×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
روسیه و عربستان راه سختی در پیش دارند

مترجم: عارف صفی پور
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از بلومبرگ، جفری کری، رئیس بخش تحقیقات شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی گلدمن ساکس در مصاحبه‌ای در سن‌پترزبورگ گفت: «رشد تقاضای فعلی، نه در حدی است که اعضای اوپک پلاس طرح کاهش تولید را متوقف کنند و نه در حدی است که اعضا برای کاهش بیشتر تولید توافق کنند.»

کری در ادامه گفت: «با توجه به نبود اطمینان در مورد میزان صادرات نفت ایران و همچنین افزایش تولید نفت شیل ایالات‌متحده، پیدا کردن سطح تولیدی که بازار را به ثبات برساند بسیار دشوار خواهد بود.»

همانطور که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن در حال آماده شدن برای نشست بعدی خود در وین هستند، تحلیلگران نفتی در حال افزایش احتمال وقوع مازاد عرضه در بازار به دلیل کندتر شدن نرخ رشد تقاضا هستند. کاهش مصرف‌کنندگان نفتی می‌تواند اوپک پلاس را مجبور به تمدید طرح کاهش تولید کند، کاری که احتمالاً روسیه حاضر به امضای آن نشود.

کری در حاشیه نشست بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ گفت: «زمانی که یک کاهش عرضه یا افزایش تقاضای قوی وجود داشته باشد، تصمیم‌گیری بسیار آسان‌تر خواهد بود، در چنین شرایطی روسیه و عربستان روی افزایش تولید توافق می‌کنند، اما اکنون، شرایط بازار در میانه قرار گرفته است و همین امر باعث می‌شود که تنش میان روسیه و عربستان سعودی آشکار شود.»

خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، تقریباً مطمئن است که توافق اوپک روی تمدید طرح کاهش تولید صورت خواهد گرفت و ممکن است تعدادی از اعضای غیر عضو اوپک نیز با این تصمیم موافق باشند. در عین حال، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسيه، یک رویکرد صبر و بررسی را اتخاذ کرده و گفته است که برای تصمیم‌گیری به زمان بیشتری نیاز دارد.

نواك بر سر یک دوراهی قرار گرفته است. بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه، یعنی شرکت روسنفت هشدار داده که تمدید طرح توافق با اوپک، به از دست دادن سهم نفت روسیه در بازار و واگذار کردن آن به ایالات‌متحده خواهد منجر خواهد شد. در همین حال، وزیر دارایی روسیه، آنتون سیلانوف گفته است که هرگونه شکست در دستیابی به توافق می‌تواند قیمت‌ها را به ۴۰ دلار در هر بشکه برساند، سطحی که برای اقتصاد روسیه خطرناک است.

عربستان سعودی که اوپک پلاس را به تمدید طرح کاهش تولید دعوت کرده، برای ایجاد توازن در بودجه سال جاری خود، به نفت ۸۵ دلاری نیاز دارد. گلدمن ساکس چشم‌انداز قیمت نفت را در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، در حدود ۶۵ دلار به ازای هر بشکه در نظر گرفته و برای سال ۲۰۲۰ میلادی نیز متوسط بهای نفت را ۶۰ دلار به ازای هر بشکه پیش‌بینی کرده است.

طبق گفته گلدمن ساکس، در صورتی که در هفته‌های آینده اختلال بیشتری در بازار نفت بروز ندهد، ممکن است که عربستان سعودی، سایر اعضای اوپک را برای تمدید طرح کاهش تولید مجاب کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false