×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
رویای نفت ارزان ترامپ محقق می‌شود؟

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه انرژی نفت خبر به نقل از بلومبرگ، در یک ماه اخیر، شاهد تثبیت قیمت نفت خام بوده‌ایم. کاهش تولید ونزوئلا و چند کشور دیگر نگرانی‌هایی را پدید آورده، اما فعالان بازار نسبت به پیامدهای عدم رشد تقاضا نگرانی بیشتری دارند.
با عبور فصل زمستان از نیمه، چشم‌انداز قیمت نفت معمولاً به‌سوی پایین حرکت می‌کند. افزایش قیمت‌ها در ابتدای سال جدید میلادی، متوقف شده و نگرانی‌ها در مورد رشد تقاضا، بر بازار سایه افکنده است. با آغاز طرح کاهش تولید اوپک و تحریم‌های ایالات‌متحده، چشم‌انداز بهای نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی، در هاله‌ای از مه قرار گرفته است.
از ماه دسامبر، رهبران عربستان طرح کاهش تولید را آغاز کرده‌اند. بدین ترتیب آنها فراتر از تعهدات کاهش تولید خود در ماه ژانویه ۲۰۱۹ میلادی، از عرضه خود کاسته‌اند.
افزایش تولید نفت ایالات‌متحده نیز متوقف شده و تحریم‌های دونالد ترامپ علیه ایران و ونزوئلا، به کاهش چشمگیر صادرات آنها منجر شده است.
در ژانویه امسال و بر اساس اطلاعات منابع ردیابی محموله‌ها و شرکت اطلاعات انرژی کپلیر، صادرات اعضای اوپک به ایالات‌متحده به پایین‌ترین میزان در پنج سال اخیر کاهش یافته است.
داده‌های ردیابی شناورهای بلومبرگ نیز نشان می‌دهد میزان صادرات نفت منطقه خلیج‌فارس به ایالات‌متحده در ماه گذشته ۳۶ درصد کمتر از ماه دسامبر و ۶۰ درصد کمتر از ماه اکتبر بوده است.
دلیل اهمیت این تغییر، نه تنها جایگاه ایالات‌متحده به عنوان بزرگترین مشتری اوپک، که شفافیت در بازار انرژی آمریکا است.
داده‌های رسمی هفتگی تولید، مصرف، پالایش، ذخیره‌سازی و مبادلات ایالات‌متحده توسط معامله گران و سیاست‌گذاران ردیابی می‌شود.

در نمودار ۱، صادرات ماهانه نفت عربستان به ایالات‌متحده در دو سال گذشته و از آغاز طرح فریز نفتی اوپک پلاس نشان داده شده است.

در نمودار ۱، صادرات ماهانه نفت عربستان به ایالات‌متحده در دو سال گذشته و از آغاز طرح فریز نفتی اوپک پلاس نشان داده شده است.

شیوخ ریاض با توجه به شفافیت میزان واردات نفت ایالات‌متحده تصمیم گرفتند تا از میانه سال ۲۰۱۷ میلادی، از میزان صادرات خود به این کشور بکاهند. در ماه‌های اخیر نیز بار دیگر شاهد کاهش صدور نفت عربستان به بازار آمریکا بوده‌ایم.
در فاصله ماه‌های نوامبر تا ژانویه، میزان صادرات نفت عربستان به کشورهای مختلف ۱۰ درصد کاهش یافته، اما میزان کاهش صادرات نفت به ایالات‌متحده ۴۶ درصد بوده است. میزان کنونی صادرات نفت ریاض به خریداران آمریکایی، کمترین مقدار از آغاز طرح فریز نفتی در ژانویه ۲۰۱۷ میلادی تاکنون بوده است.

در نمودار ۲ ، میزان تولید پیش‌بینی‌شده و تولید واقعی نفت شیل ایالات‌متحده در دو‌ سال اخیر و نیمه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی نشان داده شده است.

در نمودار ۲ ، میزان تولید پیش‌بینی‌شده و تولید واقعی نفت شیل ایالات‌متحده در دو‌ سال اخیر و نیمه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی نشان داده شده است.

