×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
رکود نفتی و شروع عصر جدید بانکداری کشورهای حوزه خلیج‌فارس

به گزارش گروه بین‌الملل نفت خبر از بلومبرگ، از جمله نشانه‌های این عصر جدید می‌توان به مواردی مانند کاهش درآمدهای نفتی، آسیب‌پذیری اقتصاد محلی و بهره‌وری پایین اشاره کرد.
به گفته پلاتس، روند کند بهبود اقتصادی در شش کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، احتمالا دوره کاهش سوددهی را «طولانی‌تر» کند. پلاتس همچنین پیش‌بینی می‌کند که میزان دارایی بانک‌های منطقه‌ای ممکن است با سرعت بیشتری کاهش یابد.
تحلیلگران پلاتس گفتند: «به دلیل طولانی شدن دوره بهبود اقتصادی، بانک‌های دارای رتبه‌بندی در شورای همکاری خلیج‌فارس در ۱۸ ماه آینده با چالش‌های جدی روبرو می‌شوند.»

بر اساس این گزارش، وام‌دهندگان این منطقه می‌توانند با تلاش برای ادغام یا بکار گیری راه‌حل‌هایی مانند بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتال بانکداری در جهت کاهش هزینه‌ها، برخی از مشکلات پیش روی خود را حل کنند.
تحلیلگران گفتند: «موج دوم ادغام بانک‌ها زمانی می‌تواند آغاز شود كه تأثیر ضعف در نظام بانک‌ها كاملاً آشكار شود.»
خرید اخیر گروه مالی سامبا توسط بانک تجارت ملی، بزرگترین وام‌دهنده عربستان سعودی بر اساس میزان دارایی، آخرین توافق «موج اول» است.
بر اساس این گزارش، ممکن است توافقاتی در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس یا شیخ‌نشین‌هایی مانند امارات متحده عربی انجام شود.
پلاتس گفت: «برای مقابله با این شرایط، باید نسبت به گذشته به اقدامات جدی‌تری از سوی مدیران مالی صورت بگیرد. موج دوم بدبینانه‌تر و تحت تأثیر منطق اقتصادی خواهد بود. شرایط اقتصادی ممکن است برخی از بانک‌ها را به سمت یافتن سهامدار قوی‌تر و یا دریافت حمایت از بانک‌های دیگر برای افزایش مقاومت خود سوق دهد.»
طبق این گزارش، رشد وام در منطقه رونق چندانی نخواهد داشت و برای اکثر کشورها در سال ۲۰۲۱ حدود ۵ درصد خواهد بود.
رشد وام‌های بانک‌های GCC در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ به ۶٫۶ درصد سالانه کاهش یافت، در حالی که این مقدار در سال ۲۰۱۹ برابر با ۹٫۴ درصد بوده است.
طبق سناریوی پیش‌بینی شده توسط پلاتس، رشد وام‌های سعودی از سال ۲۰۲۰ کاهش می یابد، اما هنوز هم انتظار می رود بیش از سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در سال ۲۰۲۱ باشد.
پیش‌بینی می‌شود که در ۱۲ تا ۲۴ ماه آینده، نسبت متوسط وام‌های غیرفعال حدود ۵ تا ۶ درصد افزایش یابد.
مفروضات پلاتس شامل تثبیت قیمت نفت با ۵۰ دلار در هر بشکه و دسترسی گسترده به واکسن Covid-19 تا اواسط سال ۲۰۲۱ است و هیچ‌گونه برنامه محرک اقتصادی قابل‌توجه دیگری در این پیش‌بینی لحاظ نشده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false