×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
رکوردشکنی ۳۰ ساله تولید نفت روسیه همزمان با تحریم ایران

مترجم: محسن داوری

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، در ماه اکتبر امسال، میانگین تولید روزانه روسیه به ۱۱/۴۱ میلیون بشکه رسید. نرخ مشابه در ماه سپتامبر ۱۱/۳۶ میلیون بشکه بوده است. بر اساس گزارش وزارت انرژی روسیه، این رشد به ویژه با افزایش عرضه دو غول نفتی روس‌نفت و لوک اویل به شکسته شدن رکورد تولید نفت مسکو پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی منجر گردیده است.

همزمان با موعد تحریم صادرات نفت ایران، شرکت روس‌نفت تولید ماهانه خود را ۰/۵ درصد افزایش داده و به ۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. شرکت لوک اویل نیز در ماه اکتبر با رشدی ۰/۳ درصدی، تولید خود را به ۱/۶۸ میلیون بشکه در روز افزایش داده است.

پس از توافق تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای حذف سقف تولید اعضا در نشست ژوئن، اکثر تولیدکنندگان نفت ماراتون رشد تولید را آغاز کردند. عربستان سعودی و روسیه به عنوان رهبران اوپک و غیراوپک در چهار ماه اخیر درمجموع یک میلیون بشکه و بیش از کاهش صادرات نفت ایران و ونزوئلا در این دوره بر تولید خویش افزوده‌اند.

روس‌ها به سرعت کاهش ۳۰۰ هزار بشکه‌ای خود در چارچوب طرح فریز نفتی را جبران کرده و در حال عرضه بیشتر نفت هستند. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری، تولید نفت خرس‌ها از مرز ۱۲ میلیون بشکه فراتر خواهد رفت.

در ماه آگوست، تولید نفت ایالات‌متحده نیز از مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز فراتر رفت. بازار نفت به دقت نبرد شانه به شانه سه غول عربستان سعودی، روسیه و ایالات‌متحده برای تولید بیشتر را زیر نظر دارد. این شرایط در کوتاه‌مدت باعث شده تا کاهش صادرات نفت ایران در سایه تحریم دولت ترامپ به صورت موقت، با فراموشی سپرده شود. قماربازان نفتی، حافظه کوتاه‌مدت ضعیفی دارند!

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false