پیش‌بینی‌ها نشانگر کاهش رشد تولید نفت ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۹ میلادی است. در فاصله ماه‌های دسامبر ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۱۸ میلادی، تولید نفت ایالات‌متحده ۱/۸ میلیون بشکه در روز افزایش یافت. این میزان رشد، سه برابر پیش‌بینی‌های ارائه شده در ابتدای سال گذشته بوده است.
انتظار می‌رود که در سال جاری شاهد افزایش ۵۲۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایالات‌متحده باشیم. کاهش رشد تولید نفت در ایالات‌متحده بر عرضه و تقاضای بازار تأثیر قابل‌توجهی بر جای خواهد گذاشت. وزارت انرژی این کشور نیز این بار پیش‌بینی صحیحی داشته است.
از سوی دیگر، شرایط کشور بحران زده ونزوئلا بر بازار نفت تأثیری قابل توجه دارد. تحریم‌های صادرات نفت دولت مادورو نیز بر تولید و عرضه طلای سیاه ونزوئلا به بازار سایه افکنده است.
رهبران این کشور برای تداوم جریان یافتن نفت سنگین در خطوط لوله، بخشی از صادرات نفت سبک خود را متوقف کرده و این نفت‌ها را با نفت‌های سنگین مخلوط می‌کنند. با این اقدام، امکان تداوم‌ تولید از میادین نفت سنگین ونزوئلا فراهم می‌شود.

در نمودار ۳، میزان تولید ونزوئلا در سه دهه گذشته نشان داده شده است.

در نمودار ۳، میزان تولید ونزوئلا در سه دهه گذشته نشان داده شده است.

کارشناسان بازار نفت معتقدند به دلیل چالش‌های صنعت نفت ونزوئلا، سرعت بازگشت میزان تولید به مقدار پیش از شروع بحران، بسیار پایین و کمتر از پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه خواهد بود.
صنعت نفت ونزوئلا با دارا بودن بیشترین ذخایر نفت دنیا در آستانه پرتگاهی هولناک قرار گرفته است. تحریم‌های واشنگتن به کاهش شدید تولید نفت این کشور منجر شده و در صورت تغییر احتمالی دولت در این کشور نیز برای بازگشت میزان تولید به مقدار زمان به قدرت رسیدن نیکولاس مادورو باید ماه‌ها انتظار کشید. زیرساخت‌های صنعت نفت این کشور در حال متلاشی شدن است و بسیاری از کارکنان متخصص شرکت PDVSA ، کشورشان را ترک‌ کرده‌اند. دولت موقت نیز با وجود حمایت تعدادی از دولت‌های غربی، با راه دشواری روبرو‌ است.

با کاهش عرضه نفت دنیا، شاهد پایین آمدن میزان رشد تقاضا نیز هستیم. پس از اعلام ترامپ مبنی بر عدم دیدار با رئیس‌جمهوری چین پیش از ۱ مارس، آخرین مهلت زمانی برای افزایش تعرفه کالاهای صادراتی چین، امیدها برای فروکش کردن جنگ‌ تجاری واشنگتن و‌ پکن افول کرده است.

کمیسیون اروپا با تجدیدنظر در پیش‌بینی رشد اقتصادی کشورهای بزرگ منطقه یورو و کاهش در اعداد پیشین، هشدار داده که برگزیت و کاهش رشد اقتصاد چین می‌تواند به بدتر شدن وضعیت اقتصاد دنیا منجر شود. بدین ترتیب شاهد کاهش در پیش‌بینی‌های تقاضای نفت خواهیم بود.

در نمودار ۴، شش پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، اداره اطلاعات انرژی ایالات‌متحده و اوپک در مورد میزان رشد تقاضای نفت دنیا نشان داده شده است.

در نمودار ۴، شش پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، اداره اطلاعات انرژی ایالات‌متحده و اوپک در مورد میزان رشد تقاضای نفت دنیا نشان داده شده است.

در ماه گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: میانگین قیمت نسبت به ماه مشابه در سال گذشته، کاهش یافته است. توقف رشد میزان تقاضا مهمترین دلیل این کاهش اعلام شده است.
در روز چهارشنبه، پیش‌بینی بعدی آژانس بین‌المللی انرژی ارائه خواهد شد. هنوز مشخص نیست که آژانس چه آینده‌ای برای تقاضای نفت، پیش‌بینی خواهد کرد.
در یک ماه اخیر، قیمت نفت خام بدون نوسان بوده و این شرایط برای تقاضای نفت یک عامل افزاینده خواهد بود، اما تضعیف اقتصادهای جهانی تأثیری منفی بر جای می‌گذارد. فعالان بازار بر روی این موضوع اتفاق نظر دارند که با افزایش قیمت‌ها، رشد تقاضا از بین خواهد رفت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false