×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
رکوردشکنی اکتشافات گازی ترکیه در دریای سیاه

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از پلاتس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جریان بازدید از تاسیسات و شناور حفاری «فاتح» متعلق به این کشور در دریای سیاه حضور داشت، اعلام کرد که با اکتشافات جدید میزان ذخایر گاز این کشور در دریای سیاه افزایش پیدا کرده است.
حفاری های ترکیه در اعماق دریای سیاه از روز بیستم جولای سال جاری آغاز شده است. این اکتشافات پس از آن آغاز شد که تحقیقات اولیه نشان می ‌داد در منطقه ساکاریا در دریای سیاه بالغ بر ۳۰۰ میلیارد متر مکعب ذخایر گازی وجود دارد.
پیشتر دولت ترکیه اعلام کرده بود که حفاری ها و تحقیقات جدید نشان می دهد که میزان ذخایر گاز در منطقه ساکاریا بیشتر از تخمین های قبلی است.
منابع جدید به این دلیل کشف شده ‌اند که ترکیه حفاری ها در عمق بیش از ۴۷۰۰ متر در دریای سیاه را تداوم بخشیده است. به همین دلیل مقامات ترکیه گفته اند که ممکن است در آینده اکتشافات جدیدی اعلام شود. حوزه گازی جدید کشف شده از سوی ترکیه، سومین حوزه کشف شده این کشور در دریای سیاه به شمار می آید. حوزه های قبلی در عمق ۳۵۰۰ متری کشف شده بودند.
کشورهای همجوار با دریای سیاه به ویژه یونان و قبرس نسبت به گسترش حفاری ها توسط ترکیه اعتراض کرده و عملیات ترکیه را مداخله در سرزمین های مورد اختلاف کرده اند. اتحادیه اروپا نیز گسترش اقدامات ترکیه در مناطق اختلافی را تحریک آمیز خوانده بود اما آنکارا بدون اعتنا به این انتقادات اعلام کرده که در صورت ضرورت، به گسترش شعاع عملیات حفاری خود ادامه خواهد داد.
پیشتر برخی تحلیلگران نسبت به میزان ذخایر اعلام شده از سوی ترکیه درباره منابع گازی اکتشافی در دریای سیاه اظهار تردید کرده و به دلیل وجود برخی ملاحظات سیاسی صحت آن را تایید نکرده بودند. هنوز هیچ موسسه تحقیقاتی مستقل ای درباره اکتشافات جدید در دریای سیاه اظهارنظر نکرده است.
در حوزه‌ ای که دولت ترکیه مدعی اکتشافات منابع گازی شده است پیشتر و در سال ۲۰۱۰ شرکت آمریکایی شورون مشغول حفاری بوده است. این شرکت حاضر نشد درباره میزان ذخایر موجود در دریای سیاه اظهار نظری داشته باشد.
هنوز مشخص نیست که میدان گازی کشف شده در دریای سیاه از نظر تجاری و اقتصادی قابل استخراج و فرآوری باشد. در صورتی که دولت ترکیه بتواند، میزان ذخایر موجود در دریای سیاه را قابل مصرف نماید، نیاز این کشور به روسیه و ایران برای تامین مایحتاج گاز عملا از میان خواهد رفت.
با وجود این، برخی منابع در ترکیه گفته اند که مقامات این کشور انتظار دارند که استخراج گاز در این منطقه از سال ۲۰۲۳ آغاز شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false