند.

وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرد که همکاری ها در زمینه نفت بین دو کشور افزایش یابد.

الغضبان وزیر نفت عراق در پاسخ به سوالی درباره برداشت از میادین مشترک نفتی گفت که بین دو کشور همکاری پیرامون بررسی مطالعاتی بر روی تعدادی از میادین مشترک وجود دارد اما دو طرف هنوز به توافق مشخصی درخصوص برداشت از این میادین نرسیده اند.

وی در عین حال همکاری در حوزه های مختلف میان دو کشور را گسترده دانست و خواستار تقویت آن شد.

وزیر نفت ایران نیز در پاسخ به سوال دیگری تاکید کرد که ایران بدلیل داشتن منابع کافی، مشکلی برای افزایش صادرات گاز به عراق ندارد.

زنگنه بار دیگر بر نامشروع بودن تحریم های آمریکا علیه ایران تاکید کرد.

بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران صبح پنجشنبه در راس هیاتی برای یک سفر رسمی وارد بغداد پایتخت عراق شد و مورد استقبال ‘ثامر الغضبان’ همتای عراقی خود قرار گرفت.

وی سپس به دیدار ‘عادل عبدالمهدی’ نخست وزیر عراق رفت و با وی درباره روابط دو جانبه و مسائل مورد علاقه دو کشور گفتگو کرد.

زنگنه در این سفر همچنین قرار است با ‘برهم صالح’ رئیس جمهوری نیز دیدار و گفتگو کند.

ایران و عراق در حال حاضر در بخش انرژی همکاری های خوبی دارند و بر اساس آخرین آمارها ایران ۱۳۵۰مگاوات برق از طریق سه خط انتقالی در بصره، دیاله و عماره به عراق صادر می کند.

صادرات گاز ایران به عراق نیز هم اکنون حدود ۱۵ میلیون مترمکعب است که در صورت عملیاتی شدن همه طرح های صادراتی، میزان صادرات به حدود ۴۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false